Bireyi suça toplum mu iter?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Bireyi suça toplum mu iter? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 35,075 kez görüntülenmiş, 23 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Bireyi suça toplum mu iter?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan * roza *
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bunu anlamak için ilk önce bireyin karakter oluşumunu incelemeliyiz. Bilimsel verilere göre ortalama olarak bir insanın karakterinin %70'ini çevre şartları belirlerken, %30'unu ise kalıtımsal özellikler belirliyor. Yani insanın yetiştiği çevrenin insanın karakterinde, psikolojik yapısında büyük bir ağırlığı var. O zaman hemen bundan yola çıkaracak bir örnekleme yapalım. Ve örnek olarak tek yumurta ikizlerini ele alalım. Bunlarının birinin iyi, olanaklı bir çevrede yetiştiğini diğerinin de yoksulluklar, imkansızlıklar içinde yetiştiğini düşünelim. Biri özel üniversitelerde kendisinin kazanmadığı dolayısıyla hak etmediği imkanlarla okurken biri sokaklarda hayatla yüzleşiyor. Birine hayat devamlı kapılar açmaktayken, birini de hayat bir şeyler yapmaya zorluyor. Karamazovlarda var olan o sonsuz iyi ve ya kötü olabilme yetisi belki de sadece onlara has değildir, ne dersiniz? Sorulması gereken soru şudur.Kapitalist sistemin bir kardeşe sunduğu imkanlar, diğerine verdiği hiçlikleri karşılaştırdığınızda bu iki kardeşin davranışlarını eşit yargılayabilir misiniz? Bireyi toplum belirler! Bu çürümüş düzen içinde burjuvazi kendi ve ahlak değerlerini oluşturur, ki bunlar samimiyetten ve içtenlikten bi haberdir ve daha sonra zincirlerinden başka hiçbir şeyi olmayan bir insandan bu "erdemleri" karşılamasını bekler. Sokakta aç olan kardeşlerden yoksul olanı, ağzı da kokuyor(görüyor musunuz bunun için de onu suçlarsınız), iş bulamıyor, eh okuyamamış zamanında, istemediğinden değil istetilmediğinden..Dünya'ya isyan ediyor nasıl etmesin..Sokaktan geçen bir genci görüyor belli ki babası zengin, sistemin çarkları onun için işliyor, elindeki cep telefonunu görüyor, soruyor kendine benden fazla ne emek verdi de hak etti? Ve koşup alıyor elinden telefonu..Tesadüfe bakın ya ikiz kardeşini kahraman bir edayla onun karşısından onu durdurmak için geliyor. Şimdi sahneyi burda durduralım..Bu iki tek yumurta ikizini karşı karşıya getiren nedir kendileri mi, toplum ve çevre mi? Genleri mi, bu sistem mi?Cevabını eminim ki hepimiz açıkça görüyoruz.Çünkü genleri yani karakterini oluşturan ana tabanlardan biri tamamen aynı.Geriye tek bir şey çevre ve toplum kalıyor. Hoşumuza gitsin gitmesin bilinç tecrübemiz büyük bölümüyle topluma bağlı, en baştan beri yani konuşmaya başlayıp dili çözdüğümüz andan beri..Anti-tezi olamaz neden mi çünkü insan toplum olmasaydı, birey için dil de olmayacaktı ve dil olmasaydı insan düşünemezdi yani sadece bir hayvan olurdu.İnsanın üzerinde toplum bu kadar etkili ve belirleyici iken, yukarda verdiğimiz örnek bu kadar aşikar iken hepsinin ötesinde sokaktaki çocuğun, tinercinin sizden,benden farklı olarak suça yönelmesinin sebebi genetik bir sebepten değil toplumun ona sunmadığı şeyler yüzündendir.Tabi genetik özellikleri külliyen bir ret değil bir insan sosyopat olabilir, sadist ama bu daha istisnai ve ikincildir.Şuan toplumu bir çan eğrisine alırsak orta kısımdaki insanların yani çoğunluğun suça yönelmesindeki temel sebep, tinerci, sokak çocuğu sınıf uçurumunun sebebi toplumsal farklılıklardır,yüzde 70lik yüzdedir.

Alıntıdır.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kişiliği çevre etkiler deyip işin içinden sıyrılmayı doğru bulmuyorum, üç kardeşiz ve üçümüzün de ayrı bir kişiliği var.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bireyi suça sosyal ve ailesel şartlar , çevresel faktörler iter.. Ama en büyük pay sosyal çevresidir. Önemli bir konu. Teşekkürler abi.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bireyi toplum belirler
Kesinlikle katılıyorum!
Dahası sadece gençlerden değil, ufacık çocuklardan da görüyoruz kapkaç, gasp, tiner,..vs.
Küçücük çocuğun aklı ne ki bunu yapıyor!? Yaptırılıyor!

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Olurmu didem ya,toplum bireylerden oluşur. Toplumun belirlenmesinde ''Birey'' tek neden ve sonuçtur,bana göre tabi.
İş dönüp dolaşıo gibi :)
Neyse...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
dideM' Alıntı:
Toplum bireyden oluşur. Birey toplumla gelişir. :))
Peki,birey gelişmemişse kaptan ? gelişmemiş bireylerin oluşturduğu toplum sence her hangi bir durumu belirleyebilirmi.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Korsan' Alıntı:
dideM' Alıntı:
Toplum bireyden oluşur. Birey toplumla gelişir. :))
Peki,birey gelişmemişse kaptan ? gelişmemiş bireylerin oluşturduğu toplum sence her hangi bir durumu belirleyebilirmi.
Ben bunun örneklerini haberlerde izliyorum abi. Cahil bireylerin oluşturduğu toplumlarda , yeni bireylerde mecburen(!) cahillikle ödünleniyor.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
O zaman,normal bir bireyi suça,anormal bireylerin oluşturduğu ''Toplum'' iter diyebilirmiyiz.
Dedim bile.
Ve cellat uyandı yatağında bir gece,tanrım dedi bu ne zor bilmece,öldükçe çoğalıyor insanlar,ben tükenmekteyim öldürdükçe.
Nınnnınıınınıınınınıını,
Zor bir bilmece vesselam.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Estağfurullah abi. Doğru analizler yapıyorsun zaten. Ben destekçi kalıyorum.  8)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Feveran Estomp' Alıntı:
Estağfurullah abi. Doğru analizler yapıyorsun zaten. Ben destekçi kalıyorum.  8)
Valla normalde,katılım oranı düşük biriyim.Bu konuda bir top 10 yapılsa ilk 3 te yer alırım ama,bu günlerde bir tuhaflık var vesselam.
Ya bende bir düzelme var yada kötüye dair eğilimlerde hehehh.
Sağlasın tekrar.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
İyi madem bunları da cevaplayın arada.

Bir kişinin işlediği suç o topluma maledilebilirmi. Edilemezse neden ?

Aynı çevrede, toplumda yetişen bireyler nasıl oluyorda kimisi kötü kimisi iyi çıkıyor.

Bir kişi ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olursa olsun nasıl oluyorda bazı huyları hiç değişmeden yetiştiği şehre ya da bölgeye bağlı kalıyor.

Tersini düşünürsek, içinde sürekli kötülük yapmak olan birisini, bir toplum iyi bir birey haline getirebilirmi.

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bir kişinin işlediği suç o topluma maledilebilirmi. Edilemezse neden ?
Edilebilir. Misal ; otostop çekerek dünyayı dolaşırken Türkiye'de tecavüze uğrayıp öldürülen gelin. Tepkileri Türkiye'ye mâl edildi..

Aynı çevrede, toplumda yetişen bireyler nasıl oluyorda kimisi kötü kimisi iyi çıkıyor.
Yetiştirilme biçimleri farklı olabilir , bireyin kişiliğinde bozukluk olabilir.

Bir kişi ne kadar iyi ya da ne kadar kötü olursa olsun nasıl oluyorda bazı huyları hiç değişmeden yetiştiği şehre ya da bölgeye bağlı kalıyor.
Dediğim gibi yetiştirilme biçimleri ve kişilikleri baskın geliyor.

Tersini düşünürsek, içinde sürekli kötülük yapmak olan birisini, bir toplum iyi bir birey haline getirebilirmi.
Benim bireysel görüşüm ; kötülük doğuştan bireyin içindeyse , asla değişmez.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Feveran Estomp

Seviyorum seni, hemde ekmeği tuza banıp yer gibide değil.
İçimi okumuşsun vesselam.
Teşekkür ederim, sağolasın.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bence de Bireyi suça Toplum iter.
Örnek vermek istiyorum, geçmiş zaman Kadıköy'de dolaşıyoruz, mağazanın birine girdik ve alışveriş yapanlar arasında, Doğulu olduğu giyiniş ve şivesinden anlaşılan gençlerde vardı.
Ve inanın bakışlar, davranışlar hemen değişiyordu bu kişilere.
Belki örnek alaksız gelebilir ama bizim gibi giyinmeyen, davranmayan, düşünmeyen kişileri daha çabuk dışladığımız için hele bi de şiveli ise daha belli bir bakışla belli ediyoruz. Ve doğal olarak saygı göstermeyip, sadece saygı bekliyoruz.
Şimdi böyle bir davranışa maruz kalan bir  bireyden nasıl sağlıklı bir davranış beklenebilir ki... ki daha yazamadığım kural ihlali yapmamak adına ne örnekler verebilirim.

Toplum olarak çok yanlış şeyler yapabiliyoruz ama bu durumun sadece bizim toplumumuzda olduğunu düşünmüyorum.

Paylaşım güzeldi teşekkürler Mustafa.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Gülşah' Alıntı:
Bence de Bireyi suça Toplum iter.
Örnek vermek istiyorum, geçmiş zaman Kadıköy'de dolaşıyoruz, mağazanın birine girdik ve alışveriş yapanlar arasında, Doğulu olduğu giyiniş ve şivesinden anlaşılan gençlerde vardı.
Ve inanın bakışlar, davranışlar hemen değişiyordu bu kişilere.
Belki örnek alaksız gelebilir ama bizim gibi giyinmeyen, davranmayan, düşünmeyen kişileri daha çabuk dışladığımız için hele bi de şiveli ise daha belli bir bakışla belli ediyoruz. Ve doğal olarak saygı göstermeyip, sadece saygı bekliyoruz.
Şimdi böyle bir davranışa maruz kalan bir  bireyden nasıl sağlıklı bir davranış beklenebilir ki... ki daha yazamadığım kural ihlali yapmamak adına ne örnekler verebilirim.

Toplum olarak çok yanlış şeyler yapabiliyoruz ama bu durumun sadece bizim toplumumuzda olduğunu düşünmüyorum.

Paylaşım güzeldi teşekkürler Mustafa.
Çok doğru bir gözlem. Ben sırf böyle davranıyor diye 3 aydır ofis arkadaşımla muhabbeti kestim.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Sorma Harun, daha ne örnekleer var böyle...
ve bende çok kızıyorum, din, dil, ırk ve görünüş ayrımı yapan kişilere.  :mad:

morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet bence de kişi nasıl bir ortamda yetişmiş ise etkileniyor çevresinden.biraz da ayak uydurmakla ilgili gibi geldi bana  ???