Basarının rotasıı

• Konbuyu başlatan Paradoks
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Paradoks tarafından oluşturulan Basarının rotasıı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,474 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Basarının rotasıı
Konbuyu başlatan Paradoks
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
P

Paradoks

BAŞARIYA GÖTÜREN YEDİ İNANÇ 

1. Herşey bir neden ve amaç için vardır
2. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece sonuçlar vardır
3. Ne olursa olsun sorumluluğu üstlenmekten kaçınmayın
4. Birşeyi kullanabilmeniz için onu anlamış olmanız gerekmez
5. En büyük kaynağımız insanlardır
6. Çalışmak bir oyundur
7. Sorumluluk almadan gerçek başarı gerçekleşmez

Dünden bugüne elde ettiğiniz kazanç nedir? Cevap tabiki deneyimdir. Başarısızlıktan korkan insanlar kafalarında hep nelerin ters gideceğini düşünürler. Bu da ulaşmak istedikleri sonuca doğru adım atmalarına engel olan tek nedendir. Başarısızlıktan korkuyor musunuz ? Öyleyse öğrenmeye ne dersiniz? İnsanlığın deneyimlerinden faydalanarak , yaptığınız her şeyde başarılı olabilirsiniz.

Mark Twain , "Genç bir karamsarın görüntüsünden daha acıklı bir görüntü olamaz" , diyor. Başarısızlığa inanan insanlar vasat olmayı garantilerler. Başarısızlık büyük işler yapan insanların düşünmediği bir kavramdır. Başarısız bir adımdan sonra yersiz hislere kapılmazlar.

Size bir adamın hayat hikayesini anlatayım. Bu adam:
21 yaşında işinde başarısız olmuş,
22 yaşında bir yasama seçimini kaybetmiş,
24 yaşında tekrar işinde başarısız olmuş,
26 yaşında karısı vefat etmiş,
27 yaşında ruhsal bunalıma girmiş,
34 yaşında kongre seçimlerini kaybetmiş,
36 yaşında tekrar kongre seçimlerini kaybetmiş,
45 yaşında senato seçimlerini kaybetmiş,
47 yaşında başkan yardımcısı seçimlerini kaybetmiş,
49 yaşında tekrar senato seçimlerini kaybetmiş,
52 yaşında Amerika Birleşik Devletlerine başkan seçilmiş kişidir ve adıda ABRAHAM LİNCON'dur. Eğer , o bu olayları başarısızlık olarak nitelendirseydi , acaba başkan olabilir miydi? Mümkün değil. THOMAS EDİSON hakkında ünlü bir hikaye vardır. 9999 kere denedikten sonra kusursuz ampülü keşfedemeyince biri sorar, " 10.000 ninci başarısızlığı da göze alacak mısınız?" O da cevap verir, "Başarısız olmadım , yalnızca ampülü keşfetmeyen bir yol daha buldum." O değişik yaklaşımların , değişik sonuçlar verdiğini keşfetmiş oldu. Şampiyonlar , liderler ve amirler gibi kişisel güce sahip insanlar; bir konuda arzu ettikleri sonucu alamadıklarında bunu başarısızlık değil , yalnızca bir geri besleme olarak düşünürler. Yaşamda başarılı ve mutlu olmanın yolu IQ ‘nun yüksek olmasının yanısıra EQ (duygusal zeka) ‘ nunda yüksek olmasıyla gerçekleşir.
Duygusal zekayı geliştirmek için bazı pratik yöntemler vardır , bunlar;

•Kendinizi tanıyın , kim olduğunuzu öğrenin . Duygusal zeka kendinizi tanımanızı şart koşar.
•Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin
•Kendinizi ve kişisel özelliklerinizi başkalarına açık tutun
•İletişim kurma becerinizi geliştirin
•Problem çözücü olun.(pratik zekanızı kullanın)
•Eleştiriye açık olun ( herşeyi sen bilemezsin)
•İnsanlar ile ilgilenin
•Kendinizi sevin ve kendinizle barışık olun

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Güzel bilgiler Teşekkürler.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Teşekkürler alican.. ayrıca lincoln insanlığı esirlikten kurtarmıştır. benim gözümde saygıdeğer biri.

S

saricadi

Kullanıcı
14 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Başarıya ulaşmak için, gerçekten istemek ve hedef belirlemek şarttır. "İnanmak, başarmanın yarısıdır" çünkü.. Yeterince inandığımızda, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbirşey olamayacağı kanaatindeyim.. Pes etmek de, acizliktir bana göre..

Ayrıca duygusal zekayı geliştirme yöntemlerine de tamamen katılıyorum..

Teşekkürler, bilgiler için..

P

Paradoks

Cokk güzell yorumlamısssınız sarıcadı gercekten hedefi olmaan insan hicbir eylemde bulunamaz.. İstemedigi müddetcede gerceklestiremez. +EQ gelismemis duygusuz insanlar bence sadece birer et yıgınıı.. :mad:

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
et yığını diyp düştüğü duruma göz yummak gerekir mi?

P

Paradoks

Haırr ben orada baskaa bii konuaa acıga getirmek istedimm... ;)

S

saricadi

Kullanıcı
14 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Nasıl göz yummak, nasıl başka bir konu ? Ben neyi anlamadım  :)

P

Paradoks

Arkadass diorki ben EQ gelismemis dugusuz insalara ett yıgını dedim basarısız insanlar EQ gelismemis olupp et yıgını dedigimi zannetmiss ve et yııgını oldugu icin basarısızlıklarına göz yummakmı gerekir demek istemiss galipaa.. :D
Halbukü benn basarısız insanları hicbir zaman yadırgamam sadece dugusuzz insanları kınarımm! :)

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
insana en azından insan olduğu için değer vermek gerekir. elinden geliyorsa ona daha olumlu birşeyler katmak herşeyden önce insanlık görevidir.. hala daha kınamaktan bahsediyorsun. kendi mi istemiştir duygusuz olmayı hepsi_?

S

saricadi

Kullanıcı
14 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Ama duygusal zekayı geliştiren faktörler verilmiş işte.. En azından bunlara dikkat edebilir o insanlar da.. Eleştiriye açık olabilir, kendisiyle barışık olabilir vs.. Bunlar, kişinin kendi elindedir..

P

Paradoks

saricadi' Alıntı:
Ama duygusal zekayı geliştiren faktörler verilmiş işte.. En azından bunlara dikkat edebilir o insanlar da.. Eleştiriye açık olabilir, kendisiyle barışık olabilir vs.. Bunlar, kişinin kendi elindedir..
:D Önceliklee karsıdaki kisie sagıı duar sonra birazz olsun sevgi gösterirse o insan icin elimden geen heee seii yabarımm.. Amaa bunlar bakımından tüm cabalaraa ramenn kendi bildigini okursaaa...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
1. Herşey bir neden ve amaç için vardır
2. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece sonuçlar vardır
3. Ne olursa olsun sorumluluğu üstlenmekten kaçınmayın
4. Birşeyi kullanabilmeniz için onu anlamış olmanız gerekmez
5. En büyük kaynağımız insanlardır
6. Çalışmak bir oyundur
7. Sorumluluk almadan gerçek başarı gerçekleşmez

Dünden bugüne elde ettiğiniz kazanç nedir? Cevap tabiki deneyimdir. Başarısızlıktan korkan insanlar kafalarında hep nelerin ters gideceğini düşünürler. Bu da ulaşmak istedikleri sonuca doğru adım atmalarına engel olan tek nedendir. Başarısızlıktan korkuyor musunuz ? Öyleyse öğrenmeye ne dersiniz? İnsanlığın deneyimlerinden faydalanarak , yaptığınız her şeyde başarılı olabilirsiniz.

Mark Twain , "Genç bir karamsarın görüntüsünden daha acıklı bir görüntü olamaz" , diyor. Başarısızlığa inanan insanlar vasat olmayı garantilerler. Başarısızlık büyük işler yapan insanların düşünmediği bir kavramdır. Başarısız bir adımdan sonra yersiz hislere kapılmazlar.

Size bir adamın hayat hikayesini anlatayım. Bu adam:
21 yaşında işinde başarısız olmuş,
22 yaşında bir yasama seçimini kaybetmiş,
24 yaşında tekrar işinde başarısız olmuş,
26 yaşında karısı vefat etmiş,
27 yaşında ruhsal bunalıma girmiş,
34 yaşında kongre seçimlerini kaybetmiş,
36 yaşında tekrar kongre seçimlerini kaybetmiş,
45 yaşında senato seçimlerini kaybetmiş,
47 yaşında başkan yardımcısı seçimlerini kaybetmiş,
49 yaşında tekrar senato seçimlerini kaybetmiş,
52 yaşında Amerika Birleşik Devletlerine başkan seçilmiş kişidir ve adıda ABRAHAM LİNCON'dur. Eğer , o bu olayları başarısızlık olarak nitelendirseydi , acaba başkan olabilir miydi? Mümkün değil. THOMAS EDİSON hakkında ünlü bir hikaye vardır. 9999 kere denedikten sonra kusursuz ampülü keşfedemeyince biri sorar, " 10.000 ninci başarısızlığı da göze alacak mısınız?" O da cevap verir, "Başarısız olmadım , yalnızca ampülü keşfetmeyen bir yol daha buldum." O değişik yaklaşımların , değişik sonuçlar verdiğini keşfetmiş oldu. Şampiyonlar , liderler ve amirler gibi kişisel güce sahip insanlar; bir konuda arzu ettikleri sonucu alamadıklarında bunu başarısızlık değil , yalnızca bir geri besleme olarak düşünürler. Yaşamda başarılı ve mutlu olmanın yolu IQ ‘nun yüksek olmasının yanısıra EQ (duygusal zeka) ‘ nunda yüksek olmasıyla gerçekleşir.
Duygusal zekayı geliştirmek için bazı pratik yöntemler vardır , bunlar;

•Kendinizi tanıyın , kim olduğunuzu öğrenin . Duygusal zeka kendinizi tanımanızı şart koşar.
•Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin
•Kendinizi ve kişisel özelliklerinizi başkalarına açık tutun
•İletişim kurma becerinizi geliştirin
•Problem çözücü olun.(pratik zekanızı kullanın)
•Eleştiriye açık olun ( herşeyi sen bilemezsin)
•İnsanlar ile ilgilenin
•Kendinizi sevin ve kendinizle barışık olun

Alıntıdır...

Ö

ölüdeniz

Bu yazıyla ilgili çok sevdiğim iki sözü sizlerle paylaşmak istedim

1-BIRAK İNSANLAR IŞIĞINI GÖRSÜN! 
  Hayat oyununda seyirci koltuklarında oturmaya heves etme, sahneye çıkmaya çalış. Hayat bir oyuna benzer, uzunluğu değil iyi oynanıp oynanmadığı önemlidir.
Seneca

2-BAŞARINI ETKİLEYEN HİÇBİR FAKTÖRÜ BAŞIBOŞ BIRAKMA! 
  Gerekenleri yaparsak bütün olasılıklar bizden yanadır.
Hanry Kissinger

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Çok güzel bir yazı  bunları felsefe edinmek lazım teşekkürler paylaşımın için

D

deniz514

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsanda özgüveni geliştiren bi yazı olmuş..Yazılanları kendi hayatımızda uygulamaktan çekinmemeliyiz hem düşününsenize eğer hep başarılı olsaydık başarı bizim için ne ifade ederdi bence sıradanlaşır ve maksadını aşardı işte bu yüzden bırakalımda başarısızlık hayatımızda olsun hem başarının kıymetini biliriz hemde fazla fazla deneyim sahibi oluruz...Paylaşım için tşk...