Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems

• Konbuyu başlatan M
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde M tarafından oluşturulan Aşkın Gözyaşları \/ Tebrizli Şems başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,975 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Aşkın Gözyaşları \/ Tebrizli Şems
Konbuyu başlatan M
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan özlem1980
M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Yedinci ve en tesirli bıçak darbesi ensesine gelir boynu sağa doğru bükülmüştür. Dervişler yere kapanmasını bekleye dursun. Şems Hz. Peygamberin şu hadisini sesi boğuk mırıldanır: “Allah’a kavuşmayı isteyeni Allah da sever” Dervişlerden birisi sırtına tekmeyi vurur. Yüzüstü taş zemine kapanır, dudağı patlamış, dişleri zemine dökülmüştür Siyah feracesi kanlar içinde bordoya dönmüştür. Saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti Şemsin başını gövdesinden ayırmaktır
Baş derviş engeller. Bırakın son nefesini versin. Sonra da en yakın bir kuyuya atın. Kıyafetine sarp atın.
Avluyu yıkayın. Sabah ile yola çıkarız. Şems hala son nefesini vermemiştir Sille taşının üzerindeki başını hafifçe göğe kaldırır ve: “Allah ne güzel sevgilidir. Rabbim sana aşığım. Ve bu canı sana hediye ediyorum.” Mevlana içeri girer, mendili koklar eli titreyerek açar. İçinden san kağıda yazılmış bir not çıkar: “Yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. Gör ki aşk için
ölmek ne demekmiş.” Mevlana olduğu yere düşüp bayılmıştır.Geceden sonra doğan ve kalplerin çöllerini cennetlere çeviren bir gözyaşı bu. Çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! Aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor..

Kitapyurdu.com

C

caglayan1593

Kullanıcı
4 Eyl 2010
En iyi cevaplar
0
0
Secret'e tek geçerim

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
M' Alıntı:

Çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! Aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor..
Teşbihi beliğ sanatına uygun hoş bir cümle..
  Kitabı birara okumak gerek:)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
caglayan1593' Alıntı:
Secret'e tek geçerim
Secret le kıyaslanmayacak kadar edebi bir konu ve kitabı övmeniz ilginç-ti zevkler ve renksiz renkler neyse!

Mevlana'nın bahçesinde öldürüldüğü an ve sonrasında neler oldu okumak isterim..Bu kitapcıya borçum hiç bitmeyecek ya  :(

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Dün aldığım ve Sinan Yağmur'un okuyacağım ilk kitabı,aslında biyografi
Mesneviliğe,Mevlana'ya ve Şems Tebriz'e olan ilgim üzerine bu kitabı seçtim umarım beğenirim
Bitirince nacizane düşüncelerimi aktarıcam ;)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Kitap muhteşemdi. Altını çizdiğim o kadar çok cümle oldu ki...
Ama kitabı bitirdikten sonra bir ara tekrar okuma ihtiyacı hissediyorsunuz çünkü bazı kelimler sizi derinden etkiler ve içinizde var olan bazı şeyleri uyandırıyor...

C

cigdem82

Kullanıcı
18 Şub 2011
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Şu an okuyorum..Gerçekten çok güzel farklı bir dünyaya götürüyor farkında bile olmadan...

F

fdme58

Kullanıcı
27 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
Su Perisi' Alıntı:
caglayan1593' Alıntı:
Secret'e tek geçerim
Secret le kıyaslanmayacak kadar edebi bir konu ve kitabı övmeniz ilginç-ti zevkler ve renksiz renkler neyse!

Mevlana'nın bahçesinde öldürüldüğü an ve sonrasında neler oldu okumak isterim..Bu kitapcıya borçum hiç bitmeyecek ya  :(
mevalana nın bahçesinde öldürülmemiş şems...okumadan fikir sahibi olamak imkansız...harika bir eser.ben AŞKIN GÖZYAŞLARI ŞEMS i bitirdim AŞKIN GÖZYAŞLARI MEVLANA kitabına geçtim..insan tamamen bu dünyadan arınıyor...ısrarla tavsiye ederim arkadaşlar..

F

fdme58

Kullanıcı
27 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
Gülşah' Alıntı:
Kitap muhteşemdi. Altını çizdiğim o kadar çok cümle oldu ki...
Ama kitabı bitirdikten sonra bir ara tekrar okuma ihtiyacı hissediyorsunuz çünkü bazı kelimler sizi derinden etkiler ve içinizde var olan bazı şeyleri uyandırıyor...
[/quot
bende çok şeyin altını çizdim,insan bir okuyor sonra dönüp tekrar okuyor,aynı sayfayı...kitabı tekrar okumamak zaten haksızlık olur ..

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Almasına aldım kitabı ama bir türlü onu okumaya fırsatım olmadı şu elimde kiyi bitirip direk başlıyayım. Hoşuma gitti çok.

M

maviilila

Kullanıcı
10 Eki 2010
En iyi cevaplar
0
0
:nabizacizane bir kitab önerisi de benden olsun;"aynalar koridorunda aşk" yazarı mustafa ulusoy.kitab ikinci bir kitabla desteklenmiş,ya da tamamlanmış diyeyim"giderken bana birşeyler söyle" :nabiz

E

eceezgi

Kullanıcı
14 Haz 2011
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Kitabı buyuk  bir istekle aldım ama acayip sıkıldım okurken ,devamını getiremedim ve rafa kaldırdım

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konusu sebebiyle;Bab-ı Esrar(Ahmet Ümit)ve Aşk(Elif Şafak) isimli kitaplarla karşılaştıracak olursam çok hafif geldi diyebilirim
Güzeldi,okuduğuma pişman değilim ama mutlaka alın okuyun diyemem ::)

E

emosin

Kullanıcı
18 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
Ben ikisini de okudum gayet güzeldi ve çok etkilendim.. Bu kitabın arkasından Elif Şafak AŞK ı okudum ama Aşkın Gözyaşları kadar beni etkilemedi.. Harika yazmış Sinan Yağmur.. Ben kesinlikle tavsiye ediyorum..

D

Dadiya

Kullanıcı
11 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Aşkın Gözyaşları'ndan Mevlana'yı okudum... kitabı ödünç almıştım, geri vermeye elim gitmiyor..:)  yolda yeni kitaplar olduğunu duydum, heyecanla bekliyorum.. Şiddetle tavsiye olunur..

F

fdme58

Kullanıcı
27 Mar 2011
En iyi cevaplar
0
0
Dadiya' Alıntı:
Aşkın Gözyaşları'ndan Mevlana'yı okudum... kitabı ödünç almıştım, geri vermeye elim gitmiyor..:)  yolda yeni kitaplar olduğunu duydum, heyecanla bekliyorum.. Şiddetle tavsiye olunur..
Kurban bayramından sonra serinin devamı Aşkın Gözyaşları Kimya Hatun çıkıyor...Ben heyecanla bu kitabı bekliyorum bir yıldır...Bence buda mutlaka okunması gereken bir kitap...

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Aşkı okuyunca ardındanda babı esrarı okuduysanız Şems ve Mevlana ikilisini anlatan kitaplara doyuyorsunuz (tabi mevlana felsefesini anlatan kitaplara değil) etrafımda ki çoğu kişi severek okuduğunu dile getirse de ben okuyamadım bıraktım yarıda.