7 TANE DAHA ZEKA SORUSU

• Konbuyu başlatan brklanet
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde brklanet tarafından oluşturulan 7 TANE DAHA ZEKA SORUSU başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,546 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı 7 TANE DAHA ZEKA SORUSU
Konbuyu başlatan brklanet
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tatlimelk
B

brklanet

Kullanıcı
5 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
1-ÜÇ ÇOCUKLU BARMEN

Bara gelen adam barmenin ikisi ikiz üç çocuğu olduğunu öğrenir.Yaşlarını sorar.
Barmen çocukların yaşlarının çarpımının 72 olduğunu söyler. Adam bu yetersiz der.
O zaman barın kapı numarasına bak çocukların yaşlarının toplamını göreceksin der barmen.
Bakar gelir adam. Adam "Bu da yetersiz der" ve biraz daha ipucu vermesini ister barmenden .
"En küçük çocuğum dondurmaya bayılır" der barmen.
Adam çocukların yaşlarını anlamıştır bu sefer.
Siz de anladınız mı çocukların kaç yaşında olduklarını...

-----------------------------------------------------------------

2-BİDON

Elinizde 5lt ve 3lt hacimli iki adet bidon mevcut. Sadece bu iki bidonu kullanarak 4 lt suyu nasıl elde edersiniz

--------------------------------------------------------

3-ÇEK NEREDE ?

A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde "B'nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B'nin içindedir"
yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise "A'nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B'nin içindedir" yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?

---------------------------------------------------------
4-ÇİÇEKLER

Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır ?

--------------------------------------------------------------
5-VAGON

Bir trenin üç vagonunda toplam 90 yolcu vardı.Eğer birinci vagondan ikinci vagona 12 yolcu geçip, ikinci vagondan üçüncü vagona 9 yolcu
geçerse vagonlardaki yolcuların sayıları eşit oluyor.Başlangıçta her bir vagonda kaç yolcu vardı?

--------------------------------------------------------------
6-KUŞ

İki dalda 25 tane kuş vardı.Birinci daldan ikinciye 5 tane kuş geçti.İkinci daldan ise 7 tane kuş uçup gitti.O zaman birinci dalda ikinci
daldaki kuş sayısının iki katı kadar kuş oldu.Önceden her bir dalda kaç kuş vardı?

---------------------------------------------------------------
7-ÖRDEK

Bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız”.
bir gölde tek bir ördek yüzüyormuş.Kafasını kaldırıp yukarı baktığında diğer ördekleri görmüş.Onlara kaç tane olduklarını sorduğunda Ördekler şöyle cevap vermişler:”Biz kaç tane isek yine o kadar sonra bizim yarımız kadar, ondan sonra da çeyreğimiz kadar ve sonunda sen eklenirsen biz yüz tane olacağız

Z

#zEyNeP

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
1.soru 2 seçenek var 8-3-3 ve 6-6-2. ama en küçük çocuk diyor demekki ikizler aynı yaşta olduğu için diğer çocuk en küçük olacak o yüzden 6-6-2 olmalı kapı numarasıyla ilgisini kuramadım  :)

Z

#zEyNeP

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
2. soru 3 lt olanı doldururum ve bunu 5 lt olana boşaltırım, 5 litre olanda 2 lt yer kalır, 3 lt olanı bi daha doldururum ve bu defa 5 lt olandaki boşluğa su eklerim, böylece 5 lt olan dolduğunda 3 lt olanda 1 lt su kalır, 5 ltlik bidonu tamamen boşaltırım ve içine 3 lt olandaki suyu eklerim, 3 lt olanı bi daha doldurup içindekini 5 lt olana boşaltınca 5 ltlik bidonda 4 lt su olur :)

Z

#zEyNeP

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
5. soru ; 1. vagonda 42 2. vagonda 27 3 vagonda 21  :)

F

Feytullah Gökhan

Kullanıcı
6 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
3 üncü soru cevabı B[Garanti];=)

M

MAYKIL2041

Kullanıcı
23 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
4. Elimde 3 çiçek var. Bir papatya , bir gül , bir de karanfil

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
6.Sorunun cevabı-kuşlar yer değiştirmden önce;birinci dalda 14 ikinci dalda 11 kuş vardı

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
ebruliyn' Alıntı:
6.Sorunun cevabı-kuşlar yer değiştirmden önce;birinci dalda 14 ikinci dalda 11 kuş vardı
soruyu yanlış anlamışım, birinci dalda 17,ikinci dalda 8 kuş vardı

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
1. soru ikizler in yaşları toplamı 68 en küçük çocuk 4 yaşında  ;D

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
brklanet' Alıntı:
1-ÜÇ ÇOCUKLU BARMEN

Bara gelen adam barmenin ikisi ikiz üç çocuğu olduğunu öğrenir.Yaşlarını sorar.
Barmen çocukların yaşlarının çarpımının 72 olduğunu söyler. Adam bu yetersiz der.
O zaman barın kapı numarasına bak çocukların yaşlarının toplamını göreceksin der barmen.
Bakar gelir adam. Adam "Bu da yetersiz der" ve biraz daha ipucu vermesini ister barmenden .
"En küçük çocuğum dondurmaya bayılır" der barmen.
Adam çocukların yaşlarını anlamıştır bu sefer.
Siz de anladınız mı çocukların kaç yaşında olduklarını...

-----------------------------------------------------------------
dostum günleri şu soru üzerine kafa yoruyorum ama bir türlü çözemedim yok mu cevabı bulan. barı basacam bak.

eğer çocuklar ikizse aynı yaşta olmalılar

yani x.x.y=72

x=1 olsa y= 72 , cıx anlamsız
x=2 , y= 18, anlamlı
x=3, y = 8, daha anlamlı
x=4 ve 5, y= çözüm yok
x=6 , y = 2 bu da anlamlı

hangiis yahu.

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
buldum

ikizler 6 yaşında ötekisi 2 yaşında. en küçük çocuğum demiş. oohh. rahatlayış. nirvana.  :D
E tamam 8 de 9 dan küçük. en küçük çocuk olmuyor mu yine 8? Oluyor!

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
buldum

ikizler 6 yaşında ötekisi 2 yaşında. en küçük çocuğum demiş. oohh. rahatlayış. nirvana.  :D
E tamam 8 de 9 dan küçük. en küçük çocuk olmuyor mu yine 8? Oluyor!
en küçük çocuğum diyor. çocuklarım demesi gerekirdi ikizler olamaz. ve bu denklemde tek çocuğun küçük olması için ikizlerin 6 yaşında olması  gerekir. ayrıca dondurma güzeldir. dün yedim boğazım dondu biraz ama bişey olmadı  :D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
en küçük çocuğum diyor. çocuklarım demesi gerekirdi ikizler olamaz. ve bu denklemde tek çocuğun küçük olması için ikizlerin 6 yaşında olması  gerekir. ayrıca dondurma güzeldir. dün yedim boğazım dondu biraz ama bişey olmadı 
Ayy doğru yav pardon. Ben 3x3 diye düşünmedim 9 9 8 diye düşündüm bi anda.

Z

#zEyNeP

Kullanıcı
15 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
#zEyNeP' Alıntı:
1.soru 2 seçenek var 8-3-3 ve 6-6-2. ama en küçük çocuk diyor demekki ikizler aynı yaşta olduğu için diğer çocuk en küçük olacak o yüzden 6-6-2 olmalı kapı numarasıyla ilgisini kuramadım  :)

ben sölemiştim zaten  :(

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
3-ÇEK NEREDE ?

A ve B kutularının birinin içinde 10 milyar liralık çek bulunmaktadır. A kutusunun üzerinde "B'nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B'nin içindedir"
yazmaktadır. B kutusunun üzerinde ise "A'nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B'nin içindedir" yazmaktadır. Buna göre çek hangi kutudadır?
Çek A kutusunun içindedir çünkü B deki yazıya göre A daki yazının kısmen doğru olduğunu, A daki yazı da B nin kısmen yanlış olduğunu yazmaktadır.Bu duruma göre A kutusundaki yazının dediği gibi çek B dedir diyen B kutusu yanlış yönlendirmektedir

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
2-BİDON

Elinizde 5lt ve 3lt hacimli iki adet bidon mevcut. Sadece bu iki bidonu kullanarak 4 lt suyu nasıl elde edersiniz
Önce 3 lt lik bidonu doldurup 5 ltye boşaltırım daha sonra 3 lt lik bidonun üçte birini doldurur 5 lt lik bidona aktarırım,iki seferde  4 lt lik su elde ederim

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
5-VAGON

Bir trenin üç vagonunda toplam 90 yolcu vardı.Eğer birinci vagondan ikinci vagona 12 yolcu geçip, ikinci vagondan üçüncü vagona 9 yolcu
geçerse vagonlardaki yolcuların sayıları eşit oluyor.Başlangıçta her bir vagonda kaç yolcu vardı?
Son yolcu aktarımlarından sonra her vagonda 30 kişi olacağına göre;
ilk vagonda                              ikinci vagonda                        üçüncü vagonda
x1-12=30                              x2+12-9=30                            x3-9=30
x1=30+12                              x2+3=30                                x3=30-9
x1=42 yolcu                            x2=30-3                                x3=21 yolcu      olur
                                            x2=27 yolcu