Beş adımda özgüven kazanma taktikleri

  • Konbuyu başlatan kabeka
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde kabeka tarafından oluşturulan Beş adımda özgüven kazanma taktikleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,670 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Beş adımda özgüven kazanma taktikleri
Konbuyu başlatan kabeka
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
Özgüveni yüksek insanlar girdikleri her ortamda fark edilirler. Bakışları, duruşları, beden dilleri hayata karşı güçlü duruşlarını yansıtır.

Ve bu ayrıcalıklarıyla karşılaştıkları her olumsuzluğun üstesinden daha kolay gelirler.

Seninle dergisinin eylül sayısında yer alan stratejilerle siz de özgüveninizi geliştirebilirsiniz.

Güzel bir uykudan sonra, sabah kalkıp ilk iş olarak banyoya yöneldiniz. Aynanın karşısında "Ne kadar kötü görünüyorum" diye düşünüp, daha günün ilk saatlerinde moralinizi sıfıra indirdiniz. Ayrıca içinizdeki ses, sürekli başarısız olduğunuzu, kötü göründüğünüzü söyleyip duruyor. Oysa kimse size bu konularda en küçük bir eleştiri dahi yapmadı. Ama nedense bir türlü kendinize güven duyamıyorsunuz. Çocukluktan itibaren baş göstermeye başlayan bu özgüven eksikliği ileride başarısızlıklara neden oluyor. Oysa özgüven duygusu doğuştan kazanılan bir şey değil, özgüven öğrenilir! Size beş adımda özgüven kazanma taktiklerini gösterelim...

1- İçimizdeki dırdırcı: Herhalde yine bir şeyleri yanlış yaptım

Hayatta her şey her zaman istediğimiz gibi olmuyor. Bazen inişler ve çıkışlar yaşamak doğal. Ama nedense, iniş durumlarında hep kendimizi suçlu hissederiz. Bu konuda yalnız değiliz! Çünkü özgüven eksikliği yaşayan kişiler, yaşanan sorunlar karşısında sürekli olarak kendilerini suçlu görürler.

Özgüveninizi kazanın: Her şeyden sorumlu değilim ben

Kötü giden her şeyin sorumlusunun siz olmadığınızı aklınıza iyice yerleştirmeniz gerekiyor. Peşin fikirli olmayın! Bir olumsuzluk karşısında, hemen tüm sorumluluğu omuzlarınıza yükleyeceğinize, öncelikle şöyle bir düşünün: "Bu durum karşısında benim rolüm ne?"

2- İçimizdeki dırdırcı: Yine bir sürü şeyi kaçırıyorsun

Sürekli bir şeyleri kaçıracağımızı zannedip, kafamızı olumsuz düşüncelerle meşgul ederiz. Tabii bu durum, hayatımızın tamamen stres içinde geçmesine neden olur.

Özgüveninizi kazanın: Sadece ilgimi çeken şeyleri yapacağım

İnsanların söylediklerini "harfiyen" yerine getirmek zorunda değilsiniz. Hayat sizin! Bu hayata istediğiniz gibi yön vermek için de vaktiniz var. Hiçbir şey için aceleci davranmayın. Kararlarınızı sakin düşünerek alın.

3- İçimizdeki dırdırcı: Başkaları her konuda benden daha iyi

Başarmak, ne kadar da güzel bir duygudur. İnsanın kendisini mutlu hissetmesini sağlar. Fakat özgüveni eksik kişiler, başardıklarıyla mutlu olmayı başaramazlar! Örneğin; arkadaşınız terfi ettiğinizi duyuyor ve sizi tebrik ediyor. Siz ise şöyle diyorsunuz, "O kadar da önemli bir olay değil. Herkes terfi edebilir."

Özgüveninizi kazanın: Ben iyiyim

İnsana özgüven kazandıran davranışlardan belki de en önemlisi, sabah kalkıp aynanın önüne geçtiğimizde kendimizden memnun olmamızdır. Ayrıca başkalarından aldığınız övgülere de dikkat edin. Başkaları sizden iyi değil!

4- İçimizdeki dırdırcı: Başkalarının fikirlerini de sormam gerekiyor

Kendi fikirlerimiz nedense hiçbir zaman önemli değildir. Sık sık "Çevremdeki diğer insanlar bu konuda ne der" diye düşünürüz. Başkalarının fikrini almak güzel ama bu konuda çok da fazla bağımlı olmamalısınız.

Özgüveninizi kazanın: İçgüdülerim beni yarı yolda bırakmaz

Kendi içgüdülerinize güvenmelisiniz. Eğer siz bir kıyafeti kendinize yakıştırıyor ve onu giymek istiyorsanız, giyin. Diğerlerinin ne düşüneceğini umursamayın.

5- İçimizdeki dırdırcı: Mutlaka kötü bir şey olacak

Bu tamamen beynimizde kurduğumuz, saçma bir düşünce. Diğerlerine göre olumsuz olan bir şeyi yapmamız, bunun ardından mutlaka kötü bir şeyler yaşayacağımız anlamına gelmiyor.

Özgüveninizi kazanın: Her şey olacağına varır

İyi düşünce, beraberinde her zaman iyi şeyler getirir. Bir şeye ’başaracağınıza inanarak’ başlıyorsanız, onun üzerinde daha fazla çaba sarf edeceğiniz için başarılı olabilme şansınız daha yüksek. Hayatta insanın karşısına her zaman sürprizler çıkabilir. Önemli olan şunu aklınıza getirmeniz: "Bu tür durumlar her zaman başıma gelebilir. Sonuçta bundan önce bir sürü sorunu halletmiştim. Bunu da halledebilirim." n

Özgüvenin temeli çocuklukta atılır

Psikolog Elvin Aydın (Acıbadem Kozyatağı Hastanesi)

Özgüven, kişinin çocukluğunda edindiği kendi içgüven temeliyle ilgili. Burada ebeveynin rolü büyük olduğu gibi, çocuğun da kendisine söylenenleri ya da yapılan davranışları nasıl yorumladığı büyük önem taşır. Bu konuda anne ve babaların üzerinde büyük sorumluluk olmasına rağmen, bazen çocuğun da kendi benliği, kendisine söylenenleri olduğundan daha olumsuz anlamasına ve kaydetmesine sebep olabilir. Böylelikle içselleştirilen yargılayıcı, sürekli eleştiren anne ve/veya baba, ileride kişinin kendisine karşı aşırı katı olmasına ve özgüveninin oluşmamasına sebep olabilir. Yapılacak şey, psikoterapinin güvenli ve yargılanmadan varolunabilen ortamında, kişiyi geçmişte yaşadıkları ve bu yaşadıklarını aslında ne şekilde yorumlamış olduğuyla yüzleştirmek. Bu şekilde bireylerin özgüveni artar ve bireyler attığı adımı bilen kişiler haline gelirler.

Neden özgüvensizliğimiz var?

Hayatta başarılı olmak için kendimize güven duymamız şart. Bu bizim aynı zamanda sosyalleşmemizin de anahtarı. Timaş Yayınevi’nden çıkan "Ansiklopedik Eğitim ve Psikoloji Rehberi" kitabının yazarı Ömer Baldık, özgüven eksikliğine neden olan durumları sekiz bölümde incelemiş.

1- Utangaçlık: Ne zaman birisi bize baksa, kendimizi hemen huzursuz hissederiz. Yoğun ilgi ve dikkat, insanın cesaretini kırabilir. Bu da bizde "Ya başarısız olursam" gibi korkular yaratır.

2- Kendini beğenmek: Kendine güvenle, kendini beğenmek sürekli birbirine karıştırılır. Oysa ikisinin arasında büyük fark var. Güven, insanın her durumda kendisine inanabileceğini bilmesidir. Kendini beğenmede ise, aslında özgüvenimiz eksik olsa da, çevremize özgüveni yüksek biri gibi gözükürüz.

3- Başarısızlık korkusu: Her insan başarılı olmak ister. Fakat sürekli ’başaramayacağım’ gibi bir duygunun içine hapsolursak, gerçekten de hiçbir zaman başarılı olamayız.

4- Alaya alınma korkusu: Hepimizin başına ara sıra gülünç durumlar gelebilir. Bu, herkesin bizi alaya alacağı anlamına gelmez. Önemli olan, gülüp geçebilmektir.

5- İncitilme korkusu: İçimizde çoğu zaman incitilme korkusu taşırız. Fakat bu düşünceyle, özgüven duygunuzu yitirirsiniz. İnsanların sizi kırmasından korkuyorsanız, bu sorununuzun üstesinden gelmelisiniz.

6- Reddedilme korkusu: "Onunla konuşmaktan korkuyorum. Çünkü benimle arkadaş olmayabilir" tarzındaki düşünceler, bizim içe kapanık bir hal almamıza neden olur. Başarılı ilişkiler içine giremeyiz.

7- Onaylanmama korkusu: Yaptığımız şeylerin toplum tarafından onaylanmaması gibi korkular yaşayabiliriz. Doğal olarak bu durum da özgüven eksikliğine neden olur.

8- İstenmeyen sonuçlarla karşılaşma korkusu: Bu korku yüzünden birçoğumuz riskli işlere bir türlü giremeyiz. Böyle bir duygu, özgüven eksikliği ve psikolojik sorun yaratır.
Yazar : Deniz Vargeloğlu
Kaynak : www.hurriyet.com.tr
 
S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
harika bir paylaşım çok güzel bir konu bu...

özgüven konusu çok önemli arkadaşlar...özellikle küçüklükten başlanması lazım özgüvenin geliştirilmesine yazıdada dediği gibi...

aksi taktirde üniversite yıllarında çok büyük olumsuzluklar doğurabiliyor...bunu ya çevremizde ki dostlarımızdan arkadaşlarımızdan ya da tanıdık geliyorsa kişiliğimizden biliyouzdur...

ne olursa olsun bende özgüvenin her ne kadar kişiliğimizi oluşturan bir unsur olması ile sonradanda kolaylıkla kazanılabileceğine inanıyorum...

sevgiyle hep özgüvenle kalın :)
 
C

catzilla

İnsan kendine güvenmedikten sonra hiç bir şeyin anlamı yok... ::)

" Korkanlar hergün, cesurlar bir kez ölürmüş. "

Paylaşımın için teşekkürler kabeka.
 
H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
7- Onaylanmama korkusu: Yaptığımız şeylerin toplum tarafından onaylanmaması gibi korkular yaşayabiliriz. Doğal olarak bu durum da özgüven eksikliğine neden olur.

bununla başa çıkamıyorum bir türlü ne yapmalıyım? :-[
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hatice şengül' Alıntı:
7- Onaylanmama korkusu: Yaptığımız şeylerin toplum tarafından onaylanmaması gibi korkular yaşayabiliriz. Doğal olarak bu durum da özgüven eksikliğine neden olur.
bununla başa çıkamıyorum bir türlü ne yapmalıyım? :-[
Sen korktukça insanlar üstüne daha çok gelmeye başlayacaklar. Fakat istediğini, kendine göre gerçekten doğru gelen şeyi yaptığın zaman sana olan saygıları artacaktır. Fakat ilk başta biraz terslenmeyi, belki de dışlanmayı göze almalısın. Bir süre sonra senin gerçek sen olduğunu kabulleneceklerdir..
 
H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
size diyeyim yani bu konuda benden başka kimse bu denli çaba sarfetmemiştir


boşuna burada değilim ben
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hatice şengül' Alıntı:
size diyeyim yani bu konuda benden başka kimse bu denli çaba sarfetmemiştir


boşuna burada değilim ben
O kadar ısrarının sonucunda yine onların istediği yöne mi davranıyorsun peki?
 
H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
son anda onların oyuncağı olmadan direkten döndüm diyebilirim bu da çok önce değil daha 3-4 gün kadar önce oluyor onların istediğini verir gibi davranıp kendimöi kıymetlendirmeyi düşünüyorum inşallah başarırırm
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hatice şengül' Alıntı:
son anda onların oyuncağı olmadan direkten döndüm diyebilirim bu da çok önce değil daha 3-4 gün kadar önce oluyor onların istediğini verir gibi davranıp kendimöi kıymetlendirmeyi düşünüyorum inşallah başarırırm
Bence bu şekilde davranmana hiç gerek yok! Ne kadar dürüst ve bildiğini okuyan olursan senin kendine olan güveninden o zaman korkmaya başlarlar işte!
 
H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bende özgüven eksikliği çocukluktan beri çok fazla bense inatla 22 senede olmayanı 1 ay da oldurmaya çalışıyorum ama inat buolacak ;) :D
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
hatice şengül' Alıntı:
bende özgüven eksikliği çocukluktan beri çok fazla bense inatla 22 senede olmayanı 1 ay da oldurmaya çalışıyorum ama inat buolacak ;) :D
:)) Birden doldurmaya çalışırsan da istemediğin davranışlarda bulunabilirsin. buna da dikkat et! Biraz daha sabırlı ol bence ilk önce kendini bir görmeyi dene. Neye aslında kızdığını, neyi sevdiğini, neyi sevmediğini, nelerin seni mutlu ettiğini, hangi insanların hangi hareketlerinden/söylediklerinden hoşlanmadığını..
Bunlara cevap verdikten sonra işin çok daha kolay olacak aslında. Kendini daha iyi tanımış, ne istediğini bilen birisi olacaksın ve yaptıklarından, düşündüklerinden, söylediklerinden bir sonraki sefere pişman olmayacaksın, kendini baskı altında hissetmeyeceksin. Çünkü artık, bu benim diyebileceksin ve ben böyle istiyorum, sonuçlarına da katlanmaya hazırım diyebileceksin!
 
H

hanedeyim

bunu mümin sekmanın bir kitabinda okumuştum gerçektende doğru değilmi ::)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Harika konu,tekrar okunsun diye,mesaj atarak yukarı çıkarıyorum.
Ve bir kaç şeyde yazıcam bu konuya zamanı gelince.
Teşekkürler.
 
Üst