Başarıya Götüren Aile / Doğan Cüceloğlu

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Başarıya Götüren Aile \/ Doğan Cüceloğlu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,989 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Başarıya Götüren Aile \/ Doğan Cüceloğlu
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0Doğan Cüceloğlu'nun yeni kitabı Başarıya Götüren Aile Doğan Cüceloğlu... 

Sınav Döneminde Anababalık"Kızımın kendini niçin öldürdüğünü ancak şimdi anlayabildim."
Bir baba eğitim yılının başında kızına, eğer üniversiteye girecek puanı alamazsa gözüne gözükmemesini söylemiş. Niyeti kızının derslerine daha ciddi çalışmasını, gevşememesini sağlamakmış. Kızının yapılan fedakarlıkların farkına varmasını istiyormuş.

Öyle anlaşılıyor ki 17 yaşındaki bu genç yürek, anababanın evde farkına varmadan yarattığı cehennem hayatını kaldıramamış.

"Bugün bu seminerde esas nedenin kendim olduğunu anladım. Yüreğim kan ağlıyor. Keşke bu semineri daha önce alsaydım."

Hiçbir baba, bile bile çocuğuna kötülük yapmak istemez. Aslında seminerde tanıştığım baba da kızının başarısı için bildiği 'doğru şeyi' yaptığını sanıyordu. Ne var ki insanları niyetimizle değil, eylemlerimizle etkileriz. Niyet açık seçik ifade edilirse karşı tarafa ulaşır. Niyet sevgi dolu olsa bile eylem öfke dolu ve korkutucu ise, karşımızdaki o öfkeyi görür ve korku yaşar.

Genç kız babasının niyetindeki sevgiyi değil, söylediklerindeki kaygıyı ve öfkeyi gördü. Kendisine duyulan güvensizliği hissetti. Genç kız öldü ve baba iyi niyetinin değil, eyleminin sonucu oluşan bir acının vicdan azabı içinde yaşıyor.

Böyle olması gerekmiyor.

Nasıl olması gerektiğini kitapta ayrıntıları ile bulabilirsiniz.Hem kitabın duyurusunu yapmak ve hem de ilgi çekici bir kaç noktayı vurgulamak yararlı olacaktır..Kitabın önsözündeki ikinci sayfadaki paragraflardan birinde şöyle yazmaktadır."Remzi Kitabevi'nden Erol Erduran, bu kitabın proje aşamasında " Çok büyük olmayan, anababaların kolaylıkla anlayıp takip edebilecekleri bir kitap olmasını' önermiştir. Ben de "O zaman kitabın başılmamış halini gözden geçirin, önerilerinizi yapın" demiştim. Gerçekten gözden geçirdi ve önerilerini verdi." Doğan Cüceloğlu'nun yazdıkları böyle.Bu cümleler gerçekten çok ilginç sayılabilir. Sınav dönemini yaklaştığı günlerde kitabevi sınav konusunda bir kitaba ihtiyaç duymaktadır. Ve bu kitap yazar tarafından yazılır ve basılmadan önce bir başka kişi tarafından okunur ve onun yaptığı öneriler doğrultusunda değiştirilir. Ticari amacın önde olduğu duygusu doğal olarak insanı rahatsız edecektir. Sınav döneminde anne ve babalar çocuklarına yardım etmek isteyecekler ve yazarın dışındaki önermeleri de  kapsayan kitabı alacaklar ve okuyacaklardır."Çok büyük olmayan, anababaların kolaylıkla anlayıp takip edebilecekleri bir kitap olmasını' önermiştir. " Anababalar kelimeleri ise birleşik olarak kullanılmakta ve ikisinin tek olduğu vurgulanmaya çalışılmaktadır. Halbuki doğru Türkçe ile Anne ve Babaların seklinde olmalıydı. Çok Büyük olmayan kelimeleri ise kitabın ucuz olmasının istenmesinden kaynaklanmaktadır. Kolaylıkla anlayıp takip edebilecekleri kelimeleri ise anababaların anlayışlarının az olduğu konusunda bir duygu yaratmakta ve kitabın basit bir kitap olması istenmektedir. Yazarın bu önermeyi kabul etmesi ise anababalar hakkında önermeyi yapan ile benzer inançlara sahip olduğunu göstermesi açısından ilginçtir.Yazar kitabı hazırladıktan sonra, büyük bir olasılıkla yapılan önermeler doğrultusunda kitabı daha da basitleştirilmiştir..Bir kitabın nasıl hazırlandığı konusunda bilgi verdiği içi Doğan Cüeloglu'na teşekkür ederiz.


 
Üst