BİR GERÇEK 'Kara Vagon/38 Dersim Sürgünleri

  • Konbuyu başlatan waree
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde waree tarafından oluşturulan BİR GERÇEK 'Kara Vagon\/38 Dersim Sürgünleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,262 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı BİR GERÇEK 'Kara Vagon\/38 Dersim Sürgünleri
Konbuyu başlatan waree
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan waree
W

waree

Kullanıcı
9 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Kara Vagon/38 Dersim Sürgünleri' adlı belgesel 1937-1938 yılları arasında Dersim’de yaşanmış olayları ve beraberinde zoraki asimilasyona ve sürgüne tabi tutularak yerlerinden edilenleri anlatıyor.

Dersim’de yaşanan olayların 74. yıldönümünde yönetmenliğini Özgür Fındık’ın yaptığı “Kara Vagon/38 Dersim Sürgünleri” belgeselinin galası 5 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde düzenlenecek.

“Kara Vagon/38 Dersim Sürgünleri” adlı belgesel 1937-1938 yılları arasında Dersim’de yaşanmış olayları ve beraberinde zoraki asimilasyona ve “Mecburi iskana”/sürgüne tabi tutularak yerlerinden edilen, tüm aile fertlerinin katledildiği bireylerin, Türkiye’nin değişik illerine sürgünlerini tarihsel dokümanlar eşliğinde tarihe bir dipnot olarak sunmayı amaçlıyor.

“Kara Vagon/38 Dersim Sürgünleri” adlı belgeselde çok sayıda “sürgün” ailesiyle temas kuruldu, görüşmeler yapıldı. Hem Dersim Ermenileri hem Kürt Alevi ailelerin yanı sıra 1938 döneminde Dersimde askerlik yapan kişilerle de görüşülmüş geçmişten günümüze hiç dile dökülmeyen çok önemli bilgiler derlenmiştir. Kayıt altına alınan iller; Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Manisa, İzmir Isparta, Bursa, Eskişehir, Bolu Mengen, Kayseri ve Amasya illerine “Mecburi iskana”/zorunlu sürgüne gönderilmiş aileler ve bireylerle yapılmış görüşmeler ve dönemlere ait arşiv fotoğraflar, resmi evraklar yer almaktadır.
Belgeselde ayrıca bölgenin özgün tınıları ve genç kadınlar için söylenmiş bir ağıt klam olarak bestelenerek yeniden yorumlanmıştır. 1937-1938 yılları arasında Dersim’de yaşanan olayları ve sonrasında sürgün edilen ailelerin anlatıldığı belgeselin müziğini ise Ferhat Tunç ve Cemil Koçgiri üstlendi. (ntvmsnbc)

 
Üst