Kişisel Gelişim Eğitimi

Antik Çin Hikayeleri: Cesaretle Hataları Kabul Etmek, Düzeltmek

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Antik Çin Hikayeleri: Cesaretle Hataları Kabul Etmek, Düzeltmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,847 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Antik Çin Hikayeleri: Cesaretle Hataları Kabul Etmek, Düzeltmek
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan senarist081
S

senarist081

A-Gui (1717–1797), takma adı “Guangting" idi, antik Çin'in Qing Hanedanlığının (1644–1911) İmparator Qianlong'un saltanat döneminde yaşadı. O, Yili Generalliği, Savunma Bakanlığı ve Yönetim Bakanlığı gibi birçok yüksek devlet görevinde bulundu. En son, Wuying Sarayının Büyük Akademisyeni ve aynı zamanda da Milli Güvenlik Kurulu Başkanı olarak tayin edildi. Bir defasında, imparatorun talimatıyla kendisine Qinglonggang Barajı inşaatını yönetme görevi verildi. Onun yardımcısı, Li Rongji inşaatın fazla hızlı ilerlediğini düşündü ve barajın çökmemesi için yavaşça çalışılması gerektiğini tavsiye etti. Fakat A-Gui yardımcının tavsiyesini hem inşaat yavaşlayabilir hem de çalışanların gayretleri bozulabilir diye kabul etmedi ve inşaatın hızlandırılması talimatını verdi.

Bir gün baraj tamamlandı, birçok lider A-Gui'ye kutlamak için geldi. Sadece Li Rongji gelmedi. A-Gui, Li'nin orada bulunması için emir verdi. Li barajda bulundu, fakat gelen kişiye dedi ki, “A-Gui'ye teşekkürlerimi gönderin lütfen. Şu anda baraj henüz yeterince sağlam değil ve bu yüzden buradan ayrılıp kutlamaya gidemem.” Li devamlı olarak çalışanların daha fazla kütük ve taşlarla barajı sağlamlaştırmalarını kontrol etti.

Sağlamlaştırma işi iki gün sürdü, fakat baraj yine de çöktü. A-Gui gece barajın çöktüğü haberini duyduktan sonra, çalışma alanına koştu ve Li Rongji'nın suya düştüğünü gördü. A-Gui hemen herkese Li'yi kurtarma emri verdi, “Eğer herhangi bir lider Li'yi kurtarabilirse iki derece yükselecek ve eğer herhangi bir asker kurtarırsa iyi miktarda altın kazanacak.” dedi.

Yoğun bir çaba sonucu Li Rongji kurtarıldı ve kıyıya getirildi. A-Gui'nin gözleri yaşla doldu ve Li'ye kıyafetlerini değiştirmesi için yardım etti. İmparatorun kendisini ödüllendirmek için verdiği siyah tilki kürkünden kıyafetini çıkarttı ve Li'yi ısıtmaya çalıştı. Uzun zamandan sonra, Li'nin bilinç açıldı. A-Gui içtenlikle Li'den özür diledi, daha sonra kendi hata ve başarısızlıklarını anlatan bir rapor hükümete gönderdi, aynı zamanda Li Rongji'nın kendi yerine getirilmesini de tavsiye etti.

Li Rongji, A-Gui'nin bir hata yaptığını görünce, A-Gui'yi sanki hiçbir yanlış olmamış gibi pohpohlamaya çalışmadı. A-Gui'nin kendi tavsiyesini dinlemediğini öğrendikten sonra, Li Rongji sessizce elinden geldiğince A-Gui'nin hatasını tazmin etme çaresini bulmaya çalıştı. A-Gui de kendi hatasını fark ettikten sonra, bir bahane bulup hatasını kapatmaya çalışmadı, tam tersine alçak gönüllülükle özür diledi ve hemen hatasını kabul etti. Üstelik A-Gui daha kaliteli bir kişiyi yerine getirmeyi de tavsiye etti. İki kişide büyük erdem gösterdi ve insanların saygısını kazandılar.

 
B

bıldırcın

Günümüzde böyle erdemli davranan insanlara rastlamak zor..Herkes kendi payına düşeni yapsa daha yaşanır olur hayat galiba..
Teşekkürler Senarist..
 
S

senarist081

bıldırcın' Alıntı:
Günümüzde böyle erdemli davranan insanlara rastlamak zor..Herkes kendi payına düşeni yapsa daha yaşanır olur hayat galiba..
Teşekkürler Senarist..
Haklısın Bıldırcın,günümüzde maalesef insanların çoğu kendi şahsi menfaatlerini düşünüyor..Dünyada her yönde dengelerde değişiklik söz konusu..Durum çok vahim  :(
 
Üst