Kişisel Gelişim Eğitimi

AKLINDAN BİLE GEÇİRME, OKUNABİLİR!

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan AKLINDAN BİLE GEÇİRME, OKUNABİLİR! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,474 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı AKLINDAN BİLE GEÇİRME, OKUNABİLİR!
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Yağmurgölgem
S

senarist081

Almanya’nın İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü ile Londra ve Oxford üniversiteleri bilim insanlarının "insan düşüncelerini okuma" çalışmaları başarılı sonuç verdi. Hepsi de nörolog olan uzmanlar, yüksek çözünürlü beyin tarama cihazı kullanarak beynin faaliyetlerini geliştirilen bilgisayar programı aracılığıyla okumayı başardılar. Buluş, ileride daha karmaşık düşüncelerin okunması için önemli bir adım oluşturuyor.

SUÇLUYU TESPİT ETMEK

Yeni teknik, beyin kontrollü bilgisayarlar, yapay kol ve "düşünceyle hareket eden makinalar"ın üretiminde kullanılabilecek. Tekniğin daha da gelişmiş bir versiyonunun, "Azınlık Raporu" (Minority Report) filminde olduğu gibi, suçluların sorgulanmasında kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca cezaevinden tahliye edilecek mahkumların ileride yeni suç işleyip işlemeyeceğini saptamak da bu teknik sayesinde mümkün olabilecek.

AKLINIZDAN GEÇENLER

Araştırmacıların bundan sonra "insanın aklından geçenlerle gerçek niyetini ayırt etmeyi sağlayacak" yeni bir yöntem geliştirmek için çalışacakları ifade edildi.

İnsan ve Beyin Bilimi Enstitüsü uzmanı ve araştırmayı yürüten heyetin başkanı

Prof. John-Dylan Haynes, geliştirdikleri tekniği anlatırken "Tarama cihazı aracılığıyla beyne bakıyor ve bilgiyi okuyoruz. Bu, karanlıkta meşale aracılığıyla duvardaki yazıyı okumaya benziyor" dedi.

AZINLIK RAPORU FİLMİNDEKİ GİBİ

Yönetmen Steven Spielberg’in ünlü bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in bir öyküsünden beyazperdeye aktardığı filmde, çok gelişmiş bir sistemle "düşünceleri okuyabilen" dedektifler, yasayı ihlal etmeyi düşünen kişileri, eyleme geçmeden ve yasayı ihlal etmeden yakalıyordu. Yeni teknik, uzmanların belirttiğine göre aynı bu filmde olduğu gibi suçlu ve teröristlerin sorgulanmasında önemli kolaylıklar sağlayabilecek. Ama beyin okuma tekniği, "olumsuz yönü"yle etik tartışmayı da beraberinde getirdi. Prof. Haynes, "Bu teknik geliyor. Ancak bu konuda etik tartışmaya ihtiyaç var. Çünkü insanların bunu kötü amaçlar için kullanmaları sürpriz olmaz. Bu, birkaç yıl içinde tam anlamıyla önümüze gelecek. Buna hazır olmalıyız" diye konuştu. Cambridge Üniversitesi uzmanlarından Barbara Sahakiyan ise şöyle konuştu:

"Biz ’Azınlık Raporu’ toplumu haline gelmek istiyor muyuz? Bu öyle bir toplum tipi ki, belki de hiç işlenmeyecek suçlar için önceden önlem alıyor. Söz konusu teknik, iyi ve kötü amaçlar için kullanılabilir. Onun için şimdiden tartışmalı ve sonuçları hesaplanmadan düşüncesizce kullanılmasının önüne geçmeliyiz."


Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
azınlık raporunda tom cruise oynuyordu o yüzden mi avatarınızda o var  :D
 
S

senarist081

Kararsız kalmıştım şu zamana kadar avatar konusunda,sizlerde farketmişsinizdir illaki..Tarık Akan adaşım olduğum için onun avartarını uygun gördüm..Bundan sonra değiştirilmemek üzere değerli sanatçı ağabeyim Tarık Akanın resmini sitemizde kullanacağımı kamuoyu önünde açık saçık ifade etmek isterim..Küçük mini toplantı bitmiştir.. :)
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Demek artık hiçbir şey gizli kalmayacak  :( :)
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Biz de bu yöntem eşler arasında kullanılır eminim:)
Artık münakaşalar mı fazlalaşır, yoksa boşanmaların önelemi mi olur bilemem ama...  :D :D
 
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Aslında düşünceleri direk olarak okumak şu an pek mümkün değil.Yaptıkları şey sadece sorulan sorulara gösterilen resimlere beynin ne tepki verdiği.Heycan sırasında yada o konuyla ilgili yalan söylüyorsa beyinde bu belli oluyor.
 
S

senarist081

Artık kolay kolay hiçbir şey gizli kalmayacak..Boş boş bakan gözlere bile kuşku ile bakılabilir,valla bu uygulama sanki insanları birbirine daha çok düşürecek gibi,halimiz yaman..Benden söylemesi ;)
 
Y

Yağmurgölgem

Kullanıcı
10 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Riyad
her yeni teknolojik gelişmenin artıları olduğu gibi eksileride oluyor ne yazıkki.belli bir alanda ilerleme kaydedilirken etik değerlerin yok olduğunu düşünüyorum.

yeni bir yarışma başlıycakmış, bu konuyu görünce o aklıma geldi,dürüst olan parayı kazanıyor!!!! kendisiyle ve yakınlarıyla ilgili oldukça özel sorulara yarışmacılar cevap veriyor ve öyle zannediyorum yalan makinasına bağlanıp cevapların doğrumu yalanmı olduğu tespit ediliyor.harika bir eğlence anlayışı!!!!!! inanılmazzzz etik buldum,artık yarışmadan sonra ilişkilerin halini düşünemiyorum :(
 
Üst