Başarının sırrı bu hikayede saklı

  • Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Başarının sırrı bu hikayede saklı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,235 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Başarının sırrı bu hikayede saklı
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan beyazdilekce
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Elazığ'da doğan ve yaşayan küçük Esra'nın, ilkokulu bitirdikten sonra çok iyi Anadolu liselerini tutturmasına rağmen ihtilal öncesi ortamın karışıklığını öne süren babası tarafından okuması engellendi. Esra, çok genç yaşta evlendirildi; ardından üç çocuk annesi oldu.
İlk oğlu Emrah'ın Anadolu lisesi sınavlarında iyi bir netice alacağını düşünürken, Emrah 100 sorudan sadece 15 net çıkarabildi. Anne Esra, şoke olmuştu. Bu durumu kabul edemiyordu. İlkokul mezunu olduğu halde, oğluna çok tempolu bir şekilde ders çalıştırmaya başladı. Önce kendisi öğreniyor; ardından oğluyla birlikte çalışıyorlardı. Ailedekilerin ve çevredekilerin bu çabalardan çok fazla umudu yoktu. Ne var ki, Emrah sömestr tatilinden sonra netlerini 100 soruda 96'ya kadar çıkardı. Girdiği sınavda Türkiye'de ilk 500'e, Elazığ'da ilk 5'e girdi. Dershanesinde ise 120'ncilikten birinciliğe yükseldi.

Anne Esra, çok sevinçliydi. Ehliyet almak üzere bir kursa yazılmaya gitti. Kurstaki görevli eğitimini durumunu sorunca ilkokul mezunu olduğunu söyledi. Görevli de kendisine dışarıdan mı bitirdiğini sordu. Bu olay, anne Esra'nın yüreğini burktu. Hem eğitim durumu sorulduğunda neden "Ben üniversite mezunuyum" diyemiyordu ki? Kurstan eve döndükten sonra eşi ile konuştu. "Ben" dedi, "Ortaokulu, liseyi bitirmek istiyorum. Üstelik üniversiteye gitmeyi düşünüyorum." Eşinin de desteğini alan, bir taraftan üç çocuklu bir ailenin sorumluluğunu üstlenen anne Esra, dışarıdan ortaokul ve lise bitirme sınavlarına girmeye karar verdi. Karar verdikten sonra çok kısa bir sürede iki ay içinde önce ortaokul diplomasını, ardından ise lise diplomasını almaya hak kazandı. Oğlunu sınavlara hazırlarken tüm okul içeriğini öğrenmiş ve çok zorlanmadan sınavları geçmişti.

Şimdi sıra üniversite sınavındaydı. Üniversitede örgün eğitim yapan bir bölümü kazanmak, açık ortaokul ve liseyi bitirmeye benzemezdi. Ancak kendisinin sınavı kazanacağına inancı tamdı. 1995 yılında Fırat Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü kazanarak üniversite öğrenimime başladı. Üç çocuk annesi bir kadın nasıl üniversite okuyacaktı? Vizeler, finaller derken okulu uzatmadan 1999 yılında iyi bir dereceyle mezun oldu. Master yapmak istiyordu. Bu kadarı da uçuk bir hayaldi, bir anneydi o. Anneler master yapmaz, çocuk büyütürdü. Derken 1999 yılında mezun olduktan hemen sonra aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi görmeye başladı. 2001 yılında yüksek lisans öğrenimini tamamladı ve yine aynı yıl aynı bilim dalında doktora programına kabul edildi. 2007'nin Ağustos ayında doktorasını tamamladı. Küçük Esra, önce anne Esra olmuş, ardından öğrenci Esra olmuş ve doktoranın tamamlanması ile birlikte Dr. Esra Hanım olmuştu. Doktora tezi oldukça ilginçti; televizyonun ev kadınlarının gündelik yaşamlarını nasıl etkilediğini araştırdı. Kadınların yaşamlarında televizyon dizilerinin etkisi o kadar ilginçti ki, tezi ulusal gazetelerde bile haber oldu. Bu arada mezun olduktan sonra Elazığ'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı değişik okullarda sınıf öğretmeni olarak görev yaptı. Şu anda özel yetenekli çocukların eğitim gördüğü Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi'nde rehberlik biriminde öğretmenliğe devam ediyor.

Dr. Esra Gülmez'in büyük oğlu Emrah, Bilkent Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Şu anda Hollanda'da çalışıyor. İkinci oğlu Yunus Taha Hacettepe Eczacılık'ta öğrenci, üçüncü oğlu Emre ise Amerika'da Berkeley Üniversitesi'nde öğrenci. Zorluklardan, imkânsızlıklardan, sınavların zorluğundan şikâyet etmek isteyen varsa, bu yazıyı duvara asıp tekrar tekrar okusun. Kocaman bir teşekkür size Dr. Esra Hanım, hepimizi yüreklendiren öykünüz için.

Melih arat.. 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok güzel tebrik ediyorum Esra Hanım'ı.Motivasyon çok önemli.Azmin neler yaptırabileceğini bir kere daha görmüş olduk.Paylaşım için teşekkürler..
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Tanıdık bir öykü geldi çünkü zamanında tamamlayamadıkları eğitimini sonradan azmederek tamamlayan insanlar az değil. Bir taneside benim çok sevgili komşum üniversiteye kadar okuyamasada çocuklarını evlendirdikten sonra hem okudu hemde bir iş bulup çalışmaya başladı ve şimdi oğluyla beraber aynı anda emekli bile olacak. Aslında istedikten sonra bazı şeyler için çokda geç değil.
Ailemin isteği ile malesef meslek lisesi mezunu biri olarak üniversitede pek şansım olmadığından çalışma hayatına atıldım ve şimdi bu katsayının kalkmış olması bendede içimdeki üniversitede okuma hevesini yeniden uyandırdı  :)
 
G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Güzel bir hikayeydi gerçekten hayallerden vazgeçmemek gerek...
teşekürler
 
Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
insan birşey, yapmayı yeterki  %100 istesin ve çaba sarfetsin yeterli süper bi hikaye
 
B

beyaz_gömlek

Kullanıcı
21 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
liseyi bitireli 5 sene oldu ve yaşım 21 olmasına rağmen hayata geç kaldığımı düşünüyordum..demek ki yolun en başındaymışım :)
paylaşım için teşekkürler..
 
R

rallas

Kullanıcı
22 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bende bu yoldayım aynı şekilde 50 yaşında olmama rağmen 4 yıldır okumaktayım ömrüm yettiğncede okumaya devam edeceğim.
 
C

cananzor

Kullanıcı
20 Kas 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
çok güzeldi. bende 5 yıl aradan sonra tekrar kayıt yaptırmaya karar verdim.keşke devam ettirseydim ve bırakmasaydım. :'(
 
M

morkelebek

Kullanıcı
28 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
Gerçekten başarı...
İnsanoğlu isterse, inanırsa başaramayacağı hiç bir şey yok...
Güzel paylaşımdı keyifle okudum...
Teşekkürler...
 
B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
Başarılı olabilecekmisin sorusunun cevabı başarılı olabilmek için ısrar edecekmisin sorusunda saklıdır.

Maaşallah,başarılarınızın devamını diliyorum,
Paylaşım için teşekkürler. :)
 
Üst