Kişisel Gelişim Eğitimi

BİLL GATES BUGÜNE NASIL GELDİ

  • Konbuyu başlatan yasinyarar
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde yasinyarar tarafından oluşturulan BİLL GATES BUGÜNE NASIL GELDİ başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,263 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı BİLL GATES BUGÜNE NASIL GELDİ
Konbuyu başlatan yasinyarar
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Superbia
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
1955 yılında doğdu. Amerikalı girişimci Gates iki kişilik şirketini (Microsoft) başta gelen bir Bilgisayar Software (Yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washingtonda avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz oniki yaşındayken özel bir okulda ilk informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için programlar üreterek hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates bundan bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj gördü, ardından da babasının önerisi üzerine Harvard Üniversitesinde hukuk eğitimi almaya başladı.
Kişisel bilgisayarlar 70li yılların ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli modeli henüz standart bir kullanma programına sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allenın, Altair için 1964te geliştirdikleri program dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexicoda Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates 1977de, aletlerini BASIC ile donatabilmek amacıyla, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer - Kişisel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Ayrıca FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle, Microsofta bir üstünlük ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978den sonra ilkin Japonya olmak üzere) sağladı. Gates 1979da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirebildi.

1980den sonra PC pazarına girip Gatesi bir PC işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, hızlı yükselişleri sürüp gidegeldi. Microsoftun kısa zamanda tasarladığı MS-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletme Sistemi) 80li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı (120 milyon nüsha). Gates akıllıca bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer donanım üreticilerine de satış yapabildi. Bunu izleyen zamanda giderek daha çok firma IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi bütün bilgisayarlar için standart hale geldi. Bu arada 1.000 çalışanı olan şirket, 80li yılların ortasından sonra Avrupada şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

Gates işletme sistemine paralel olarak uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982) sonra, 1983te ilk kez fareyi (mouse) kullanan MS-WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle WORD Avrupada çok satılırken, ABDde Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, ancak yavaş yavaş başarıya ulaşabildi.

Microsoftun yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri (örneğin WORD ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.
MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWSun geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. WINDOWSu piyasaya sürdükten (1987) üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekli olarak daha ileri program elemanlarıyla genişletiyordu. Gates özellikle WINDOWSu daha basit ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft 1993te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3.75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üstünde). Gatesin kişisel serveti yaklaşık olarak 7 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Sevdiği işi yapmış, hırslı ve prensipli çalışmış ve akıllıca davranmış. Olabilecek herşeyi yapmış yani:)) Bu arada çok küçük yaşta iş dünyasına girmiş. 55 doğumlu 72'de kendi şirketini kurmuş! Yaşının bu kadar küçük olmasına rağmen çok ilginç..

Teşekkürler :)
 
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
hayal etmek yeterli deil malesef hayalin peşinden gitmek ve onu hayata geçirmek önemli olan ..
 
B

Bilal Karaaytu

Kullanıcı
9 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Örnek alınması gereken birisi.Prensipli ve sistemli çalışmış.Hayal etmiş ve vizyona geçirmeyi bilmiş ve evet o kadar küçük yaşta başlamış iş hayatına.O bir başarı abidesi.
 
B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
yaptığı tek bir şey var hayal etmiş..
Ve,burdan okudugum çok güzel bir söz vardı.

"Hayalleri gerçekleştirmenin yolu uyanmaktir."
Bill Gates ve onun gibiler hayalleri ile uyuyanlardan olmamislar.
:)
 
S

Superbia

Kullanıcı
31 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
rlxmntn' Alıntı:
yaptığı tek bir şey var hayal etmiş..
Belki de öyledir.
Ancak geçtiğimiz günlerde Outliers adlı bir kitap okudum ve kitapta Bill Gates'in de bahsi geçiyordu ( Bazı insanların neden daha başarılı olduğuna dair fikir yürüten bir kitaptı). Gates, zeki bir insan ama başardıkları sadece zekasından ileri gelmiyor. Başarısında belki de bilgisayarın yeni çıkmasına rağmen okuduğu lisede bu bilgisayarlardan bir tane bulunması, üniversitede de keza bir bilgisayarın bulunması ve bunları kullanmaya bolca vakitlerinin olması da bugünlere ulaşmasında bir etkendir. Üniversitenin laboratuvarlarını kullanabilmek için gece üçte uyanıp üniversiteye gidip programlama çalışması, matematiğe yatkın olması da etkendir.

Ayrıca,
Bilgisayar icat edildiğinde Gates 14-15 yaşlarındaydı yani ne çok geçti ne çok erken. Bilgisayarla Gates'in gelişimi paralel ilerledi. Belki 5 sene geç doğmuş olsaydı matematikle ilgili farklı bir alanda (kitapta biyolojiden söz ediliyordu sanırım) eğitim görebilirdi, 5 yıl erken doğsaydı belki de programlamayla tanışamayabilirdi. Fakat doğru zamanda dünyaya geldi, Apple'ın sahibi Steve Jobs gibi.
 
Üst