Atatürk'ün El Yazısı Fontu Bilgisayarda

• Konbuyu başlatan crnkcclr
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde crnkcclr tarafından oluşturulan Atatürk'ün El Yazısı Fontu Bilgisayarda başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 12,284 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk'ün El Yazısı Fontu Bilgisayarda
Konbuyu başlatan crnkcclr
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan *layla
C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0

Atatürk fontu projesi çığır açacak...
Atatürk'ün kendi el yazısı ile kaleme aldığı Medeni Bilgiler kitabındaki örnek sayfadan hareket eden Hacettepe Üniversitesi üyesi, grafik tasarımcı Namık Kemal Sarıkavak, 'Atatürk fontu' projesi için çalışıyor..

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün özgün el yazısı, grafik tasarım alanında ilginç bir hurufat-yazı karakteri ya da popüler deyişle 'font' projesine de önderlik etti. Atatürk'e ait Medeni Bilgiler adlı eserde yer alan özgün el yazısından hareketle oluşturulan proje doğrultusunda, kendisinin yazı karakterleri üzerinden ilk kez 'sayısal' veya yine popüler deyişle 'dijital' bir font şablonu oluşturulmaya çalışıldı. Henüz prototip aşamasında, deneme amaçlı olarak ortaya konulan projeyi tanıtan önemli bir makale, ilginç görsel ve grafik malzemeleriyle birlikte, aylık ve süreli olarak basılan Grafik Tasarım dergisinin bu ay piyasaya çıkan 19. sayısında yayımlandı.

AMAÇ GEÇMİŞE ŞÜKRAN
Editörlüğünü Ömer Durmaz'ın yaptığı dergideki 'Atatürk fontu' konulu makale, projede de başı çeken Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Namık Kemal Sarıkavak'ın imzasını taşıyor. Projenin temelinde, henüz basılmamış "Sayısal Tipografi 3; Sayısal Font Tasarım Programları ve Sayısal Font Tasarıları" isimli akademik kitap çalışması bulunuyor. Bu anlamda Atatürk'ün 'font'u da, font tasarımının esin kaynaklarını gösterirken, geçmişin değerli önder, öncü ve ustalarını anarak, onlara şükran duygularının sunulması manasında hayata geçirilmiş. Sarıkavak, bu ayki kapak tasarımını Derya Öztürk'ün hazırladığı dergideki yazısında projeyle ilgili şu noktaları vurguluyor: "...(Medeni Bilgiler'in) söz konusu sayfasında bulunan karakterlerden yola çıkılarak hazırlanan bu font çalışması, diğer yanda genel anlamda elyazısı hakkında bilindiği düşünülen ve/ya da sanılan düşünceleri sarsacak sonuçları da sunuyor. El yazılarının 'biricik'liğinin kaynaklarını göstermesi; düşünülen ya da sanılan ile gerçek arasındaki ilintileri ya da aykırılıkları göstermesi açısından önemli bir deney olmuş görünüyor."

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
1000000000000 numara insansın çok teşekkürlerr diyecektim kii

böle kaldım :eek:

bende fontunu bilgisayara indirebiliyoruz sandım :( bir an :(

ama yine de teşekkürler haberdar ettiğin için :-[ :)

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
kabeka' Alıntı:

kullanabileceğiz bizde kabeka
çıktığı zaman... :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kabeka' Alıntı:

Aynı heyecanla girdim sayfaya bende...
Evet, yinede haber için teşekkürler Cerencim.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
ama arkadaşlar, henüz hazırlık aşamasında olduğu için şu anda kullanamıyoruz tamamlandıktan sonra bizde kullanabileceğiz Atatürk'ün el yazısını....
Bende aynı heyecan ile paylaştım :)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
şaka yaaa  :p sende sevgili crnkcclr hemen moralini bozuyorsun

içinden "keşke koymasaydım insanların üzdüm" demişsindir bence

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
kabeka' Alıntı:
şaka yaaa  :p sende sevgili crnkcclr hemen moralini bozuyorsun

içinden "keşke koymasaydım insanların üzdüm" demişsindir bence
moralimi bozmadım :D
depresyona girmeyin isterim ben hep o yüsden :)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
moralimi bozmadım :D
depresyona girmeyin isterim ben hep o yüsden :)
[/quote]
bnun için depreyona giren kişilik yaşamasın daha iyi  8) teşekkür ediorum tekrardan birazdaha konuşursak konuyu kilitlicek admin

L

*layla

Kullanıcı
23 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
textilerep.blogspot.com
crnkcclr' Alıntı:

Atatürk fontu projesi çığır açacak...
Atatürk'ün kendi el yazısı ile kaleme aldığı Medeni Bilgiler kitabındaki örnek sayfadan hareket eden Hacettepe Üniversitesi üyesi, grafik tasarımcı Namık Kemal Sarıkavak, 'Atatürk fontu' projesi için çalışıyor..

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün özgün el yazısı, grafik tasarım alanında ilginç bir hurufat-yazı karakteri ya da popüler deyişle 'font' projesine de önderlik etti. Atatürk'e ait Medeni Bilgiler adlı eserde yer alan özgün el yazısından hareketle oluşturulan proje doğrultusunda, kendisinin yazı karakterleri üzerinden ilk kez 'sayısal' veya yine popüler deyişle 'dijital' bir font şablonu oluşturulmaya çalışıldı. Henüz prototip aşamasında, deneme amaçlı olarak ortaya konulan projeyi tanıtan önemli bir makale, ilginç görsel ve grafik malzemeleriyle birlikte, aylık ve süreli olarak basılan Grafik Tasarım dergisinin bu ay piyasaya çıkan 19. sayısında yayımlandı.

AMAÇ GEÇMİŞE ŞÜKRAN
Editörlüğünü Ömer Durmaz'ın yaptığı dergideki 'Atatürk fontu' konulu makale, projede de başı çeken Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Namık Kemal Sarıkavak'ın imzasını taşıyor. Projenin temelinde, henüz basılmamış "Sayısal Tipografi 3; Sayısal Font Tasarım Programları ve Sayısal Font Tasarıları" isimli akademik kitap çalışması bulunuyor. Bu anlamda Atatürk'ün 'font'u da, font tasarımının esin kaynaklarını gösterirken, geçmişin değerli önder, öncü ve ustalarını anarak, onlara şükran duygularının sunulması manasında hayata geçirilmiş. Sarıkavak, bu ayki kapak tasarımını Derya Öztürk'ün hazırladığı dergideki yazısında projeyle ilgili şu noktaları vurguluyor: "...(Medeni Bilgiler'in) söz konusu sayfasında bulunan karakterlerden yola çıkılarak hazırlanan bu font çalışması, diğer yanda genel anlamda elyazısı hakkında bilindiği düşünülen ve/ya da sanılan düşünceleri sarsacak sonuçları da sunuyor. El yazılarının 'biricik'liğinin kaynaklarını göstermesi; düşünülen ya da sanılan ile gerçek arasındaki ilintileri ya da aykırılıkları göstermesi açısından önemli bir deney olmuş görünüyor."
Acaba çıktı mı?Bir araştırma yapmak lazım.