Aurora Nedir

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Aurora Nedir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,044 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Aurora Nedir
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Kuzey Kutup bölgesinde geceleri gökyüzünde görülen ışıklara aurora adı veriliyor...
Özel aurora fotoğrafçıları uzun yıllardır bu ışıkların fotoğraflarını arşivlemekteler.

8 ay önce uzaya fırlatılan THEMIS adlı uydu ise bu aurora oluşumlarının nedenlerini inceleyip ortaya çıkardı. Bulgulara göre dünyanın üst atmosferini güneşe bağlayan manyetik iplerin varlığı belirlenmiş.

Bu manyetik ip veya hatların üzerinde zaman zaman güneş rüzgarlarından gelen minik partikülleri taşınıyor ve manyetik fırtınalar oluşuyor. Bunlar da aurora adı verilen ışık gösterilerine dönüşüyor.

Bu manyetik iplerin ilki 20 Mayıs 2007 tarihinde ortaya çıkarıldı ve ipin genişliği dünyanın genişliği kadardı. Dünya üzerinde 40,000 kilometre kadar yükseklikte "magnetopause" adı verilen bir bölge bulunuyor. Bu bölgede güneşten gelen akımlarla dünyadan gelen manyetik alan karşı karşıya çarpışarak (sumo güreşçileri gibi) bir nötr alan oluşturuyor.

İşte bu alan böyle bir manyetik ipin ucunu oluşturuyor ve ileriye doğru uzanmasını sağlıyor. Aslında bu bir ip değil, bir çeşit manyetik yol.

Nasa`nın sitesinde ayrıntılı olarak yer alan haberi okumanızı öneririz.

http://www.nasa.gov/mission_pages/themis/main/index.html

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
hımmm dünyada birçok ilginç olaylar yaşanıyor..bu da birtanesi..paylaşım için teşkkrler..

K

Kristal

imparatorun yolculuğu belgeselinde görmüştüm.teşekkürler bilgi için..

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
'aurora'  diye isimlenen ışık fotoğrafta çok güzell bir görüntü sergilemiş. :)..bilgiler için teşekkürler.....

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
büyüleyici bi görüntüü resme hayran kaldım.. ben şaşırmadım ama sonuçta dinimiz islam ve bu tarz olaylarla çok karşılaşıyoruz kii insan vücudu ve fiziksel olarak ayakda durmamız bilee ilginç ken neden bu tarz olaylara şaşırıyor insanlar anlamıyorumm

P

Paradoks

COKK HOS BİR GÖRÜNTÜNÜN YANINDA BİLGİLENDİRİCİ BİR PAYLASIM İCİN TESEKKÜRLER...

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
teşekkürler hem bilgi için hem paylaşım için linke tıkladım fakat azbuçuk ingilizcemle tam çeviremedim ve konuyla ilgili diğer fotoları göremedim tek resim bumuydu ? yoksa ben mi bulamadım onları da görmek isterdim  :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
İnsanlarında Aurora'sı vardı yanlış hatırlamıyorsam..??

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bilmediğimiz daha neler var kim bilir ..
çok ilginçti teşekkürler ..

A

ayben

Arkadaşlar size vereceğim bu linkte de çok güzel fotoğraflar var incelemenizi tavsiye ederim ;)

http://www.astrofotograf.com/galeriler/auroralar.php

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Teşekkürler Ayben.. Gerçekten çok güzel resimler var içlerinde.. Özellikle 2. ve 3.

A

ayben

Rica ederim ben de çok beğeniyorum ayrıca bu sitede gök adaların, bullutsularında ve daha bir çok gökcisminin resimlerine de ulaşabilirsiniz ;)
Benden söylemesi ben çok seviyorumda :)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Güzel masaüstü resmide olur bunlardan.. Şimdi farkettim..  ::)