Bin misket

• Konbuyu başlatan feride_frd
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde feride_frd tarafından oluşturulan Bin misket başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,334 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bin misket
Konbuyu başlatan feride_frd
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan seca
F

feride_frd

Kullanıcı
24 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
            Yaşadığınız günler size sıradan mı geliyor?Söz gelimi pazar sabahları canınız çok mu sıkılıyor?pazartesi günleri okul ya da iş telaşı ile kendinizi çok karmaşık bir labirentin içinde mi hayal ediyorsunuz? ya da sırf ertesi gün pazartesi diye pazar akşamlarını hüzünle mi karşılıyorsunuz?Cumartesi sabahlarını avare mi geçiriyorsunuz???

•          Gelin birlikte şu hesabı yapalım.Ortalama bir insanın 75 yıl yaşadığını varsayalım.75'i 52 ile çarpalım ve ortalama bir insanın ömrü boyunca sahip olabileceği cumartesi,pazar ya da pazartesi günü sayısını bulalım.Bu hesaba göre ömrümüz boyunca 3900 cumartesi sabahı yaşıyoruz.Fakat siz bu hesabı benim gibi 40 yaşında yaparsanız;yeni bir hesap yaparak 2080 cumartesi sabahı yaşadığınızı bulabilirsiniz.Geriye sadece 1820 cumartesi sabahınız kalmış demektir.40 yaşında yaptığınız bu hesaba rağmen elinizde kalan cumartesi,pazar ya da pazartesi sayısını çok sandınız ve bu günleri can sıkıntısı içinde,sıradan günlermiş gibi yaşamayı sürdürdünüz........

•          Derken  eski notlarınızın arasında ya da kitaplığınızın arka raflarında sıkışıp kalmış bu kitabın sayfaları arasında bu notları yeniden buldunuz.Birden fark ettiniz ki,yaşınız artık 55 olmuştur.Tam 75 yıl yaşayacağınız kabullenmesi doğruysa ,bundan sonra yaşayacağınız cumartesi sayısı 1000 tanedir.

Şimdi bir oyuncak dükkanına gidin ve oyuncakçının elindeki tüm misketleri satın alın.Muhtemelen elinde 1000 tane misket olmayacaktır.Birkaç oyuncakçı daha gezerseniz,misket sayısını yani yaşayacağınız cumartesi sayısını 1000 taneye tamamlayabilirsiniz.Değişik renkteki misketleri şimdi yatağınızın başına ,şeffaf bir kabın içine doldurun.Bu günden sonra her cumartesi günü  kaptan bir tane misket alın ve  kapta ne kadar güzel durduğuna aldırış etmeden fırlatıp atın.

•          Yanınıdaki şeffaf kaba her gün iyice bakın ve güzelliğine doyum olmayan günlerin ,üstelik sevdiklerimizle geçirdiğimiz ,dostlarımızla yaşadığımız günlerin atmaya kıyamadığımız misketler gibi elimizde avucumuzda yuvarlanarak kayıp gittiğini görün.Bu dünyada hele de sonsuz hayatımızınrenginin belirleneceği güzelliği fark etmek için ne kadar az fırsatımız var; kutuya bakınca anlarsınız.Hiçbir şey dünyadaki zamanımızın akıp gittiğini,azalıp yok olduğunu öğrenmek kadar önceliklerinizi düzene sokmanıza yardım edemez...........................

•          Sevgili arkadaşlar bu yazı benim bazı şeyleri daha iyi gömemi sağladı.Sizlere de anlatacak bir şeyleri var .

R

roze

Evet, çok güzelmiş. Yaşamanın ve zamanımızın kıymetini bilerek en güzel şekilde değerlendirmeliyiz, sadece bir hayatımız var onu da boşa harcamamalıyız ;)
Teşekkürler :)

C

catzilla

Zamanımız boşa harcanmayacak kadar çok kıymetli, onu iyi kullanabilmeyi öğrenmeliyiz. ama bazen yapamıyoruz işte... ::)

Paylaşımın için teşekkürler arkadaşım... :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
çok güzel bir yazı bu...ama sanırım seminer niteliğinde...emeğine sağlık feride :)

ben bu ve buna benzer açıklayıcı gelişim seminerlerine bayılıyorum...

gerçektende hayatımızın her günü çok anlamlı çok değerli

catzilla nın da dediği gibi bazen bunu yapamıyoruz...aslında bilincimizde zamanın sonsuzluğu yatıyor...

hani farklı bir örnek olacak belki ama aynı kapıya çıkıyor genede...

insanoğlu öleceğini bilerek yaşayan tek canlı...bunu bilicimizde sadece biri öldüğünde tutabiliyoruz oradan çıkınca herşey bitiyor sanki sonsuzluğa adım atıyoruz...

bide dikkat ederseniz başına çok kötü bir olay gelipte ölümden kurtulan insanlar genellikle daha çok yaşamaya hevesli olurlar ve yeniden doğmuş gibiyim hayatı dolu yaşamalıyım derler...

sevgiyle kalın :)