Alınganlık

• Konbuyu başlatan özlem1980
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde özlem1980 tarafından oluşturulan Alınganlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,472 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Alınganlık
Konbuyu başlatan özlem1980
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Harun
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Alınganlık insan hayatında sevgi korku gibi var olan birşey değildir aslında.Alınganlık insanın anlıyamadığı zamanlarda kendisini korumak için yaratmaya çalıştığı sahte bir duygudur.

Alınganlık neden oluşur ?

- Bunun en önemli sebebi birisi başkasının söylediği veya yaptığı birşeyi anlamadığı zaman bu duyguyu yaratmaya çalışır.
- Istediği bir şeyi elde edemediği zaman oluşur.
- Birilerinin kendisini küçültmeye çalıştığı zaman oluşur.

Alınganlık insan için gerekli birşey midir ?
Zayıf ve korkak insanlar için evet gereklidir çünkü onlar kendilerinden akıllı insanlar ile uğraşamıyacaklarını anladığı zaman bu yolu seçerler.
Ama birde bundan daha büyük olan bir tehlike vardır ki bu da kendi alınganlığı yüzünden başkalarınında alınmasını isteyen insanlardır.
Bunlar her zaman kendilerini çok önemli hisseden kişilerdir ve hayatlarındaki en büyük kayıplarıda bulundukları ortam ne kadar kalabalık olursa olsun hissettikleri yanlızlıktır.
Bir şekilde fazla ilgi çekmek isterler ama bir diğer şekilde kendilerine gösterilen ilgiden de rahatsızlık duyarlar.Aslında alınganlık sahibi insanların yapması gereken tek birşey vardır.

Bu korkularının önüne geçebilmek.

Ama acaba alınganlar bu korkularının önüne geçebilecek kadar güçlü müdürler ?

alıntı

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
gereksiz yere yapıldığında trip olarak da adlandırılan, genellikle iki tarafı da üzen eylem

birey açısından kimi zaman haklı kimi zaman da haksız bir eylem de olsa , bir nevi kibirden günah işlemek.

hassaslıkla karıştırılmaması gereken nitelik

eğer bir insan devamlı alınganlık yapıyorsa ya kendinde bir sorun vardır ya da arkadaş olarak gördüğü insanlarda. bu yüzden ya kendini değiştirmelidir ya da arkadaş bildiği insanları.

alınganlık, herhangi bir konu veya durum hakkında aşırı duyarlılıkları olan bireylerin uğradıkları psişik yıkımın dışa vurumudur. bu dışa vurum bazen apaçık tavır davranış veya kelimelerle sergilenebileceği gibi bazen de gizli göndermeler kanalıyla ve ima yollu gerçekleştirilebilir. alıngan bireylerin, basitçe arızalı olduklarını söylemek yanlıştır. bu kişilerin tavırlarından anlaşılması gereken şey, hassas oldukları konularda üzerlerine fazla gelindiği, biraz daha esneklik, şefkat yahut yumuşaklık gösterilmesi gerektiğidir.
yoksa alıngan kişiler, asla ve kat'a palyaço değillerdir. zaten palyaçoluğun doğası alıngan olmamayı gerektirir ki; palyoçaya yapılan onca sulu şakanın, haytalığın, aymazlığın hiç birisi onu kıramaz. onun işi, insanların normalde tahammül edemeyecekleri şeyleri göğüslemektir.
eğer alıngan bir kişi ile birlikteyseniz; onu koruma altına alınız. bunların nesilleri bitmek üzeredir çünkü. ayrıca alıngan kişiler için yapmış olduğunuz bütün ileri geri konuşmalar size, her türlü yol, su, elektrik, ayar hizmeti olarak bir şekilde geri dönecektir.

kullanılmadığında körelen bir organ gibidir.

ne kadar kullanılırsa o kadar gelişir, ne kadar az kullanılırsa o kadar körelir.

buluttan nem kapmaktır çoğu zaman. ama "yağmur altında ıslanmayanları gördükçe buluttan nem kapanların kıymetlerini bilir oldum" der büyükler.

fazlaca yapıldığında insanı boğan ve maruz kalan kişinin içini daraltan davranış. huy haline getirmemek de fayda var.

bir yaştan sonra ancak çok sevdiklerinizin ve vazgeçilmezlerinizinki çekilendir, dert tasa verip, açıklama yapacağınız kişi sayısını azaltıp, çevrenizi darlaştırır, her lafınız için özür dilemekten kurtulursunuz...

Bir sözlükden alıntıdır :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
- Birilerinin kendisini küçültmeye çalıştığı zaman oluşur
mi? Yoksa hiç ortada küçültmeye çalışmak falan yokken kendi kibirinden veya kıskançlığından böyle hissetmesi mi?

hassaslıkla karıştırılmaması gereken nitelik
Hassaslık alınganlığın bir seviye küçüğü mü? Hassaslık arttıkça alınganlık mı olur?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bence alınganlık iki kişi arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklanan yanlış anlamalardır. Çok kötü birşey değildir. Her insan birazcık alınmalı bence. Yoksa bir süre sonra saygısızlık had safhaya ulaşabişir.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bence alınganlık iki kişi arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklanan yanlış anlamalardır.
İkili ilişkilerde iletişim bozukluğundan alınganlık olmazki, olmamalı! Alınıyorsan bir insandan birbirini çok iyi tanımıyorsun demektir.

Yoksa bir süre sonra saygısızlık had safhaya ulaşabişir.
Alınmalı demeyelim de biraz hassas olmalı diyelim o zaman:)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Bence alınganlık iki kişi arasındaki iletişim bozukluğundan kaynaklanan yanlış anlamalardır.
İkili ilişkilerde iletişim bozukluğundan alınganlık olmazki, olmamalı! Alınıyorsan bir insandan birbirini çok iyi tanımıyorsun demektir.

Yoksa bir süre sonra saygısızlık had safhaya ulaşabişir.
Alınmalı demeyelim de biraz hassas olmalı diyelim o zaman:)
Mesela karşındakine birşey söyledin alındı. Oysa alınmayacağını ummuştun. Ya da öyle demek istememiştin. Bir tür iletişim kopukluğu var. Evet dediğin gibi birbirini iyi tanımamakta var aslında.

Evet biraz hassas değilde ne bileyim, adama küfür edersin hiç alınmaz güler mesela. Kızsan da birşey demez. Böyle olmamalı canım alınmalı biraz  :)

S

spiritualsigns

Dozunu kaçırdığında ortamda tad tuz bırakmayan diyaloğun kalan kısmını her tür yanlış anlaşılmalara açık hale getiren bir kişilik özelliği... Alınganlık fazla hassaslıktan ve detaycılıktan gelir... azı hoş bir tat verir ancak fazlası can sıkıcı ve bunaltıcı olur... Bayanlara çok kondururum bu durumu kendimden biliyorum  :D birde kaprisle beraber yapıldığında eziyetini çekecek biri varsa karşında değme keyfine... sık yapmamak lazım zira karşınızdakinin kelimelerini seçerek kullanması demek sizinle kendi gibi konuşmuyor demek anlamınada gelir... Bu durumda biz alıngan kişilikleri ikili ilişkilerdeki ilerlemede bir hayli zorlar... :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Dozunu kaçırdığında ortamda tad tuz bırakmayan diyaloğun kalan kısmını her tür yanlış anlaşılmalara açık hale getiren bir kişilik özelliği... Alınganlık fazla hassaslıktan ve detaycılıktan gelir...
Bana göre de böyle. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ay ben alınganım yav :d hemen nem kaparım o derece yani.
Eskiden böyle değildim ama, sanırım evrimimi tamamlıyorum yavaş yaca ş :d

Özlem' Alıntı:
alınganlık, herhangi bir konu veya durum hakkında aşırı duyarlılıkları olan bireylerin uğradıkları psişik yıkımın dışa vurumudur. bu dışa vurum bazen apaçık tavır davranış veya kelimelerle sergilenebileceği gibi bazen de gizli göndermeler kanalıyla ve ima yollu gerçekleştirilebilir. alıngan bireylerin, basitçe arızalı olduklarını söylemek yanlıştır.
Burasıda fena değil vesselam, en azından arızalı değilmişim onuda öğrenmiş olduk.
Pisişik yıkım ne yav bu arada, ve bunun dışa vurumu, x files'mi izliyorum nedir birazdan bir yerlerden gerilim müziği tınlayacak gibi.
Nnnnnnnn nnnnn NNNNNNNNNN  yandı gülüm keten helva.

Kısaca şöyle diyeyim, alınmam gereken tüm konularda alınganım, her insanında alınması gereken konularda bu durumu sergilemesi lazım.
Bana göre tabi, bu bir nevi iç savunmadır, dışa vurum felan hikaye.
Mesela bir çok insanı size karşı frenler, aman bunu deme aman şunu yapma alınabilir gibi..
Ve pisişik bir yıkımdan ziyade, bir savunma mekanizmasıdır.

Teşekkür ederim.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bir örnek veresim geldi.
Ne ukalaca yorumlar bunlar desem  hangimiz alınırız acaba :d
Ay ne ukalaca yorumlar bunlar.

Pisişik yıkım içerisinde olanı bulmak amacım, alınmayın ha :d

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Bir örnek veresim geldi.

Pisişik yıkım içerisinde olanı bulmak amacım, alınmayın ha :d
;D

Bu konuya hiç yorum yapmadım o zaman alınmayayım ben :p :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Anaaam hiç alınmadım, hala yüzsüzüm dünkü gibi:))))
Ukalayım ne yapayım yav:))

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ebru, Bu yaptığın ne Zeytin yaglı sanal börekmi :d

Alınma ha :d

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Ebru, Bu yaptığın ne Zeytin yaglı sanal börekmi :d

Alınma ha :d
;D aslında sen yazdın mı lafların yerini buluyor,tam isabet hep,neyseee alınmadım sen yabancı değilsin Türksün ;)
yalnız benim yaptığım börek değil abi sadece limon sıktım 8)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ebruliyn' Alıntı:
;D aslında sen yazdın mı lafların yerini buluyor,tam isabet hep,neyseee alınmadım sen yabancı değilsin Türksün ;)
yalnız benim yaptığım börek değil abi sadece limon sıktım 8)
Heheh ya ben aslında hep karavanacıyım ama neyse.
Limon tad verd onu söyleyeyim.

dideM' Alıntı:
Est yav :d  ne yüzsüzü. Sadece bir deneme yapayım dedim :d
Evet, karar?:))
Karar, pisişik bir yıkım içerisinde değiliz abi, aksine içimizde pisişik bir büyük yapı var :d
Dışa vurmamızada gerek yok :d
Alıngan değiliz, en azından bu konuda ama illaki alınganlıklarımız var, bana göre olmalıda.

İnanın bana normaliz :d Prd normalsiniz.