Beynimiz serinlesin diye esniyormuşuz!!!!

• Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde SUNFLOWERS tarafından oluşturulan Beynimiz serinlesin diye esniyormuşuz!!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,274 kez görüntülenmiş, 30 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Beynimiz serinlesin diye esniyormuşuz!!!!
Konbuyu başlatan SUNFLOWERS
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M
S

SUNFLOWERS

Beynimiz serinlesin diye esniyormuşuz

Uykusuzluk, can sıkıntısı, halsizlik... Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra 'kandaki düşük oksijen seviyesi' de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi. New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup'a göre, neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor, ancak o ve ekibinin yeni bir açıklaması var: Esneme vücudun beyni serinletmesi için bir yöntem.

Ekip çalışmada, deneklerin beyinlerinin ısındığı zamanlarda daha sık esnediğini gözlemlediklerini açıkladı. Esnemenin, vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında, beyin sıcaklığını düzenlediği yönündeki teoriyi ispatlamak için araştırmacılar, insanların çevresinde birileri esneyince, hemen esnemeye başladıkları gerçeğinden hareket etti.
Gönüllüler, gülen ya da esneyen insan görüntülerinin olduğu filmin oynatıldığı odaya alındı. Gözlemciler deneklerin ne sıklıkta esnediğini inceledi. Bazı deneklerden filmi izlerken burundan nefes almaları, daha sonra da alınlarına sıcak ya da serin tamponlar bastırmaları istendi. Beynin serinlemesini sağlayan alna buz konulması ve burundan nefes alınması sırasında, bulaşıcı esnemenin kesildiği görüldü. (New York Times)

R

roze

Ben resmi görür görmez esnemeye başladım :D :D
Teşekkürler, Ayşe abla ;)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne kadar ilginç, aklıma bile gelmezdi.
Ne muhteşem bir koordinasyon.
Teşekkürler Ayşecim.

Ö

ölüdeniz

Ayşe bende beynim serinlesin diye boşu boşuna bu güne kadar kafamdan aşağı buz gibi su dökmüşüm.bundan sonra sürekli ayran içip esneyeceğim  :) buzlu su zahmetinden sayende kurtulmuş oldum teşekkürler

S

SUNFLOWERS

Şu yaz aylarına girerken ,hepimiz için faydalı olmuştur umarım . :D :D
Okuduğunuz için ben teşekkür ederim.  :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bende bu aralar çok esniyordum bizimkiler nazar değmiştirondandır diyolardı meğerse beynimin serinlemeye ihtiyacı varmış aydınlattın bizi teşekkürler

S

SUNFLOWERS

özlem1980' Alıntı:
bende bu aralar çok esniyordum bizimkiler nazar değmiştirondandır diyolardı meğerse beynimin serinlemeye ihtiyacı varmış aydınlattın bizi teşekkürler
Şimdi bahanemiz hazır ;D ;D

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Esnemeye hiç bu yönden bakmamıştım.. Çok mantıklı..
Teşekkürler paylaşımın için..

B

Bülent

İlginç!  :)
Teşekkürler Ayşe.  ;)

Çok çalışan beyin, çok ısındığı için, bu kişiler daha çok esner diyebilir miyiz?  :p

B

Bülent

senarist081' Alıntı:
Olabilir hem sen öyle diyorsan kesin doğruluk payı vardır Dostum  ;)
Ben kendimden bu sonuca vardım da...
Başkalarında da aynı mı diye merak ettim.  :D

S

SUNFLOWERS

Bülent' Alıntı:
İlginç!  :)
Teşekkürler Ayşe.  ;)

Çok çalışan beyin, çok ısındığı için, bu kişiler daha çok esner diyebilir miyiz?  :p
Beyinlerde farklılık gösterir Bülent!!! :)
İstersen sen bir dene?
VE sonuçlarını bize bildir derim ben!! :D :D

B

Bülent

SUNFLOWERS' Alıntı:
İstersen sen bir dene?
Çok ısınıyor Ayşe, çoook!
Bu yüzden demek ki koca gün esneyip duruyorum...  :D
Ben fan taktıracağım. Başka türlü olmayacak.  ;)

S

SUNFLOWERS

Bülent' Alıntı:
SUNFLOWERS' Alıntı:
İstersen sen bir dene?
Çok ısınıyor Ayşe, çoook!
Bu yüzden demek ki koca gün esneyip duruyorum...  :D
Ben fan taktıracağım. Başka türlü olmayacak.  ;)
fazla düşünen bireyde çaresiz kalan beynin tepkisidir.bazen işlemci ısınmasından kendini shut down da yapabilir.dikkatli olunmalı fanlar iyi çalıştırılmalıdır.  ;D ;D

B

Bülent

SUNFLOWERS' Alıntı:
fazla düşünen bireyde çaresiz kalan beynin tepkisidir.bazen işlemci ısınmasından kendini shut down da yapabilir.dikkatli olunmalı fanlar iyi çalıştırılmalıdır.  ;D ;D
Sen iyi bir şey mi söyledin, kötü mü?
Isındığı için anlama güçlüğü çekiyorum galiba?  :D

S

SUNFLOWERS

Bülent' Alıntı:
SUNFLOWERS' Alıntı:
Sen iyi bir şey mi söyledin, kötü mü?
Isındığı için anlama güçlüğü çekiyorum galiba?  :D
yağı eksilmiş hücrelerin meydana getirdiği sürtünme sonucu ortaya çıkan durum. ;D ;D