Biyolog

• Konbuyu başlatan asukaki
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mesleğiniz kategorisinde asukaki tarafından oluşturulan Biyolog başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,714 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mesleğiniz
Konu Başlığı Biyolog
Konbuyu başlatan asukaki
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Biyolog
Ösym'nin yaptığı sınavlardan aldığınız sayısal puanına göre tercih edebilirsiniz. Çalışma alanı çok geniştir ama bu ülkemizde pek geçerli değildir. Sağlık Bakanlığı,Orman Bakanlığı,Tarım Bakanlığı,Hastahaneler,Türk Silahlı Kuvvetleri,Lokantalar,Oteller,Labaratuarlar vs... gibi bir çok çalışma alanınız bulunmaktadır. Tabi bu o kadar kolay değildir. :) Devletin uygulamış olduğu politika sayesinde Biyologların alanları daraltılmakta ve Bİyolog işlerini başka kişiler yapmaktadır. Bu konuda 2 yıllık Labaratuar teknikeri,gıda gibi bölümlerde okuyanlar sizden çok daha rahat iş bulabilmektedir. Eğer Fen-Edebiyat'ta okuyacaksanız hele ki Biyoloji,Kimya,Fizik,Matematik gibi kesinlikle büyük şehirleri tercih etmenizi öneririm. Eğer benim gibi tercih kodlarını karıştırırsanız 9 Eylül yerine KAÜ(Kafkas Kars)'ta bulursunuz kendinizi. Bu aslında üniversitenin büyüklüğü ya da küçüklüğüyle alakalı değil. Sizin bir kere deneyim kazanmanız gerekmektedir. Çünkü kimse deneyimsiz Biyolog istemez. Evet ister ilaç firmaları sizi reprezant olarak almak ister. Doktor ve Eczacılara satış yaparsınız. Eğer bu yönde ilerlemek istiyorsanız bunu çok daha rahat yapabilirsiniz. Dershanelerde çalışabilirsiniz tabi kendinizi kanıtlayana kadar kendi cebinizdekileri yersiniz. Biyoloji aslında tam bir sözel dersidir. Hala daha düşünürüm neden bu dersi sayısala aldılar diye.
Bu kadar yeter herhalde.
Biyologsunuz yukarda yazılanların hepsi gerçek son sözel sayısal hariç :)
Biyologsunuz yani tıp sizin alt dalınızdır. En az onlar kadar kafa yormalısınız. Onların gördüğü derslerin hepsini görürsünüz. Ne olursa olsun eğer özel sektör düşünüyorsanız şunu bilin okurken kesinlikle deneyim kazanmalısınız. Benim 1 yıl Hidrobiyoloji ve Mikrobiyolji labaratuar çalışmalarına katılmam. Doc. Dr. referans almam bile işi çözmüyor artık gerisini düşünün. O kadar kötü bir meslek değil aslında Biyolog meslek değildir. Bilim adamıdır. Zaten Fen-Edebiyat fakülteleride bunun için açılmıştır ama ülkemizde daha çok zaman geçirmek için kullanılan bir bölüm olmuştur. Bir zamanlar tıp ile aynı idi puanlar. Benim girdiğim yıl 2003 fen-edebiyat matematikle tıpın arasında 2-3 puan vardı hiç unutmam Matematiği çok sevmiştim....
Kesinlikle okurken deneyim kazanın. Ezberden kaçının. İngilizce veya bir tane yabancı dil kesinlikle öğrenin. Askerliğinizi yapın erkekler için söylüyorum kesinlikle özel sektörde çalışacaksanız askerliğiniz her zaman ayak bağı gibi önünüzde durur. Onun için yol yakınken askerliğinizi yapıp bitirin. Ehliyetiniz olsun. Bilgisayar sertifikası gibi şeyleri alın işe yaramıyor demeyin. Sizin ne kadar kolay aldığınıza değil ne kadar sertifika aldığınıza bakıyorlar. Eğer hala daha bir şey bulamamışsanız. Gidin deneyim kazanmak için başvuru yapın bunun içinde yine söylüyorum büyük şehirde olmanız şart. Yoksa işiniz çok zor.  Çünkü alanınız kısıtlıdır. Kısıtlı alanda da kendi işinizi kovalayamazsınız. Avrupa dahil dünyada Biyoloji yükselen alan gözüyle bakılır. Geleceğin teknolojisi olarak bakılır. Biyologlara herkes saygı duyar çok önemli insanlardırlar. :) Ülkemize gelince durum değişir. Her şeye rağmen hala kararlı iseniz.  :)
1-Kesinlikle hefiniz belli olsun.
2-Hedefinizde asla şaşmayın
Zaten ne okursannız okuyun ne yaparsanız yapın bu 2 şeyi yaparsanız her zaman başarılı olursunuz.
En çok hoşunuzuda gidecek olan ders ise bence Moleküler Genetiktir. :) Sınav zamanlar kasıla kasıla olsada dersleri en zevklisidir. En sıkıcı dersler bitkiler çünkü hep ezberlemek zorundasınız :)
Sevgiler saygılar herkese...

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Sevgili asukaki ,çok güzel anlatmışsın bölümünü ama umutlu olmakta fayda var...(ah umut bulut ah)  :p
Madem bukadar geçersiz dediğin gibi,gel senle japonya'ya gidelim bitsin bu hasret :) Burda bizim değerimizi anlamayacaklar bu gidişle  :mad:

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Bizde Şenol Güneş gibi Umut Bulut'ta ısrar ediyoruz umut iyi bir şey :) Bu ülkede geçersiz ama yine de her şeyin değişebileceğine inanıyorum. Bak gidelim Japonya'ya hiç yoktan insan hayatının daha fazla önemi var oralarda :)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
asukaki' Alıntı:
Bizde Şenol Güneş gibi Umut Bulut'ta ısrar ediyoruz umut iyi bir şey :) Bu ülkede geçersiz ama yine de her şeyin değişebileceğine inanıyorum. Bak gidelim Japonya'ya hiç yoktan insan hayatının daha fazla önemi var oralarda :)

Japonya'yı bende severim.Kendilerine has özel insanlar.Başlarınada gelmeyen kalmadı .Birde şu balinaları katletmeseler..

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Haklısın da adamlar diyor denizden babam çıksa yiyor :) Zehirli balık olsa bile temizleyip yiyor :)

T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
asukaki' Alıntı:
Haklısın da adamlar diyor denizden babam çıksa yiyor :) Zehirli balık olsa bile temizleyip yiyor :)

Evet hani şu tombul şişen ve dikenli balığı diyorsun sanırım  ;D adını şimdi çıkartamadım ama bu balığın özel aşçıları varmış ve yıllarca eğitim alan  :eek: ;)

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Evet dragondu galiba :) en bilindiği suşi oda zehirli :) hemde 3 saniyede insanı felç edebiliyor :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Granüllü ribozom :) Biyoloji başka bir alem abi... Üremenin her çeşidine vakıf oluyorsun :) Sporlanma,tomurcuklanma,vejetatif vs vs...  İyi yanları olduğu gibi kötü ve sıkıcı yanlarınında fazlasıyla olabileceği,olduğu bir branş olarak bilirim...

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Aynen öyle Korsan :) ama güzeldir insanı incelemek :)