Başarıda Birinci Adım: Disiplin

• Konbuyu başlatan sessiz_lik25
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde sessiz_lik25 tarafından oluşturulan Başarıda Birinci Adım: Disiplin başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,043 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı Başarıda Birinci Adım: Disiplin
Konbuyu başlatan sessiz_lik25
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan guzyaprak
S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
"Yaşamın sorunlarını çözmek için gereksindiğimiz temel araç disiplindir. Disiplinsiz hiçbir şeye çözüm getiremeyiz. Biraz disiplinle ancak bazı sorunları çözebiliriz. Mutlak disiplinle tüm sorunlan çözebiliriz. Disiplin içinde dört temel prensip vardır :

1- Hazzı Erteleme

Hazzı ertelemek, önce zor gelen şeyi yaptıktan sonra, hazzın tadını çıkaracak şekilde planlama sürecidir. Doğru dürüst yaşamanın tek yolu budur.

Ertelediğiniz şeyleri zevkli bir etkinlikten önce yapın. Böylece "önce çalış sonra eğlen" prensibini uygulamış olursunuz. Örneğin;

-        Masanızı ve odanızı topladıktan sonra arkadaşınıza telefon edin.

-        Sevdiğiniz bir yemeği yemeden önce sevmediğinizden biraz da olsa yiyin.

-        Sevdiğiniz bir dersten önce sevmediğiniz bir dersi ya da konuyu az da olsa çalışın. Çok sevdiğiniz ve hemen yapmak isteğiniz bir şeyi sabrederek ertelemeyi deneyin.

-        Almayı çok istediğiniz bir şeyi birkaç gün sonra alın.

-        Öfkelendiğinizde içinizden 10`dan başlayarak geriye doğru sayın.

-        Zevkli gelen şeyleri erteleyip size zor gelenleri her yaptığınızda bunu bir deftere kaydedin. Günlük tutun.

-        Kendinizi denetlediğiniz her etkinliğin sonrasında kendinize küçük ödüller verin.

Örnekleri çoğaltabilirsiniz. Bunları yapabildiğiniz sürece kendinizi değerli ve huzurlu hissedecek, disiplinin birinci prensibini kazanmış olacaksınız.

2- Sorumluluğun Kabulü

Sevgili öğrenciler, geçen ay haz duygusunun erteleme konusunu ele almıştık. Umarım, bu yeteneğinizi geliştirmek için veriIen alıştırmaları da yapmışsınızdır. Az veya çok uygulamaları yapmak için bir çaba gösterenleri kutlarız. Çünkü bu kişiler disiplinin ikinci temel prensibini de gerçekleştirmiş durumdadırlar. Çünkü bu prensibe göre, bir sorun karşısında ``Bu sorun benim ve çözmek de bana bağlı`` diyebilmek gerekir. Sorumluluk konusunda insanların bir kısmı aşırı yüklenici davranırken, bir kısmı da hiç üstlenmezler.

Aşırı Yükleniciler

Bu kişiler kendilerini yanlış seçimler yapan, her zaman beklenenin altında kalan, yetersiz, zavallı bir insan olarak görürler. Suçu genelde kendilerinde ararlar.

Sorumluluk Üstlenmeyenler

Bu kişiler, davranışlarının ve başlarına gelen olayların tümüyle kendi kontrolleri dışındaki güçler tarafından yönlendirildiklerini düşünürler. Suçu başkalarında ararlar.

UYARI:

-        Çözümün bir parçası değilsen sorunun bir parçasısın.

-        Mutluluğunuzun ya da mutsuzluğunuzun sorumluluğu size ait.

-        Kabahat senin demeye de dilim varmıyor ama kabahatin çoğu senin, canım kardeşim.

3- Gerçeğe Bağlılık

Dünyanın gerçeğini ne kadar iyi görürsek, yaşamla başa çıkmakta o kadar başarılı oluruz. Herkesin bir yaşam amacı olmalıdır. Buna "harita" diyebiliriz. Herkes kendi haritasını kendi yapar. Bu da çaba ister. Gerçekleri anlamak için ne kadar çaba gösterirsek, haritamız da o kadar büyük ve kusursuz olur. Kafamız yalan yanlış bilgilerle illüzyonlarla ne kadar doluysa, akıllı karar vermekte o kadar güçlük çekeriz.

Mücadeleye Açık Olmak

Gerçeğin ne olduğunu belirledikten sonra onu daima rahatımızdan üstün tutmalıyız ve bunun bizim için daha yaşamsal bir öneme sahip olduğunu bilmeli, rahatsızlığı normal görmeliyiz. Çünkü ruh sağlığı, ne pahasına olursa olsun gerçeğe sadık kalma sürecidir.

Yalan Söylemek ..

Acıları atlatmak için yapılan bir şeydir. Bundan dolayı ruh hastalığının işaretidir. Çünkü yalan gerçeği gizler. Bunun için yalan söyleyen kişi gerçekle yüzleşemediğinden ondan uzaklaşır.

4- Denge

Hayatta herşeyi belli bir denge içinde yapmak gerekir. Eğlenceye aşırı zaman ayırıp çalışmayı ihmal etmek de böyledir. Aynı şekilde tersi de kişiye zarar getirebilir. Aynı bir sarkacın sağa sola sallanması gibi aşırı sağ ve sola gidip gelmek yerine dengede kalmakta yarar vardır.

Not: Bu yazı kısaltılarak alıntı yapılmıştır. Yazıyı daha detaylı okumak isteyenler aşağıdaki linkten yazıya ulaşabilirler.

http://ozgencumut.com.tr/ders-calisma-motivasyon/disiplin-nedir.html

M

Mrs.Jadem

Kullanıcı
7 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok şahane ve okunası bir yazı..Böylesi güzel yazılarla her gün yeniden doğuyor gibi oluyorum..tşkler arkadaşım bizimle paylaştığın için..

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
ben teşekkür ederim.
faydalı olabildiyese ne mutlu bana

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yalan Söylemek ..

Acıları atlatmak için yapılan bir şeydir. Bundan dolayı ruh hastalığının işaretidir. Çünkü yalan gerçeği gizler. Bunun için yalan söyleyen kişi gerçekle yüzleşemediğinden ondan uzaklaşır.
Aslında en çok burası dikkatimi çekti. Çünkü bazı durumlarda (gerçekle yüzyüze gelmemin çok da önemli olmadığı durumlar) ben de kendime yalan söylüyorum. Aslında bu yalan söylemek değil, sadece hiç birşey olmamış gibi konuyu kapatmak ve bir daha üzerinde düşünmeyerek unutmak!
Diyeceksinizki ders aldın mı yaptığından! Konuyu kapatana kadar bir süre düşünme süreniz oluyor zaten. Gerekli kararları verdikten sonra da siliyorum kafamdan.

Teşekkürler sessiz_lik25, çok güzel bir paylaşımdı.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Konu güzel saol paylaşım için...

dideM' Alıntı:
Yalan Söylemek ..

Aslında en çok burası dikkatimi çekti. Çünkü bazı durumlarda (gerçekle yüzyüze gelmemin çok da önemli olmadığı durumlar) ben de kendime yalan söylüyorum. Aslında bu yalan söylemek değil, sadece hiç birşey olmamış gibi konuyu kapatmak ve bir daha üzerinde düşünmeyerek unutmak!
Diyeceksinizki ders aldın mı yaptığından! Konuyu kapatana kadar bir süre düşünme süreniz oluyor zaten. Gerekli kararları verdikten sonra da siliyorum kafamdan.

Teşekkürler sessiz_lik25, çok güzel bir paylaşımdı.
Bence "Yalan" korkudan doğar.. Kaybetme korkusu,üzme korkusu vs..Bende bazı konuları çok uzatmayı sevmem yaşanmamış olmamış kabul edip kendi içimde çözümledikten sonra siliyorum bu gerçekten uzaklaşma değil bazı yalancı insanlar var yalanı yalanla kapatan bence bunu anlatmaya çalışmış yazan kişideki bu kişiler gerçekten zararlı olabiliyorlar.Gerçekle  yüzleşip acı çekmek daha iyi bence... ::)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Güzel tesbitler ama bu hazzı ertelemede sıkıntılıyım ben, yapmak zorunda olduğum için bir şeyi yapmaktan hoşlanmam ama yapacağım işten zevk alma yöntemleri geliştrmeye çalışırım, hele bu yaştan sonra zevk almadığım şeyleri yapmaya beni kimse mecbur tutamaz veya tutmasın.

G

guzyaprak

Kullanıcı
12 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
malatya
cocuklara nasıl öğreteceğiz bu disiplini ? :-[