başarısızlığın ipuçları neler olabilir

• Konbuyu başlatan muraturkom
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde muraturkom tarafından oluşturulan başarısızlığın ipuçları neler olabilir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,410 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı başarısızlığın ipuçları neler olabilir
Konbuyu başlatan muraturkom
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan muraturkom
M

muraturkom

Farkında olmadan sürekli başarı hikayelerini karıştırıp duruyoruz.kötü tecrübeler de paylaşılsa faydası olurmuydu?

örn ......... yaşımda ......... dan dolayı .............."okulda" " aile hayatımda" " iş yaşantımda" vb. pişmanlıklarımızı paylaşmaya varsanız. deneyelim ne dersiniz. biraz da kendini acımasızca eleştir konusu kapsamaında çocuklara öğütler veriyoruz ama ya kendimiz hiç hata olduğunu bilerek,bilmeyerek yada dostlarımızın kibarca bizleri uyarmasına kulaklşarımızı kapatıp.hızlıca hatta son sürat duvara çarptığımız olmuşmuy du arkadaşlar ne diyorsunuz?

M

muraturkom

Evet farkındaysak hepimiz benzer düşünüyoruz,eleştilmekten nefret ediyoruz bu gerçek. bırakın başklarını kendi kendimizi bile eleştirmekten hoşlanmıyoruz.dün açmama rağmen bir tane öz eleştiri yok neden diye sorsanız kendinize neden eleştirilmeyi sevmiyoruz.ama biliyoruz aslında başkalrıyla paylaşmasak bile onlarla beraber uyanıyor, sokaklarda geziyoruz. belki de kendimizden bir kaçış olabilir mi ?

M

muraturkom

kolay yaralanmayan çevremdeki etkilerden, çünkü kendi gece olduğunda sessizlikte dinlediğimde hem iyi hem kötü eleştirebiliyorum ve çok da fazla birilerinin onayına ihtiyaç duymuyorum.gülşah tan alıntı işte bunu anlatmak istiyorum. o kenmizle başbaşa kaldığımızda kendimizi hep tarmıyormuyuz. karamsarlık oluşturacak kadar değil tabi sadece yemeğe konulacak birazcık tuz kadar öz eleştiri olmalı.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hocam ben bi türlü anlamıyorum yazdıklarınızı.
Hep bir genelleme mevcut ve kesin yargılar.Bence bir ilim irfan öğreten  biri daha geniş, açık ve objektif olmalı diye düşünüyorum..

Mesela alt kıısım.

muraturkom' Alıntı:
Evet farkındaysak hepimiz benzer düşünüyoruz,eleştilmekten nefret ediyoruz bu gerçek. bırakın başklarını kendi kendimizi bile eleştirmekten hoşlanmıyoruz.
Hocam bizim farkındalıklarımızdan bu denli nasıl emin olabiliyorsunuz ?
Bu sadece sizin farkında olamadıgınız bir farkındalık eksikliğinden kaynaklanıyor.
Hepimiz benzer düşünmüyoruz..Herkes aynı şeyi düşünüyorsa kimse birşey düşünmüyor demektir. Diye bir söz vardı.Bakın farklı düşünüyoruz.

Ve gerçek diye bitirdiğiniz cümlelerde eminimki sizin gerçekleriniz genelin değil.
Ben insanlar hakkında analiz yapanların ulaştıgı kanıların sadece analiz ettikleri insanlar için bir geçerli oldugunu düşünüyorum.
Bakın geçerli dedim gerçek değil.O analizlerde bile yanılma payınız oldukça yüksektir.

Ve alt kısım..

muraturkom' Alıntı:
dün açmama rağmen bir tane öz eleştiri yok neden diye sorsanız kendinize neden eleştirilmeyi sevmiyoruz.ama biliyoruz aslında başkalrıyla paylaşmasak bile onlarla beraber uyanıyor, sokaklarda geziyoruz. belki de kendimizden bir kaçış olabilir mi ?
Hocam kendi adıma ve daha sonra burada tanıdığım bir çok insan hakkında açık ve net şunu söyleyebilirim.
Eleştiriden kaçtığımız felan yok aksine gayet harika bir şekilde hemde hiç çekinmeden kendimizi yada birbirimizi eleştirebiliyoruz.

Bknz: http://www.kendinigelistir.com/forum/index.php/topic,14411.0.html

Hani hazır linkl atmışken sizdende bi özeleştiri beklemem abes olmaz sanırım..
Neyse..
Kısaca bir söz vardı "Buda dahil bütün genellemeler yanlıştır" diye.
Tüm konu ve yorumlarınız genelleme içeriyor hocam.
Ve bence yanlış.

Teşekkür ederim.

M

muraturkom

korsan / öncelikle senin gönderdiğin linkteki yazını okumuştum. doğal özeleştiriler var içinde çok ta beğenmiştim açıkçası , benim istediğim de benzeri değil mi? sadece uslubumda genelleme var, ama genellemeyi boşver kaç gündür bu etikete bir tane bile özeleştiri gelmedi. bu durumu %90 civarında insan grubunu kapsadığı anlamına gelmiyor mu ?

M

muraturkom

büyük insan, onun hayatında yeni bir devrin başlamasına vesile olur ve üstat, hayatında meydana gelen bu değişikliği şu mısralarla özetler:

“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...”

n.f. kısakürekten bir özeleştiri

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
muraturkom' Alıntı:
korsan / öncelikle senin gönderdiğin linkteki yazını okumuştum. doğal özeleştiriler var içinde çok ta beğenmiştim açıkçası , benim istediğim de benzeri değil mi? sadece uslubumda genelleme var, ama genellemeyi boşver kaç gündür bu etikete bir tane bile özeleştiri gelmedi. bu durumu %90 civarında insan grubunu kapsadığı anlamına gelmiyor mu ?
Valla hocam heralde gelmez..Keza hem sorunu yazıp hem insanlar adına cevaplarınıda vermişsiniz.
Eskiden olsa belki olabilir derdimde..Artık insanlar kendileri hakkında başkalarının nitelemelerini pek anlamlı bulmuyor..Gibime geldi.
Necip fazıl konusuna hiç girmeyeyim. Keza bana göre son otuz yılında boşuna uçurtma uçurduğunu düşünüyorum üstadın..

M

muraturkom

korsan Alllah Allah gerçekten birisine sorduğumsoruyu cevap veriyorum ha bu özelliğimi sen farkettiysen başkalrıda benzer düşünebilir. bu durumu gözden geçireyim. eleştini dikkate alacağım.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hocam özeleştirden kaçtığımız yok tabiki.."Kendimizden kaçış" bu benim hayat felsefemde olmayan bir yaklaşım ve bence yanlış bir düşünce..Yazınızı yeni gördüm daha bir tane özeleştiri yok demişsiniz açılışı ben yapayım.Kaçmak gerektirecek birşey yokki bunda. Mesela ben başkalarına güvenmiyorum ve bu sebeple kimseye dostum diyemiyorum.Ama beni tanıyan herkesin güvenini kazanmış birisiyim.Başkasına güvenmemenin yanlış bişey olduğunu biliyorum ama hala düşüncemin arkasındayım çünkü en iyi dostum yine benim.İnsanlar(tabi genellemek yanlış olur,herkez aynı değildir)bi başkasının açığını yada sırrını öğrendiğinde o kişiyle küçük bir problemde seni sırtından vurabiliyolar bu bir gerçek,çevremde çok gördüm bunu.Çok şükür şimdiye kadar kimseye böyle bir fırsat vermedim.Ve ben böyle mutluyum çünkü arkadaşlarım olsun diğer çevrem olsun benimle problemlerini paylaşırlar ve onlara elimden geldiği kadarıyla yardımcı olurum.Pişman olacakları bir davranışım olmadı,olmaz da..Bu bana yeter de artar bile.. ;)

M

muraturkom

unkapanı..
hala düşüncemin arkasındayım çünkü en iyi dostum yine benim.
  işte olay bu bunu istiyordum. piramit grubunun çıkış noktalarından bir tanesi herkesi sev ama en çok kendini sev, barışık ol.
güvenmek ..
sevgisinden şüphe duymadığınız ona güvendiğiniz yok o böyle şeyler yapmaz dediğiniz eş sevgili arkadaş bir gün pat bombayı patlatıyor. öyleyse güven denilen duygunun bir miyadı var. kullanma tarihi sona erdimi iş bitiyor. peki bu tarih neye göre tamamlanıyor. daha çok para/ sizin ilginizden fazla başkasının gösterdiği yakınlık .... daha bir çok şey . kişi tercihini kullanıyor. sonrada düğmeye basıyor.
o nedenle güvenmekten vaz geçmeyelim onsuz da olmuyor. bitebileceğini de hiç aklımızdan çıkarmayalım.
askerde bir söz vardı duvarda yazılı "güvenmek kontrol etmemeyi gerektirmez."

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
muraturkom' Alıntı:
unkapanı..
hala düşüncemin arkasındayım çünkü en iyi dostum yine benim.
  işte olay bu bunu istiyordum. piramit grubunun çıkış noktalarından bir tanesi herkesi sev ama en çok kendini sev, barışık ol.
güvenmek ..
sevgisinden şüphe duymadığınız ona güvendiğiniz yok o böyle şeyler yapmaz dediğiniz eş sevgili arkadaş bir gün pat bombayı patlatıyor. öyleyse güven denilen duygunun bir miyadı var. kullanma tarihi sona erdimi iş bitiyor. peki bu tarih neye göre tamamlanıyor. daha çok para/ sizin ilginizden fazla başkasının gösterdiği yakınlık .... daha bir çok şey . kişi tercihini kullanıyor. sonrada düğmeye basıyor.
o nedenle güvenmekten vaz geçmeyelim onsuz da olmuyor. bitebileceğini de hiç aklımızdan çıkarmayalım.
askerde bir söz vardı duvarda yazılı "güvenmek kontrol etmemeyi gerektirmez."
Hocam o zaman benim başkalarına verdiğim güven niye bitmiyor niye herkez benimle konuşmaktan keyif alıyor hiç pişmanlık duygusu yaşamıyolar.Hayır hocam burda katılmıyorum güven denilen güzellik hiç bitmez ne olursa olsun hiç bitmez :)

M

muraturkom

sevgili unkapanı  / senin yaptığın davranışın adı tam olarak güven vermek değil / iletişim konusunda başarılısın. karşındakiyle hızlı iletişim kurabiliyorsun. insan hayatta kimlere öncelikli olarak güvenmek ister ve nedenleri .  çocuk / anne babaya..bakıma sevgi ilgiye ihtiyaç duyduğu için.  yetişkin kime güvenmek ister arkadaşa eşine patronuna / zor günleri için ..

işte böyle sana diyeceklerim.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sandıklarımı dizdiler gökyüzüne..
'Aç birini! ' dediler.. Seçtim sarı olanı... Belli ediyordu kendini.. İçinden bir şey çıkmadı.. Demek ki önemli olanlar sessiz kalanlar...
Açtım kırmızıyı, özenerek.. İçinden bir kalp çıktı.. İçi dürüstlük dolu...
Sonra pembeyi açtım, heyecanla.. İçinden bir kalp çıktı yine.. İçi sevgi doluydu.. Yine güzeldi...
'Hangisi? ' dediler.. Beyaz, dedim...
Onu açtım.. Boş çıkmadı o da.. İçinden bir kalp çıktı..
Güven vardı bu kez...
'Açtıklarından birini seç' dediler.. Düşünmeden 'beyaz'ı seçtim...
Sordular bana: - 'Niçin beyaz? Rengi saflığı, temizliği ifade ediyor diye mi? '
Hayır, dedim..
güven varsa bir kalpte, o kalpte sevgi de bulunur, dürüstlük de..  ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kusuruma bakmayın ama Korsan'a katılıyorum.

Hem bir konu açıyorsunuz, soru soruyorsunuz sonra da yorum yapan kişiye "evet, işte beklediğim cevap buydu" yada kesin olarak bir duygu varsa karşıtı da yazınızda kesin hüküm veren kelimeler oluyor.

Oysa bazen kesin hükümler bile, o gün ki olay karşısındaki kişiye, olaya, ruh halimize, psikolojimize göre değişebiliyor.
Bazen hiç kızmayacağımız bir şeye büyük tepkiler verilebiliyor. vs... uslübunuz devamlı kesin yargılar içeriyor ve hiç bana göre değil. ama elbette sizin kendi düşüncelerinize sadece saygı duyuyorum.

M

muraturkom

gülşah / kardeşim bir konu açıldıktan sonra değerli arkadaşlarımız konunun bir kısmına yada tamamına katılıyorum veya katılmıyorum demekte özgürler. mademki paylaşmak anlamak ve anlatmak istiyoruz.bunlar normal olanlar.
Oysa bazen kesin hükümler bile, o gün ki olay karşısındaki kişiye, olaya, ruh halimize, psikolojimize göre değişebiliyor.demişsin.
ben bu söze karşılık doğru kavramı zaten bilimde de yoktur. bilim ilerlediği sürece doğru bilinenler bakıyorsunuz yeni bir buluşla çürütülüyor.

ruh halimize göre bazen konuları anlatma anlama güçlüğü de çekebiliriz. biz insanız a da doğru ama soruyorum sana bana bir yorum yapan arkadaşa kestirmeden kısacık bir yazıyla düşüncemi ifade etmem mi iyi yoksa onunla karşılıklı düşünsel bir fırtına estirmek mi iyi söyle bana hangisi?

S

senolgk

Kullanıcı
2 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
öncelikle iyi yada kötü kişiye göre değişir ama ben ne birini eleştirmeyi severim, ne de başkaları beni eleştirsin isterim dürüstçe söylüyorum samimiyim bu konuda başkalarının kendim hakkında yargıda bulunmasını umursamıyorum. Ha şöyle bi huyumda var kendimi acımasızca eleştirebiliyorum ama yargılamadan kendimi bile bence böyle olmalı... bide küçücük bişey daha söylemek istiyorum neden konularda sürekli bi yargılama yada düzeltme ihtiyacı duyuluyor böyle olunca hem konudan uzaklaşılıyor hemde samimiyetsiz bir ortam oluşmuyormu..:)

M

muraturkom

senolgk /
arkadaşımız kendi görüşlerini açık bir dille ifade etmiş.
eleştirmek dendiğinde, kişinin kendisiyle yada başkalarıyla çatışma başlangıcıymış gibi algılandı.oysa ki eleştirilen kişi bu özel çalışma olmadan , günlük hayatta olsaydı.iş yerindeki arkadaşının ,evde eşi, çocuklarının şahsınıza eleştirel sözler ifade edilseydi. tepkiniz ne olurdu.

benim görüşlerime uygun demek zorunluluğu kimsenin yok. bunlar bir grup çalışması piramit adını verdiğimiz etkinliğin birer parçası.
haklısın bazen insanı öylesine derinden eleştiriyorlar ki bütün gün akıldan çıkmadığı oluyor.

eleştiren şahısa sormak gerekir. evet beni eleştirdin.peki alternatifin nedir.

demokrasinin tam olduğu ülkelerde eleştirel düşünce tam olarak hakimdir. ilköğretimlerde seneye ders olarak eleştirme kuralları konuları işlenecek.

önyargınızı kırın en samimi iki arkadaşıza kendinizi yazılı not biçiminde eleştirtin bakın ummadığınız neler çıkacaktır. önyargıyı kırabilen eleştiriyi yadırgamaz.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Korsan'a katılıyorum. Burada tanıdığım çoğu insanın öz eleştiri yapmaktan kaçınacaklarını zannetmiyorum. Sanırım siz biraz sabırsızsınız. Çok konu var açılan fakat henüz cevaplanmayan.. Konunun bir gün beklemesi demek konudan kaçıldığı anlamına gelmiyor. Arkadaşlarımız bazen müsait olmuyor, bazen siteye giriş çok az olabiliyor,..vs. Konu beğenilmemiş veya önceki zamanlarda bu tarz bir konu açılmış da olabilir. Bunun için insanlara karşı öz eleştiri yapmıyorsunuz şeklinde bir yorumu kesinlikle kabul etmiyorum.

Teşekkürler.

M

muraturkom

didem /
öz eleştiri yapmaktan kaçınacaklarını zannetmiyorum. Sanırım siz biraz sabırsızsınız.
didem muraturkom'la ilgili isabetli bir noktaya temes etmişsin. sabırsızım bu benim zayıf noktam belkide benim bu sitede keyif aldığım doğru ama sizin tarzınızdan farklı söylemler olduysa bunu eleştirilerinizden algılıyor ve değerlendirmeye çalışıyorum. ama siz de birilerine katılmak yerine kendi tarzınızı ortaya koymanızı diliyorum. selmlar sevgiler