Bir dvd ye 1.6 terrabyte bilgi

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Teknoloji Dünyası kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan Bir dvd ye 1.6 terrabyte bilgi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,088 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Teknoloji Dünyası
Konu Başlığı Bir dvd ye 1.6 terrabyte bilgi
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Araştırmacılar DVD boyutundaki bir diste 1.6 TerraByte bilgiyi sığdırmayı başardılar. Uzun vadedebu rakamın 10 TerraByte'a çıkarılabileceği açıklandı. O zaman 2000 film aynı CD'de olabilecek

Avustralya Swinburne Üniversitesi'ndeki bir grup bilim adamı yaptığı çalışmalarda tek bir DVD diske 1.6 TerraByte bilgi sığdırmayı başardı.

Bilim adamları ışığın farklı renklerini ve polarizasyonu kullanarak geleneksel DVD kayıt yöntemlerinde 3 boyutlu olan kullanım alanını 5 boyuta çıkardılar. Bu sayede aynı alana daha fazla bilgi sığdırılabiliyor. Bu tekniğin ismi ise beş boyutlu optik kayıt olarak açıklandı.

Henüz geliştirme aşamasında olan teknolojinin şimdilik 1.6 TerraByte kapasiteye izin verdiği, bu rakamın uzun vadede 10 Terrabyte'a kadar çıkarılabileceği de belirtildi.

Günümüzde kullanılan tek katmanlı bir DVD 4.5 GB bilgi depolayabiliyor. Tek katmanlı Blu-Ray disklerde ise bu rakam 25 GB. Bu kadar yüksek bir kapasiteye ise 400 adet Blu-Ray kalitesinde film sığdırmak mümkün. Benzer şekilde 10 TerraByte kapasiteye DVD kalitesinde 2 bin film kopyalamak da mümkün.

 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Şu an için normal bilgisayar kullanıcıları için gereksiz,zira 2000 tane filmi izlemeye kalksan zaten 1-2 sene durmadan film izlemen falan lazım :).

HD filmler koyulabilir belki.

Hem bunun bir de okuyucusu gerekiyor. Tek başına diskin olması önemli değil.

Kaç senedir blueray blueray dediler henüz hiç yaygınlaşmadı. Hepimiz şu an CD,DVD'yle idare ediyoruz ki, CD ler 1978-1980 arası, DVD ler ise 1995 de çıktı.

Yani teknolojide çok değişik bir ilerleme olmaz ise bu teknolojiyi mahaller arasındaki bilgisayar dükkanında bulmamız 10 seneyi bulur :)

Yani bir teknoloji dönüşümü olacaksa komple dönüşüm olması lazım.

Diskler değişecek, filmler HD olacak, Monitörler HD olacak, bilgisayarlar daha hızlı olacak. Böyle bir süreç.

Neyse konuyu nerden nereye bağladım. Sonuçta iyi güzel bir gelişme ama nereye kadar diyesi geliyor insanın. Bir süre sonra teknolojinin doyuma ulaşması an meselesi. O kadar hızlanıyorki insanın takip edesi gelmiyor.  :)

 
Üst