ABD'de ilk Türk tiyatrosu resmen kuruldu

  • Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde roze tarafından oluşturulan ABD'de ilk Türk tiyatrosu resmen kuruldu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,141 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı ABD'de ilk Türk tiyatrosu resmen kuruldu
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
R

roze

  ABD’de yaşayan Türk sanatçılar, Turkish American Art Society of New York City Com (New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu )ismiyle kurdukları organizasyon ile, ABD’deki ilk resmi Türk Tiyatrosunun kuruluşunu gerçekleştirdiler. Öncülüğünü New York’ta yaşayan Türk tiyatro sanatçılarının yaptığı organizasyonun kurucuları arasında Kurtlar Vadisi dizisinin sevilen karakteri Halo Dayı’yı canlandıran Sönmez Atasoy, kendisi gibi tiyatro ve dizi oyuncusu kızı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan Fadik Sevin Atasoy ve Gülçin Hatihan gibi sanatçılar da yer alıyor.
Türk Amerikan Sanat Topluluğunun kuruluşunu, Broadway’deki Dervish Restraunt’da düzenledikleri bir basın toplantısıyla açıklayan sanatçılar amaçlarının, ABD’deki Türklere geleneksel çağdaş Türk tiyatrosunu sevdirmek ve ABD’de yetenekli gençler Türkleri eğitmek ve tiyatro dünyasına kazandırmak olduğunu söylediler. Sahneye koyacakları ilk oyunun bir Türk klasiği "Kanlı Nigar" olduğunu belirten sanatçılar, oyunla ilgili hazırlıkların son aşamasında olduğunu belirterek, Kanlı Nigar’ın Mayıs ayında Off Broadway’de sahne alacağını belirttiler.

  HALO DAYI : "BİR AYAĞIMIZ NEW YORK’TA"
Turkish American Art Society of New York City Com (New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu) kurucularından, New York’ta Mayıs ayında sahne alacak Kanlı Nigar oyununda Acem rolünü üstlenecek usta oyuncu Sönmez Atasoy, New York Sanat Topluluğu düşüncesinin 3 yıl önce gündeme geldiğini belirterek, bir ilki gerçekleştirmenin keyfini ve gururunu yaşadıklarını söyledi.
Sönmez Atasoy, oynadığı dizinin son bölümünde aşk acısı yaşayan Halo Dayı’nın, sevdiğine kavuşup kavuşamayacağı ile ilgili soruya, "Benim başıma bir iş açtılar ama ne olacak gerçekten bilmiyorum" yanıtını verdi. Aşkınızdan New York’a gelmediniz yani değilmi şeklindeki bir soruyu da Atasoy, "Hayır hayır. Oradan kaçılır mı? Çok güzel bir iş yapıyoruz orada. Sonuna kadar devam edeceğim. Bir ayağımız ama burada. Ne olacak, 11 saat" diye yanıtladı.

  FADİK SEVİN ATASOY NEW YORK’TA KANLI NİGAR’I CANLANDIRACAK"
Altın Portakal ödüllü Fadik Sevin Atasoy ANKA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları söyledi :
"Resmi anlamda Amerika’da kurulmuş ilk Türk tiyatrosu. Amerikan yasaları tarafında kabul edilmiş bir şekilde tabi. Türk tiyatrosunu yurt dışında tanıtmak adına bu benim ilk çalışmam değil. Bulgaristan’da bir organizasyon kurulmuş ve ben orada Carmen’i oynamıştım, New York’ta da nasip Kanlı Nigar oldu. Buradaki oyuncu arkadaşlarımın yeteneğine güveniyorum. Bu tür bir orgnizasyon için zaten geçikilmiş, ABD’de İtalyan, İspanyol ve daha bir çok ülkeler tiyatrolarını yaşatıyorlar, bizde geç olsun güç olmasın diyoruz. En azındn oldu şimdi."
 
Üst