Atatürk Neden “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri !” Demişti?

  • Konbuyu başlatan karramellek
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde karramellek tarafından oluşturulan Atatürk Neden “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri !” Demişti? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 38,267 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk Neden “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri !” Demişti?
Konbuyu başlatan karramellek
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
K

karramellek

Kullanıcı
3 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
kocaeli
--------------------------------------------------------------------------------
Atatürk Neden “Ordular İlk Hedefiniz Akdenizdir. İleri !” Demişti?


Cumhuriyet döneminde basılan harita ve atlaslarda yer alan Ege Denizi’nin XV. yüzyıl sonrası Osmanlı İmparatorluğu dönemi haritalarındaki adı Akdeniz ( Bahr-ı Sefid )’dir. Piri Reis’in 1520 yılında tamamladığı Kitab-ı Bahriye adlı eseri de dâhil olmak üzere aynı bölgeye “Adalar Denizi” de denilmektedir. Ege (Aegean) deyimi, Yunan mitolojisinden kaynaklanmaktadır.
Yunanlılarca önce Midilli civarına, daha sonra da tüm adaların yer aldığı bölgeye Ege Denizi adı verilmiş ve bu isim tüm kendi ürettikleri haritalarda bu şekilde yer almıştır.
Sadece İlkçağ dönemine ait bazı haritalarda, Midilli Adası güneyine Ege (Aegean) adının verildiği görülmektedir. 1803 yılında Türkiye’de basılan ilk Türk Atlasında aynı bölgeye Anadolu Denizi denildiği, ancak, 1850 yılı sonrası Fransızca olarak basılan bazı haritalarda söz konusu bölge için “Mer Egée” adının kullanıldığı gözlenmektedir. Orijinali Fransızca olarak hazırlanan Lozan Antlaşmasının, Türkçeye çevrilerek 24 Ağustos 1923 günü Büyük Millet Meclisinde onaylanan metninde, anılan bölge için “Adalar Denizi” tanımı yer almaktadır.
Atatürk, 26 Ağustos sabahı verdiği “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” emri ile de, Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarına kadarki evrede anılan yerin adının “Akdeniz” olduğunu doğrulamaktadır.
"Yunanlılar, Akdeniz''in bu kısmına ''Ege Denizi'' adını takmışlar, bölgedeki Yunan egemenliğini ve haklarını belirtmek maksadıyla ısrarla Ege Denizi deyimini kullanmaya başlamışlardı. Mustafa kemal Paşa, özellikle bu adı kabul etmediğini belirtmek için ''Akdeniz'' deyimini kullanmıştı"(Artuç, İbrahim, Yeniden Doğuş-Türk Kurtuluş Savaşı, Kastaş Yayınevi, 2.Cilt, s.471)
İşte Atatürk''ün tarih bilinci…
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Büyük Taaruzdan bir iki gün evvel bütün generaller ile bir toplantı yapıldı. Yalnız Atatürk derhal taaruz istiyordu. Fevzi Çakmak paşa çekimser kaldı, ötekiler, İsmet Paşa ve kendi hocası bile "olmaz" diyorlardı. Buna rağmen O emrini verdi ve birkaç gün sonra "Büyük Taaruz" başladı. Bu tüm dünyanın hayret ettiği bir hareketti.
Bütün dünya O'nun verdiği şu emri işitiyordu;

"Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!


Nüvit Osmay
Düşünce Atlası
 
Üst