Bebeğim İçin En Uygun Bakıcı!

  • Konbuyu başlatan DeryaDer
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde 0 - 6 Yaş Grubu ve Eğitimi kategorisinde DeryaDer tarafından oluşturulan Bebeğim İçin En Uygun Bakıcı! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,035 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı 0 - 6 Yaş Grubu ve Eğitimi
Konu Başlığı Bebeğim İçin En Uygun Bakıcı!
Konbuyu başlatan DeryaDer
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeryaDer
DeryaDer

DeryaDer

Derya Karacan
Moderatör
22 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
28
www.deryakaracan.com
Doğru kişiyi bulmak için zaman ve emek harcamanız gerekiyor. Fakat tüm uğraşlarınızın ardından alabileceğiniz en büyük ödül, bebeğinizin/çocuğunuzun güvenilir ellerde olduğunu bilerek içiniz rahat bir halde yaşantınıza devam etmeniz olacaktır.

Doğum izni bitmiş ve artık işe dönmesi gerekenler veya hâlihazırda bir bakıcısı olan fakat memnuniyetsizlik yaşayanlar ya da bebeklik dönemini atlattıktan sonra iş yaşantısına geri dönmeyi arzulayan fakat bebeğini/çocuğunu emanet edecek doğru kişiyi bir türlü bulamamış olanlar… Sizler için her şeyden önemli olan bebeğinize/çocuğunuza bakacak, güvenilir birisini bulmak gayet tabi pek de kolay olmayacaktır. Doğru kişiyi bulmak için zaman ve emek harcamanız gerekiyor.

Fakat tüm uğraşlarınızın ardından alabileceğiniz en büyük ödül, bebeğinizin/çocuğunuzun güvenilir ellerde olduğunu bilerek içiniz rahat bir halde yaşantınıza devam etmeniz olacaktır.

Sizin için en uygun kişiyi ararken işinize yarayabileceğini umduğum ipuçlarına değinmeden evvel, doğum sonrası işe döneceği tarih belli olan anneler için, siz hâlihazırda evde iken bakıcı arama ve işe alma sürecini başlatmanızın en sağlıklı yol olduğunu ve bu davranımınızın işlerinizi kolaylaştıracağını hatırlatmak isterim. Çünkü sizin dışınızda bebeğinize bakım verecek kişi kim olursa olsun (bir yakınınız veya bakıcı), mutlaka en azından siz işe başlamadan iki hafta önce siz ve bebeğiniz ile aynı çatı altında kalmaya ve/veya zaman geçirmeye başlaması, önceden sizin gerçekleştirmekte olduğunuz davranımların (bakım verme-oyun oynama) yavaş yavaş bakım vermekle yükümlü olacak olan kişiye aktarmanız ve sizin kısa süreler için ev dışına çıkıp-geri gelmeniz, uzun saatler boyunca evde olamayacağınız günler için hem bakım verecek kişinin işini kolaylaştıracak hem de bebeğinizin kaygı düzeyinin yükselmesini engelleyecektir.

Görüşmeyi Bebeğiniz İle Birlikte Evde Yapın

Yakınlarınızın önerisi ya da artık günümüzde çoğalmakta olan profesyonel bir kurum aracılığı ile yaptığınız telefon görüşmesinin ardından bakıcı adayları ile ikinci görüşmenizi mutlaka bebeğinizin de evde ve uyanık olduğu bir saat diliminde kendi evinizde gerçekleştirin. Bu sayede hem bakıcı adayı aileniz ve koşullarınız hakkında bilgi edinmiş olur hem de siz çocuğunuz ile aralarındaki kimyayı gözlemleme fırsatı yakalamış olursunuz. Unutmayın ki karşınızdaki kişinin kişiliği de eğitimi ve tecrübesi kadar önem teşkil etmektedir. Bunu anlayabilmek için hem kişisel bilgileriyle ilgili hem de fikir sahibi olmak istediğiniz diğer konularla ilgili soruları önceden oluşturmanız, seçim sürecinin daha kısa ve kolay yaşanmasına yardımcı olacaktır.

Yüz yüze olan görüşmenizde öncelikli olarak karşınızdaki kişinin ilgileri ve tarzı hakkında bir fikre sahip olabilmeniz için şu soruların yanıtlarını aramanız bir nevi ipucu sağlayabilir:

• Daha önceki tecrübeleriniz?

• Çalıştığınız yaş grupları?

• Bizim çocuğumuz yaşındaki çocuklar ile vakit geçirmekten hoşlanır mısınız?

• Bu yaş çocuğu ile gün içerisinde nasıl vakit geçirirsiniz?

• ……………………….’ gibi bir durum ile karşılaşsanız ne yaparsınız? (Sizin için kritik olan bir örnek vaka sunabilirsiniz.)

Sorular haricinde bakıcının sevgi ve samimiyeti, eğitimi, referans ve deneyimi, fizyolojik ve psikolojik sağlığı (gerek görür iseniz doktor raporu isteyebilirsiniz) ile ilgi bilgi sahibi olmayı ve bakıcı adayının nüfus cüzdan fotokopisi ve ikametgâh belgelerini işe başlama sürecinde talep etmeyi unutmayın. Tüm bunlara ek olarak, referansın önemli fakat şart olmadığını, çünkü daha önce çalışılmış olan ailelerin bakıcıya karşı tutumlarının da yapılan yorumlara etki edeceğini, dolayısıyla pek objektif bir bilgi sağlayamayabileceğinizi de belirtmek isterim.

Yapılması Gerekenleri Mutlaka Yazılı Olarak Deklare Edin

Sizin ekleyebileceğiniz maddeleri de içeren görüşmeler bittikten ve seçiminizi yaptıktan sonra bakıcı ile ailevi düzeniniz, kurallarınız ve çalışma koşulları ile ilgili net olmanız, yanlış anlaşılmalar sonucu kısa sürede gündeme gelebilecek aksaklıkları önleyici nitelikte olacaktır.

Yapılması gerekenleri ve önemli olan tüm kriterleri yazılı olarak sunmanız hem sizin takibinizi hem de bakıcınızın işini kolaylaştıracaktır. Örneğin televizyonun yanına, buzdolabının kapağına ve çocuğunuzun odasında bir duvara birer kopya asabilirsiniz.

Bu listede şu maddeler yer alabilir:

• Bebeğinizin/çocuğunuzun günlük rutini (ödev/uyku saatleri/yemek saatleri) ve evinizin genel kuralları; televizyon ve bilgisayar kullanımına dair sınırlamalar vb.

• Size her koşulda nereden ve nasıl ulaşabileceğine dair bilgiler

• Size ulaşamadığı takdirde aranması gereken yakınlarınıza dair bilgiler

• Bebeğinizin/çocuğunuzun doktorunun, okulunun, servis şoförünün telefonları

• Ana öğünler haricinde bebeğinizin/çocuğunuzun yemesine müsaade ettiğiniz atıştırmalıklar ve bunların miktarları

• Varsa alerjisi olduğu besinler

• Varsa bebeğinizin/çocuğunuzun kronik rahatsızlıkları ve belirtileri

Şartlarınızı kesin bir dille belirtip, gerekli bilgilendirmeleri yaptıktan sonra gün içerisinde evi arayıp bilgi almanız, mümkün ise habersiz ziyaretleriniz bebeğiniz/çocuğunuz ile bakıcınızı doğal hallerinde gözlemleyebilmenizi sağlar. Fakat bunları yaparken dikkatli olmalısınız. Bakıcınız ona güvenmediğinizi hissetmemeli. Çünkü tüm iş kollarında olduğu gibi önce emek sarf eden kişinin memnuniyeti ve motivasyonu sağlanmalı ki kişi maksimum performansını göstermeye gönüllü olsun.

Bakıcının görevinin tüm hayatını ailenize adamak değil, çocuğunuza bakım vermek olduğunu, onun da bir yaşamı olduğunu unutmayın. Tüm bunlar, işlerinizi kolaylaştırabileceği düşünülen kriterler ve alınabilecek olası önlemlerdi. Fakat asıl önemli olan tabi ki siz anne ve babaların içinden gelen sestir. Şartlar ne olursa olsun her çocuğun anne baba ile olan paylaşımının yerini hiçbir şeyin ve hiçbir kimsenin dolduramayacağı unutulmamalıdır.

Bakıcınız İle İyi İletişim Kurmanızın Yolları:

• Tüm annelik sorumluluklarınızı bakıcıya bırakmayın.

• Unutmayın ki 0-6 yaş gelişim ve eğitim açısından oldukça önemli bir dönemdir. Bu sebeptendir ki tüm şartlarınızı kabul eden, düşük ücretle çalışan eğitimsiz biri yerine, eğitimli birini tercih edin.

• Her iki tarafı da memnun edecek şartları belirleyin.

• Hak ettiği ücreti ödeyin.

• Çocuğunuz ile eve döndüğünüzde vakit geçirin.

• Çocuğunuz ile geçirdiği zamanı göz önünde bulundurarak, karar alırken ona da danışın.

• Ailesini görmesine müsaade edin.

• Görevini iyi yaptığını düşünüyorsanız bunu mutlaka dile getirin.

• Eleştirilerinizi yaparken yargılayıcı bir dil kullanmaktansa ‘……… olması beni üzüyor, içim rahat etmiyor’ gibi ifadeler kullanmaya gayret edin.

Sizin dışınızda bebeğinize bakım verecek kişi bakıcı veya bir yakınınız dahi olsa, mutlaka en azından siz işe başlamadan iki hafta önce siz ve bebeğiniz ile aynı çatı altında kalmaya ve/veya zaman geçirmeye başlaması gerekir.

Kaynak:
Uzm. Psikolog Yegan Sasık

kaynak: www.bebekolay.com
 
Üst