Bill Gates: Sadece Fakirler Mi Hastalanacak?

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Bill Gates: Sadece Fakirler Mi Hastalanacak? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,055 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bill Gates: Sadece Fakirler Mi Hastalanacak?
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.comBill Gates: Sadece Fakirler Mi Hastalanacak?

Bill Gates, katıldığı konferans sırasında, sıtmaya dikkat çekmek amacıyla içinde sıtma mikrobu taşıyan sivrisineklerin bulunduğunu söylediği kavanozun kapağını açtı ve sordu: “Sadece fakirler mi hastalanacak?”

Microsoft’un patronu Bill Gates, California’da düzenlenen ve pek çok büyük şirketin katıldığı TED teknoloji konferansı sırasında, kurduğu vakıfla uzun süredir mücadele ettiği sıtmaya dikkat çekebilmek için ilginç bir eyleme imza attı.

Aralarında teknoloji şirketlerinin patronlarının, politikacıların ve Hollywood yıldızlarının da bulunduğu izleyiciler dönerek şöyle dedi: “Sıtma sivrisinekler tarafından taşınıyor, işte size birkaç tane getirdim.”

Seyircilerin şaşkın bakışları arasında kavanozu açan Gates sözlerine devam etti: “İşte, aramızda dolaşmalarına izin verdim. Sadece fakir insanların bu hastalığa yakalanması için bir neden yok.”

“Kelliğe daha çok para harcanıyor!”

Sözlerine kelliğe çare için yapılan harcamaların, sıtma ile mücadeleye ayrılanlardan daha çok olduğunu vurgulayan Gates, “Kelliğe daha çok para harcanıyor çünkü bu zengin erkekleri daha çok ilgilendiren bir sorun” dedi.

Bill Gates ve eşi Melinda kurdukları ve kendi adlarını taşıyan vakıf aracılığıyla dünya çapında sıtmayla mücadeleye yardım ediyor. Ekim ayında Gates, ölümcül bir sıtma türü olan PATH Malaria’ya karşı aşı geliştirilmesi için vakfın 168 milyon dolar bağış yapacağını açıklamıştı.

Bill Gates’in konferansta yaptığı eylemden sonra bir açıklama yapan Bill ve Melinda Gates Vakfı, sineklerin sıtma mikrobu taşımadığını açıkladı.


Her yıl 1 milyon kişi sıtmadan ölüyor

Sıtma, dünya üzerinde en çok can alan hastalıklardan biri olarak biliniyor. Hastalıkları Kontrol ve Kontrol Merkezi’nin verilerine göre büyük çoğunluğu Sahraaltı Afrikası’nda yaşayanlar olmak üzere yılda 350 ile 500 milyon kişi bu hastalığa yakalanıyor ve her yıl ortalama 1 milyon kişi sıtma nedeniyle hayatını kaybediyor.Yazar: Mehmet Karaarslan/ indigodergisi

California, ABD | 8 Şubat 2009 TSİ 03:36

 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
“Kelliğe daha çok para harcanıyor!”

Sözlerine kelliğe çare için yapılan harcamaların, sıtma ile mücadeleye ayrılanlardan daha çok olduğunu vurgulayan Gates, “Kelliğe daha çok para harcanıyor çünkü bu zengin erkekleri daha çok ilgilendiren bir sorun” dedi.

Bazılarının kafasındaki iki tel saç kadar kıymeti yok malesef bazı yerde insanların...
 
Üst