Beyin performansını oyun oynar gibi artırmak mümkün!

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Beyin performansını oyun oynar gibi artırmak mümkün! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,936 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Beyin performansını oyun oynar gibi artırmak mümkün!
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MuMeral
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Ufuk Tarhan

"Tanrım, galiba çocuğum anlamıyor, algılamıyor, dikkati dağınık, yaramaz, moda deyimiyle hiperaktif veya konsantrasyon bozukluğu var!" diye endişeleniyorsanız, çevrenizde böyle hissedenler varsa, aman dikkat!

Bilimsel olmayan, bu tür kolaycı teşhisler, bir kişinin hayatını köreltebilecek nitelikte. Bunlar, çoğunlukla ve sıklıkla çocuklara ve gençlere yöneltilen, son derece tehlikeli söylemler ve tepkiler. Oysa, söz konusu genç, sadece hızlı teknolojik gelişmeler ve bununla değişen yaşam koşullarına fiziksel ve psikolojik açıdan uyum sağlama güçlüğü çekiyor olabilir. Yüksek tempo, bedenle beraber beyni de zorluyor olabilir. Bazı bünyelerde kendinden beklenenleri karşılamaya çalışan beyin, yorulduğunda dinlemeyi dahi beceremez hale gelebiliyor. Ne olduğunu anlamadan kolaycı bir şekilde "Tamam dikkatsiz işte!" demek çok sakıncalı olabilir. Aslında, beyinle ilgili bazı gerçekleri bilmek, performansının ciddi biçimde artmasına yardımcı olabiliyor. Beyin performansını artırmaya dönük elektrofizyoloji uygulamaları ve Neurofeedback Beyin Eğitim Programı, son yıllarda yaygınlaşan ve bu tür sorunları büyük ölçüde çözen önemli bir alan. Bu programla, gevşeme ve dikkat etme kapasitesi kolaylıkla artırılabiliyor.

Uzman laboratuvarlarda gerçekleştirilen "Neurofeedback Brain Training (NFBT)" programı, gevşeme ve dikkat etme kapasitesini artırmayı ve bunu bisiklete binmek gibi, gerektiğinde otomatik olarak devreye sokmayı sağlıyor. Basit anlatımı ile kişinin beyin dalgalarının, elektrotlar aracılığıyla bilgisayara aktarılmasından ve monitörde sayısal değerleriyle görülmesinden oluşan bir sistem. Bu şekilde kişinin ne gibi beyin dalgalarına ihtiyacı olduğu belirleniyor ve geri bildirim sinyalleri ile normal değerler konusunda beyin eğitiliyor.

Beyin dalgaları, NFBT egzersizleriyle, kişi tarafından istenen yönde değiştirilebiliyor. Örneğin, teta dalgaları azaltılırken beta dalgaları artırılarak kişinin daha dikkatli olması sağlanıyor. NFBT'nin en çok kullanıldığı rahatsızlıklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite (aşırı hareketlilik), madde bağımlılığı ve kötüye kullanımı, mizaç bozuklukları (depresyon), kaygı ve panik halleri, opsesif-kompülsif gibi durumlar olarak sıralanıyor.

Tedavide olduğu kadar üstün performans elde etmede de NFBT yöntemi kullanılabiliyor. Örneğin, herhangi bir rahatsızlık olmaksızın yaratıcılığı artırmak, iş yüküyle başa çıkmayı kolaylaştırmak, sürdürülmesi gereken sıkıcı bir işte sebat etmek, stresten daha kolay kurtulmak ve dikkati odaklamak istendiğinde, çeşitli NFBT protokolleri uygulanabiliyor. Öğrenciler, sporcular, satış sorumluları, pilotlar ve borsacılar ile yapılan NFBT egzersizlerinde olumlu sonuçlar alındığı söyleniyor.

Uzmanlar tarafından, NFBT için kullanılan cihazların tamamen güvenli olduğu, NFBT sırasında sadece beyindeki elektriksel değişimlerin kaydedildiği, hiçbir şekilde kişiye elektrik akımı ya da zararlı bir uyaran verilmediği belirtiliyor. NFBT'de, yalnızca kişinin beyin ritimleri ayrıştırılıyor ve kişiye ilgisini çekecek görsel ve işitsel uyarılar şeklinde geri bildiriliyor. Ben 1-2 seans izledim; bilgisayarda oyun oynamaya benziyor. NFBT'de hangi ritimlerin baskılanacağına, güçlendirileceğine ya da ne tür bir beklentiye cevap verileceğine bağlı olarak, eğitim seanslarının sayısı, aralıkları ve süresi değişebiliyor. Yine uzmanların bildirdiklerine göre, NFBT seanslarının bitiminde elde edilen kazanımlar, uzun süreli ve hatta tüm ömre yayılacak şekilde kalıcı oluyor. Performansı düşük beyinler, NFBT egzersizleriyle beyin ritimlerini eğiterek kendilerini geliştirebilirken, performansı zaten yüksek olanlar da daha iyiye doğru ilerleyebiliyorlar.

K

Kristal

Kullanıcı
28 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Bilimsel dili pek anlamasamda ilginç geldi.
Teşekkürler. :)

S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Memory center'n beyin haritalama tekniğine benziyor.. inanmadım...

V

varyasyon

Kullanıcı
6 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
fazla bilimsel yazınca okuyucuyu sıkacağını hiç düşünmedin mi allahaşkına ... emeğine yazık olmuş... yinede içten teşekkürlerimi sunarım sana özverin için...

M

MuMeral

Kullanıcı
9 Mar 2013
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gülşah ve Boritta arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Beyin üzerinde ki çalışmalar her zaman ilgimi çekmiştir. Bazı arkadaşlarımız bilimsel dili sevmeseler de eminim aramızda benim gibi bilimsel dili sevenlerimiz de vardır. Emeğizine sağlık..