Alışkanlıklarımız, alışmaya zorlandıklarımız...

• Konbuyu başlatan passiflora
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde passiflora tarafından oluşturulan Alışkanlıklarımız, alışmaya zorlandıklarımız... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,343 kez görüntülenmiş, 35 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Alışkanlıklarımız, alışmaya zorlandıklarımız...
Konbuyu başlatan passiflora
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Alışkanlık derken hayatımızı bağımlılık yaparak yöneten ( Alkol, sigara, uyuşturucu) gibi keyif veren maddelerin dışında ,iyi yada kötü diye ikiye ayırdığımız davranışlarımızı tartışalım. ne dersiniz?  Alışkanlım mı? Bağımlılık mı? İyi mi? Kötü mü? biraz özeleştriye giriyor ama keyif alacağımız bir konu olduğuna inanıyorum.
Sevgiler.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Aslında bu tür konulara izin vermiyorum. çünkü sonucu yani çıkış noktası hep farklı oluyor. Lütfen..

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Kötü olduğu bariz açık ama ne kadar azaltsamda bırakamıyorum sigarayı :(

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Safari biraz açarmısın ltf. Yanlış olan nedir?

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Şimdilik yanlış olan birşey yok. Yoruma dayalı bu tür konuların sonu hep silinmek oluyor. Konunun başı sonu farklı oluyor yani.

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
O zaman konuya ben birazcık açıklık getireyim. Son derece olumlu yorumlanabilecek bir konu aslında.

İşleri ertelemek veya sürümcemede bırakmak ,Çok sıkı çalışmak ya da yeterince sıkı çalışmamak,Sürekli tartışmak,Sorunları görmezden gelmek,Aşırı uyumak,İsimleri veya diğer önemli şeyleri unutmak,Şikayet eden biri olmak,Bahaneler bulmak,Eşyaları kaybetmek,Aşırı müptela olmak-çok fazla yemek yemek veya içmek,Alaycı olmak,“Hayır”demek isterken “Evet”demek,Asla dakik olmamak,Dinlememek,Başkalarını suçlamak,Başkalarının sözünü kesmek,Düzenli olmamak,Gerçeği söylememek,Endişe etmek,Dedikoducu olmak,Öncelikleri belirlememek,Duygularınızın sizi kontrol etmesine izin vermek,Zamanı israf etmek,İstenmediği halde öğüt vermek,Kazandığınızdan fazla para harcamak,Çok fazla konuşmak,Başkalarını aşırı derecede eleştirmek,Detaylara önem vermemek,Bir şeye başlayıp bitirmemek  .....

Bunların hepsi davranışsal alışkanlıklarımız ve hatta bazıları bağımlılıklarımız. Bu olumsuz davranışlara nasıl alıştıysak tersi durumada alışabiliriz....

Güzel bir psikoloji konusu düşüncesiyle açmıştım. Olumlu yorumlar alacağıma yürekten inanıyorum.
Sevgiler.

H

humyra

Kullanıcı
2 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
kendıme kızıyorum .. herkesle uyum içinde olmayı basarırken hatta toplumda aranan olurken annemle bır turlu ortayı bulamıyorum!! bu benım resmen kötülüğüm! içimdeki '' annen o senın bütün nazını çeker '' dürtüsünü veren pis mel'unun pis işi..

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
humyra' Alıntı:
kendıme kızıyorum .. herkesle uyum içinde olmayı basarırken hatta toplumda aranan olurken annemle bır turlu ortayı bulamıyorum!! bu benım resmen kötülüğüm! içimdeki '' annen o senın bütün nazını çeker '' dürtüsünü veren pis mel'unun pis işi..
Bu durumun madurlarından biri de benim.. uzaklaşınca anlıyor insan.. uzaklaştıkca daha çok seviyor.. Ama yol değil mesafe...
(Bugün ne oldu bana ya.. :( )

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Humyra cnm, süreklilik arzeden her davranışı alışkanlıktan yapıyoruz. Tersi durumlara da eğer kendimizi zorlarsan alışabiliriz. Dışardan bağımlılık maddesi şeklinde vucudumuzu etkileyen şeyler haricinde, davranış olarak alışkanlıklarımızı yenmenin yolu beynimizde...

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Passiflora ben sizi çok iyi anlıyorum. Acı bi gerçek ise konunun sonu cıvıklığa vuruluyor bunu kastedmiştim. Ciddi cevaplar verildiğinde her konu önemli/güzeldir.

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
hımm anladım. O zaman bence konuya değil cıvıklaşmasına sebebiyet verenlere bir önlem alınmalı... Haksız mıyım?

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Haklısınız fakat bunun farkındayım. Sizin görmediğiniz bi çok şey oluyor sitede.. her gün onlarca yüzlerce mesaj siliyorum.
Bakın şimdi dahi konu dağıldı.

H

humyra

Kullanıcı
2 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
passiflora' Alıntı:
Humyra cnm, süreklilik arzeden her davranışı alışkanlıktan yapıyoruz. Tersi durumlara da eğer kendimizi zorlarsan alışabiliriz. Dışardan bağımlılık maddesi şeklinde vucudumuzu etkileyen şeyler haricinde, davranış olarak alışkanlıklarımızı yenmenin yolu beynimizde...
evet beynımde ama ben o beyne bu konuda hukmedemıyrumm..kırıyorum kırılıyrumda.. annemle aramızda ucurumlar var sankı ben onu anlamaya calısıorum ama o benı anlamamak için sankı bır yere söz vermıs gıbı yada bılmıyrum dedıgın gıbı (safarı) annemle aramazda yol olmasada bu cok buyuk bı mesafe var !!

T

tnctrkcell

bende bazen kendime kızıyorum çünkü o kadar çok alışmış(ız)ım ki hayatımı(zı) başkalarına göre şekillendirmeye.o ne der bu nasıl bakar düşüncesi o kadar hakimki düşüncelerime içimden gelen şeyleri yapmadan önce başkası ne der diye düşünmekten kendimi alamaz hale geldiğim için,yapmak isteyipte yapamadıklarımın acısını içerimde hissetmek yıpratıyor bazen beni...

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Nesiller arası kuşak çatışması olabilir. Ne yazık ki bu konuda büyüklerimizi anlamakta zorlanıyoruz. Beklentilerimizden vazgeçip onları olduğu gibi kabul etmeye alışamazmıyız Hümeyra. Zor olduğunu biliyorum ama mutsuz olmak yerine bunu denemeni tavsiye etmek isterim.
Sevgiler.

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
tnctrkcell' Alıntı:
bende bazen kendime kızıyorum çünkü o kadar çok alışmış(ız)ım ki hayatımı(zı) başkalarına göre şekillendirmeye.o ne der bu nasıl bakar düşüncesi o kadar hakimki düşüncelerime içimden gelen şeyleri yapmadan önce başkası ne der diye düşünmekten kendimi alamaz hale geldiğim için,yapmak isteyipte yapamadıklarımın acısını içerimde hissetmek yıpratıyor bazen beni...
Bence biraz da özgüven sorunumuz var. Bir şeyi yapmadan önce doğruluğuna kendimiz bile inanmıyorsak o zaman şu/bu ne der saplantısına giriyoruz. O zaman özgüvenimizi ve doğrularımızı gözden geçirmekte yarar var.

H

humyra

Kullanıcı
2 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
passiflora' Alıntı:
Nesiller arası kuşak çatışması olabilir. Ne yazık ki bu konuda büyüklerimizi anlamakta zorlanıyoruz. Beklentilerimizden vazgeçip onları olduğu gibi kabul etmeye alışamazmıyız Hümeyra. Zor olduğunu biliyorum ama mutsuz olmak yerine bunu denemeni tavsiye etmek isterim.
Sevgiler.
    kesınlıkkle oyle kusak catısması.. onların bızı anlaması bızlerın onları anlamasından daha kolay gıbı gelıor bana .. ben bu yasta nasıl onlar kadar buyuk ve olgun dusenebılırımkı?? ama artık bu fikrimden gecıorum cunku evet buyukler oldukları gıbı kabul edılmelı .. tavsıyenıze uymaya calısıcam cok tesekkur edrımm.. saygılar..

P

passiflora

Kullanıcı
17 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Rice ederim hümeyra. Kendini öyle daha mutlu hissedeceğine eminim. Onların kalıplaşmış ve saplantı haline gelmiş hatta yılların alışkanlığı haline gelmiş  fikirleriyle mücadele ederek  hem zaman kaybediyor hem kendini yıpratıyorsundur. hem bizler o yaşlara geldiğimizde bizlerin yetiştirdiği nesiller bizleri nasıl anlayacak bilmiyoruz ki... Öyle değil mi?