Beyninizle İyi Geçinmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey

  • Konbuyu başlatan Masiva
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Masiva tarafından oluşturulan Beyninizle İyi Geçinmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,583 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Beyninizle İyi Geçinmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey
Konbuyu başlatan Masiva
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
M

Masiva

Kullanıcı
3 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Beyninizle İyi Geçinmek İçin Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bilinç Döngüsü: Bilinciniz gün içinde alçalıp yükselen bir seyir izler. Çoğu kişi için 90 dakikalık bir döngünün 30 dakikasını düşük düzeyde bilinç oluşturur. Bu döngüyü keşfetmek için kendi kendinizi izleyin. Eğer hangi dönemde bilincinizin doruk noktasına varıp ne zaman performans kaybettiğini fark ederseniz, konsantrasyon gerektiren işlerinizi bilincinizin yüksek düzeyde olduğu zaman yapmaya çalışın. Yaratıcı algılama gerektiren bir problem çözümünde ise tam tersini yapın. Bilincinizin alçalışa geçtiği dönem, ilham gerektiren fikirler için birebirdir.

1- Bilinç Döngüsü: Bilinciniz gün içinde alçalıp yükselen bir seyir izler. Çoğu kişi için 90 dakikalık bir döngünün 30 dakikasını düşük düzeyde bilinç oluşturur. Bu döngüyü keşfetmek için kendi kendinizi izleyin. Eğer hangi dönemde bilincinizin doruk noktasına varıp ne zaman performans kaybettiğini fark ederseniz, konsantrasyon gerektiren işlerinizi bilincinizin yüksek düzeyde olduğu zaman yapmaya çalışın. Yaratıcı algılama gerektiren bir problem çözümünde ise tam tersini yapın. Bilincinizin alçalışa geçtiği dönem, ilham gerektiren fikirler için birebirdir.

2- Öğrenme Sonrası Uyku: O gün öğrenilen bir şeyi yatmadan önce tekrar etmek, akılda kalmasını %20-30 oranında artırır. Eğer bir düşünce uykunuzu kaçırıyorsa, bu düşünceyi ya da sorunu bir kağıda yazmaksa onu kafanızdan atmanıza yardımcı olur.


3- Egzersiz Yaparak Beyin Gücünü Artırın: Araştırmalar, günde 10-15 dakikalık egzersizin beyin gücünü %30 oranında artırdığını gösteriyor. Yürüyüş yaparken çözmek zorunda olduğunuz bir problem üzerine konuşun. Yürüyüşle birlikte rahatlayan bedeninizde kan dolaşımı artar; bu da daha açık, net ve doğru düşünmenizi sağlar. Ritmik ve düzenli hareketler de beyninizi sakinleştirir.

4- Beyin gücünü artıran içecekler: Kafein içeren içeceklerin öğrencilerin sınavlarda daha yüksek not almasını kolaylaştırdığı biliniyor. Ancak kafein damarları daralttığı için, bu maddenin beyin üzerindeki uzun vadeli etkileri tartışılır. Ginkgo biloba bitkisinin beyindeki kan akışını hızlandırdığı ve konsantrasyon gücünü artırdığı biliniyor. Aktarlarda satılan bu bitkiyi kaynar suya katarak içebilirsiniz.5- Konsantrasyon: Konsantrasyon, beyin gücünü artırır. Ancak konsantrasyonu azaltan şeylerin ne olduğu tam olarak bilinemiyor; bu kişiden kişiye değişir. Dikkatinizin ne zaman dağıldığını kendiniz keşfedebilirsiniz. Bazen farkında olmadığınız bir şey konsantrasyonuzun düşmesine neden oluyor olabilir. Eğer bir telefon görüşmesi yapmanız gerekiyor ve bunu erteliyorsanız, bu, gün boyunca dikkatinizi dağıtır, doğru düşünme yeteneğinizi azaltır. Böyle bir durumda ya gereken telefon görüşmesini yapın, ya da onu ertesi günün yapılacaklar listesine dahil edip o gün zihninizi rahata kavuşturun. 
B

busra309

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Eğer bir düşünce uykunuzu kaçırıyorsa, bu düşünceyi ya da sorunu bir kağıda yazmaksa onu kafanızdan atmanıza yardımcı olur.

günlük tutmanın faydalı olduğunu  bu yüzden söylüyorlar heralde
tşk. :)
 
M

Masiva

Kullanıcı
3 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Birşey değil...

:) Haklısın,günlük yazmak gerçekten insanı rahatlatıyor,sanki kalemle birlikte insanın vücudunda toplanmış tüm olumsuz,negatif enerji kağıda geçiyor,hem beyin hemde beden rahatlıyor...Ben 2000 yılından geçenseneye kadar günlük tutuyordum,son bir yıl tutmamıştım,geçen ay tekrar yazmaya başladım...
 
I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
evet bende oks ye gireceğimde hep kafein içeren içecekler içerdim, zararlı fakat eğer bir sınava gireceksek çok yararı dokunuyor. Kişinin belli bir aralıkta zihninin açık olmasını sağlıyor. Bu arada çikolatada dahi kafein varmış . Kanada’da hazırlanan bir kılavuzda okul öncesi dönemde olan çocukların günde 45 miligramdan daha fazla kafein almaları önerilmemekte. Bu değerler ortalama 355 mililitre kafeinli içecek veya 43 miligram çikolataya karşılık gelir.Düşük oranlarda alınan kafein miktarı kişinin daha enerjik ve dikkatli olmasını sağlar.
 
I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
konsantrasyonumuzu nasıl toplayabiliriz ? Derste bazenleri dalıyoruz.konuyu kaçırıyoruz. Bunu önemlemenin yolu nedir?  :)
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Beynim ile iyi geçinmem için sadece kahveye  ihtiyacım oluyor :)teşekkürler...
 
Üst