Kişisel Gelişim Eğitimi

Aile İletişimi

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Aile İletişimi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,381 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Aile İletişimi
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Aile İletişimi
 
Türkiye’de 1980 yıllarından sonra liberal ekonomiye geçişle başlayan hızlı değişimin ailelerde de ciddi iletişim sorunlarına neden olduğu belirtildi. Değişimin sancılı bir süreç olduğunu belirten uzmanlar, gelenekleri koruyarak yeniliklere uyum sağlamanın zorlaştığına işaret ediyor. Ailedeki iletişimsizlik ve mutsuzluktan kaynaklanan sorunların, çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığını da bozduğunu belirten uzmanlar bu sorunların 6-10 ay arasında değişen psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilebildiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, endüstri toplumunun ailenin büyük anne, büyük baba gibi desteklerini de elinden aldığına dikkat çekiyor. Uzmanlara göre aile içinde sağlıklı iletişim modelini tercih etmek, tartışma kültürünü, problemlerle yaşamayı öğrenmek büyük önem taşıyor. Aile içindeki sorunların etkisi, en kolay sosyal kimlikleri gelişmemiş çocuklarda ortaya çıkıyor. Uzmanlar, çocukların ailenin imdat çanını çaldığını, yetişkinlerin bu sorunun kendilerinden kaynaklandığını farkına varmadığını hatırlatıyor. Çocuklar altını ıslatmasıyla, agresifliğiyle, ebeveynlere “Burada sağlıksız giden bir şeyler var” diye sinyal gönderiyorlar. Ancak birçok ebeveyn bu sorunları organik bazda bir problem gibi görüp, tedavi için önce bir hekime, daha sonra da bir psikoloğa gidiyor. Sorunun çözümünde zaman kaybediliyor. Acıbadem Sağlık Grubu Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Cantüre Mentürk “Problemsiz bir aileden söz etmek mümkün değil” diyerek sınırların önemine dikkat çekiyor. Dr. Mentürk, “Genel olarak aileye baktığımızda anne ile çocuk arasındaki sınırların eridiğini, baba ile çocuk arasındaki ilişkinin ise daha resmi olduğunu görüyoruz. Bu durumda babayı da sınırın içine çekerek anneyi rahatlatmak gerekiyor. Çünkü aile içinde çocuğa gösterilen aşırı sevgi, sürekli didişme ve kavga çocuğun bağımsızlığının gelişmesini engelliyor. Ailedeki sınırlar aşırı katı ise çocukta sadakat, anlayış, destek ve özgüven gelişmiyor.”

İyi Anne Baba Olmanın İpuçları
 
Bütün anne babalar çocukları için en iyisini isterler. Ve ellerinden gelen tüm koşulları seferber etmeye çalışırlar. Ancak bu 'en iyi' kavramı aileden aileye değişir. Uzmanlar, anne ve babaların temel görevlerinin, çocuklarını rahat yaşamalarını ve hayattan mümkün olduğunca iyi yararlanmalarını sağlamak olduğunu vurguluyorlar. Bu yazıda genç anne - babalar, çocuklarına karşı ideal tutum örnekleri bulabilirler. 

Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin
Yetişkin ve çocuk arasındaki ilişkilerde gözlenen en büyük hatalardan biri, yetişkinin çocuğa tamamen 'çocuk' diye yaklaşması ve o şekilde diyalog kurması. Bu, koruyuluk anlamında elbette doğru! Neticede çocuklar deneyimsizdirler ve kolaylıkla tehlikeli durumlara girebilirler. Ancak, burada hiçbir zaman gözardı etmemek gereken bir nokta var; Çocuklar da yetişkinler gibi özerk birer insane gibi davranış görmek isterler. Yani, nasıl ki bir yetişkin konuşurken çevresindeki kişiler susup ona kulak verir veya çevresindeki kişilerden tepki almamak için, itinalı davranırlar. Çocuklar da aynı bu şekilde duyulmak ve dikkate alınmak isterler. İstemek değil; bu onların en doğal hakkı. Bu nedenle; çocuğunuzun söylediklerini  dinleyin, onu ciddiye alarak konuşun, yaptıklarını önemseyin ve ihtiyaçlarını gözardı etmeyin. Unutmayın ki, bugünkü davranışlarınız yarının zeminini oluşturur.

Ona empatiyle yaklaşın
Hani denir ya; 'karşındaki insanın penceresinden bakabilmelisin dünyaya'. İşte bu söz gerçekten doğru! Özellikle anne – baba çocuk ilişkilerinde. Ancak, bazı insanlar olayları başkalarının açısından değerlendirmede zorlanırlar. Eğer siz de bu insan grubuna dahilseniz,  kendi çocukluk dönemindeki düşünce ve duygularınıza geri dönebilirsiniz. O zamanlar siz nasıl hissediyordunuz, neler düşünüyordunuz. Belki bu şekilde çocuğunuzun nasıl hissettiğini daha kolay anlayabilirsiniz. Onların bizim gibi düşünmediklerini, yetişkin değil de çocuk olduklarını ve olaylara kendi pencerelerinden, farklı açılardan baktıklarını hiçbir zaman unutmayın.

Onunla arkadaş olun
Çocuklara, gelişimleri sürecinde neyin önemli olduğu sorulduğunda, hemen hemen hepsinin yanıtı aynı oluyor: Anne babalarıyla iyi bir iletişim kurabilmek. Çocuklar, nasıl bir anne - baba istedikleri konusunda yetişkinlere göre daha kesin fikirlere sahipler.
Günümüzde birçok anne ve baba, çocuklarının arzuladığı kişi olma konusunda zorlanıyor. Özellikle de yoğun bir iş temposuna sahip anne babalar için bu çok daha güç. Ancak, çocuk yetiştirmenin güç bir şey olduğunu zaten biliyordunuz. Bu nedenle, bütün zorluklara rağmen, çocuğunuzla ilişkilerinizi en iyi seviyede tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız öneriliyor. Çocuğunuzun iyiliği için…

Rehber olun
Özellikle küçük yaş çocuklarinın kişilikleri henüz tamamen belirgin değildir. Olaylar karşısında değişik davranışlar sergileyebilirler. Çünkü bu yaş çocukların henüz soyut ve somut olayları tam olarak kavrayalazlar. Ayrıca bu döneminde, çocuklarda güven duygusu da gelişmeye başlıyor. Bu nedenle emniyete ve dürüstlüğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle çocuğunuzla elinizden geldiğince sık birlikte olun ve ona her olay karşısında anlaşılır açıklayıcı bilgi verin. Birlikte yaşadığınız olayları çözümlemede çocuğunuza ışık tutun. Anne ve babalar çocuklarına iyi bir örnek oluşturmalılar.

Beklentilerinizle onu boğmayın
Anne babaların çocuk yetiştirmede karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri, çocuklarını aşırı koruma istekleri. Bu anne baba açısından çok doğal bir arzu. Ancak çocuk  açısından durum biraz daha farklı. Çocuklar, problemlerle karşılaşmalı ki, onları çözmeyi öğrensinler. Eğer çocuğunuzun bütün sorunlarında siz devreye girerseniz, ileriki yıllarda her sorunun size danışan bir çocuk yetiştirmiş olursunuz. Bunun dışında, çocuklarınızın kendi hayatını kendilerinin yönlendirmelerine de fırsat verin. Böylelikle daha kararlı ve yaşamla daha kolay başedebilen bireyler olabilirler. 

Sağlıklı çocuk gelişimi için ...
Bütün anne babalar çocuklarını farklı şekillerde yetiştirirler. Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir çocukluk dönemi yaşaması için, şunlara dikkat edin: 
· Çocuğun özerk bir insan olarak davranış görmesi ve özgürlük alanının kısıtlanmamas
· Sevgi, ilgi ve şefkat gösterilmesi
· Anne - baba - çocuk arasında güven olmalı


not alıntıdır. :)
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Şimdiki çocuklara baktığımda çoğunun kendini biz büyüklerden daha iyi ifade ettiğini öz güvenlerinin yüksek olduğunu görüyorum bunun nedeni ailelerin çocukları artık bir birey gibi görmelerinin eskisi gibi sen sus daha çocuksun sözü yerine fikirlerinin alınmasının etkisi büyük sanırım.
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Özlem' Alıntı:
Şimdiki çocuklara baktığımda çoğunun kendini biz büyüklerden daha iyi ifade ettiğini öz güvenlerinin yüksek olduğunu görüyorum bunun nedeni ailelerin çocukları artık bir birey gibi görmelerinin eskisi gibi sen sus daha çocuksun sözü yerine fikirlerinin alınmasının etkisi büyük sanırım.
Al bendende o kadar özlem.
Katılıyorum.
 
Üst