Ağız kokusunu gidermenin 7 yöntemi

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde senarist081 tarafından oluşturulan Ağız kokusunu gidermenin 7 yöntemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,767 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Ağız kokusunu gidermenin 7 yöntemi
Konbuyu başlatan senarist081
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zor_yilar
S

senarist081

Düşünün önemli bir görüşmesinin ortasındasınız. İşi aldığınızı düşünmeye başladınız. Görüşme sonunda kendinizden emin bir şekilde el sıkıştınız. Bir anda karşınızdakinin yüz ifadesinin değiştiğini gözlemlediniz. Sebep...


Düşünün ki önemli bir iş görüşmesinin ortasındasınız; her adımı doğru attığınızı ve işi aldığınızı düşünmeye başladınız. Görüşmenin sonunda kendinizden emin bir şekilde ayağa kalktınız el sıkıştınız ve “sizinle konuşmak bir zevkti sizden haber bekliyorum” dediniz.

Bir anda görüştüğünüz kişinin ifadesinin değiştiğini dudaklarını buruşturduğunu fark ettiniz, gülümsemesinde bir gerginlik oluştu ve sizde bir şeylerin yanlış gittiğini anladınız.

En kötüsü de bunun sizin kötü nefesiniz yüzünden olduğunu fark ettiniz. Bu bırakmak istediğiniz en son izlenimdi.

Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk kötü ağız kokusu sorunundan dolayı birçok hastanın onları ziyaret ettiğini belirtti. Aslında birkaç küçük önlemle kolayca kurtulabilinecek bu problem yüzünden kişilerin zor durumlarda kaldıklarını, kendilerine olan güvenlerini yitirdiklerini ve konuşmaktan çekindiklerini ya da kişilerin onlarla konuşmaktan kaçındıklarını belirtiyor.

Böylece kendi içine dönen hastaların sosyal çevrelerinin kısıtlandığını ifadesine ekliyor. Diş Hekimi olan Onur Öztürk bizlere bu durumda kalmamız ya da bu durumdan kurtulmamız için ipuçları veriyor. İşte Diş Hekimi Onur Öztürk’ ten öneriler;

7 PRATİK TAVSİYE

• Eğer önemli bir görüşme ya da toplantının arifesindeyseniz baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Yediğiniz şeyin miktarına bağlı olarak ne kadar sık dişinizi fırçalarsanız fırçalayın koku ağzınızda 24 saat kalabilir. Soğan, sarımsak, acı biber, sarımsak, salam, sucuk, pastırmadan kaçının. Aynı zamanda bazı peynirlerden (rokfor gibi) , bazı balıklardan hatta pizzanın üstündeki ançuez den bile uzak durun.

• Kahve, bira yerine su veya meyva suyu için..

• Bir şeyler yedikten sonra hemen dişlerinizi fırçalayın. Bu yediğiniz yemeklerle ilişkilendirilen kokuları uzaklaştırır. Ağız kokusunun en önemli nedeni diş plağıdır. Ağzımızda 50 trilyon kadar mikroskobik organizmanın dolaştığı tahmin ediliyor. Bunlar yemekten her bir parça alışımızla beraber dudaklarımız arasından ağzımıza girerler ve köşelerde kalırlar ve kötü koku üretirler. Sonuç olarak bu kötü kokudan kurtulmak için günde 2 defa dişlerimizi fırçalamalı ve bu plağı dışarı atmalıyız. Eğer yanınızda diş fırçanız ve macununuz yoksa en azıdan suyla ağzınızı çalkalayınız.

• Eğer 20 dakika ferah bir nefese ihtiyacınız varsa ağız gargarasıyla ağzınızı çalkalamak güzel bir fikir olabilir fakat bu Cinderella’nın balkabağı gibidir zaman geçip de yirmi dakika sona erdiğinde sihir de sona ermiş olacaktır ve siz yine ellerinizin arkasında konuşmaya başlayacaksınızdır.

• Maydanoz yemeyi ihmal etmeyin. Maydanoz sadece salatada kullandığımız yeşillik değildir aynı zamanda da bir nefes temizleyicidir. Maydanoz nefesinizi doğal olarak tazeler sadece tam olarak çiğnediğinizden emin olun. Aynı zamanda mutfağınızda bulunan bazı doğal otlar ve baharatlarda doğal nefes tazeleyicilerdir. Kötü nefesinizi hissettiğiniz anda karanfil, zencefil ve anason çiğneyebilirsiniz.

• Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin.

• Burnunuzdan nefes almaya çalışın. Ağızdan nefes almak kuru bir ağza neden olur ki bu kötü kokuya neden olan bakterilere zemin hazırlar.

Diş Hekimi Onur Öztürk ağız kokusuna karşı alabileceğimiz pratik öneriler de bulundu ancak ısrar eden ağız kokularında kişilerin mutlaka bir diş kliniğini ziyaret etmeleri gerektiğini belirtti. Ağız kokusu diğer ağız problemlerinin işareti olabilir. Çürümekte olan bir diş ya da diş fırçalamayla temizlenemeyen bir plakta ağız kokusuna neden olabilir.

Öztürk bu durumlarda diş hekiminin yardımıyla kalıcı ferah bir nefese sahip olabileceğimizi belirtti.


 
K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
teşekkürler
8)bildiğim bilgilerdi zaten 8) havamıda atayım bari ::)

ağız sağlığı çok önemli bir şey

Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin...
bu da zaten vazgeçilmezim :)
 
A

ayrisim

Kullanıcı
17 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
kabeka' Alıntı:
teşekkürler
8)bildiğim bilgilerdi zaten 8) havamıda atayım bari ::)

ağız sağlığı çok önemli bir şey

Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamayı ihmal etmeyin...
bu da zaten vazgeçilmezim :)
;)
 
S

smaile

Kullanıcı
15 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
evet bende bu bilgileri biliyor uyguluyorum herkese tavsiye ederim ağız sağlığı çok önemli!!! :bilgeadam 
      teşekkürler..........
 
S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
teşekkrler senarist bu güzel bilgiler için...

çok önemli bir durum ağız kokusu...ama bazılarındada hastalık gibi ya...

ben elini ağzında tutarak gezenleri biliyorum...fobi haline dönüşmüş artık istemesede kendi düşüncesiyle yapıyor bunu zaten :)
 
N

nil.dilek

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
benim böyle bi sorununm yok ama iş arkadaşımın var ve ona söyleyemiyorum yanlış anlar diye artık bu yazıyı bi şekilde okutucam teşekkürler
 
B

Bülent

nil.dilek' Alıntı:
benim böyle bi sorununm yok ama iş arkadaşımın var ve ona söyleyemiyorum yanlış anlar diye artık bu yazıyı bi şekilde okutucam teşekkürler
:)
Farklı bir mail adresinden mail atabilirsiniz.

Not: Alıcı listesine kendinizi de yazarsanız sizden şüphelenme olasılığı azalabilir.  ;)
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Karantil en inaçcı agız ve nefes kokularında etkili çözümdür.. :)

 
Ö

ölüdeniz

Ağız sağlığı açısından güzel bilgiler teşekkürler Tarık  ;)
 
M

muhal

Kullanıcı
13 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
teşekkürlerrrrr..paylaşımınız için..:)))
dikkat etmekte fayda varrrrrr... :) :)
 
E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bende küçük bir ilave yapmak isterim.Nefes kokusuna neden olan diş çürükleride;Kalp hastalıklarına,ağız,yutak kanserine sebebiyet vermektedir.İhmal etmemek gerekir..teşekkürler paylaşım için..
 
Z

zor_yilar

Kullanıcı
17 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
evet bu sorun dur ama kimse bunun farkında değil
 
Üst