Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 532 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Beklentiler hayatımızı yönetirler. Beklentileri çok kabaca dört alana ayırmak mümkündür.
  • Hayattan beklentilerim
  • Kendimden beklentilerim
  • Diğer insanlardan beklentilerim
  • Diğer insanların benden beklentileri
Hayattan beklentiler konusunda gerçekçi olmayı öneriyorum. Bu önerimin bir temeli var. İnsanın mutluluğu gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Çok basit bir örnek vereyim, bir tanıdığınız size maddi yardımda bulunacağını söyledi, kafanızda bin TL yardım eder diye düşündünüz, 500 TL verirse mutsuz olabilirsiniz tamamen havadan gelmesine rağmen.


Dolayısı ile zaman zaman hayattan olan beklentilerimizi gözden geçirmekte yarar vardır.

Beklenti Nedir?
Yazının İçeriği - Başlıklar
Beklenti nedir tarafını da şu şekilde açıklayalım :
  1. Bir olgunun sonunda olması umulan, gerçekleşmesi beklenen şey.
    “Bu konuda kimi beklentilerimiz var”
  2. belirli bir olayın baş göstereceğinin sezinlenmesi sonucu ortaya çıkan ve canlıyı belirli bir dizi hareketlere hazırlayan coşkusal gerilim.
Kendimden Beklentiler
Kendimden beklentilerim konusu da çok önemli, çünkü kendime olan sevgimi, saygımı ve güvenimi belirleyen faktörlerden bir tanesi de bu, belki de en önemlisi. Yaptığım hiçbir işten tatmin olmayıp sürekli çıtayı yükseltirsem yani kendimden olan beklentilerimi hep çok yüksek tutarsam bunun getireceği tatminsizlik hissi ile baş etmem de git gide zorlaşır.

Diğer İnsanlardan Beklentiler
İnsanlardan beklentilerim de diğer önemli bir konudur. Çünkü ilişkiler dediğimiz hayatın temel alanlarından birisi üzerinde çok büyük etkisi olur. Diğer insanlardan olan beklentilerimiz ile ilgili aklımızda tutmamız gereken konu bunun bizim kontrolümüzde olmayan bir alan olduğu gerçeğidir.

Diğer insanların bizden beklentiler ise en çok dikkat etmemiz gereken alanlardan bir tanesidir. Siz kendi hayatınızı hayattan olan beklentilerinize ve kendinizden olan beklentilerinize göre yönetmelisiniz, bu denklemin içine diğer insanların sizden olan beklentilerini yerleştirirseniz hedefe ulaşmanıza rağmen mutsuz olabilir ve bu benim yaşamak istediğim hayat değildi diyebilirsiniz.

Çok önemli ve geniş kapsamlı bir konuda sadece ana başlıklar itibarıyla kısa bir yazı yazdım, gerekirse ileride her bir alt başlık için daha detaylı yazılar paylaşırım.

Sevgi ile kalın.

Yazan : Mert Çuhadaroğlu
 
Üst