5 Kadın Milyoner ve Başarı Hikayeleri

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Codex tarafından oluşturulan 5 Kadın Milyoner ve Başarı Hikayeleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 872 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı 5 Kadın Milyoner ve Başarı Hikayeleri
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex

5 kadın milyonerden hangisinin hikayesini daha önceden biliyordun?

  • Rihanna

  • Vera Wang

  • Eren Özmen

  • Oprah Winfrey

  • Meg Whitman


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Pandemi sürecinde umudunuzu ve motivasyonunuzu kaybetmiş bir şekilde evde oturuyor olabilirsiniz ama tabiiki de ne zaman ne olacağını kimse bilmiyor! 0’dan bugüne gelen başarı. Şans ya da çok çalışma bir şekilde bugün bu boyutlara gelebilen bir çoğunuzun adını bildiği milyonerler!

Bugün sizin için kısaca Forbes 2019 Self-Made kadın milyonerlerin birbirinden farklı hikayelerini derledik.

MEG WHİTMAN ($3.8 B)

Meg Whitman, 1956 yılında üç kardeşin en küçüğü olarak hayatına başladı. Annesi ev hanımıydı, babasının ise kendine ait bir kredi şirketi vardı. Lise hayatında yetenekli bir sporcu olan Meg, yüzme takım kaptanıydı ve aynı zamanda çim hokeyi, lakros ve basketbol da oynuyordu. Liseyi üç yılda bitirip 1973 yılında Princeton Üniversitesine eğitimine başladı.

Doktor olma amacıyla başlanan bu okulda işler bir süre sonra değişti. Whitman, bir öğrenci dergisi için reklam satış işi aldığında doğru alanın doktorluk olmadığının farkına varıp ana dalını ekonomi olarak değiştirdi. Doktor olarak çıktığı yola ekonomi alanında devam eden Meg, 1977 yılında mezun olduktan sonra Harvard’da işletme yüksek lisansını da yaparak iş hayatına hazır hale geldi. Çeşitli alanlarda çalışarak tecrübesine tecrübe katan Meg’in tanınmasını, ve Forbes listesine girmesini sağlayacak olan iş teklifi Pierre Omidyar’dan geldi.

Pierre Omidyar, bugun ki eBay’in kurucusu, o zamanlar para akışını yönetmekte zorlandığı için bu pozisyonda birine ihtiyacı vardı ve doğru bir seçim yaparak bu işi Meg Whitman aldı. Ebay’in bugün bir ticaret devi olmasının en büyük sebeplerinden biri olan Meg, burada 10 yıl çalıştıktan sonra bu işi bırakıp 2010 yılında Kaliforniya valiliğine adaylığını koydu. Bu seçimden başarılı bir sonuç alamayan Meg, 2014’ten beri HP firmasına liderlik etmektedir.

OPRAH WİNFREY ($2.6 B)

En dramatik geçmişe sahip olan insanlardan biri olan Oprah Winfrey, oldukça dar gelirli bir ailede büyük maddi ve manevi sıkıntılar çekerek büyüdü. Patates çuvalından dikilen kıyafetler giymek zorunda kaldığı için dalga konusu oldu, 9 yaşındayken kuzenini tarafından, ardından da amcası tarafından tacize uğradı. 14 yaşında hamile kaldı fakat erken doğum sebebiyle bebek fazla yaşamadı. Şiddet ve birçok zorluğa rağmen sürdürdüğü hayatı Chicao’da bir program için sunucu arandığını duymasıyla değişti. Deneme kaydını göndermesiyle başladığı bu yolculuk onu medya kraliçesi yaptı.

EREN ÖZMEN ($1.4 B)

Bugüne kadar ismini hiç duymadıysanız, işte sizin için bir fırsat. Forbes listesinde ilk 20’de olan bir Türk iş kadını! Bugün 60 yaşında olan Eren Özmen, dünya çapında bilinen büyük bir şirketin sahibi. 1980 yıllarında birçok maddi zorluğa rağmen lisans eğitimi için Amerika’ya yerleşen Eren, okuduğu yıllarda masraflarını ödemek için durmadan çalışıyordu. Her sabah kendisine “Sakın pes etme, bir gün daha sabret” diyerek bugünlere geldiğini söylüyor. 1994 yılında 500 bin dolar borca girerek aldıkları Sierra Nevada Corporation firması, bugün 34 farklı noktada 3.000 kişinin çalıştığı bir firma haline geldi. Dünya çapında bir havacılık şirketi olmasıyla birlikte şuan NASA’nın uzaya insan ve kargo taşıyacak olan uzay aracını da tasarlamışlardır.

RİHANNA ( $600M)

Muhtemelen çoğunuzun Rihanna olarak tanıdığı dünyaca ünlü müzisyen aslında müzikten öte çok daha farklı alanlarda da başarısını kanıtlamış biri olarak bugün listemizde yer almakta. Robyn Rihanna Fenty, Barbados’ta 1988 yılında dünyaya geldi. Annesi muhasebeci, babası depo amiri olan Rihanna’nın aynı zamanda iki erkek kardeşi var. Şarkı söylemeye 7 yaşında başlamasıyla birlikte hayatı şekillenen Rihanna’nın aslında çokta kolay bir çocukluğu olmadı. Çocukluk döneminde babasının madde bağımlılığı sebebiyle başlayan boşanma süreci epey yıpratıcı bir süreç geçirmesine sebep oldu.

Bir gün Barbados’a gelen ünlü bir müzik yapımcısı sayesinde müzik kariyeri başlayan Rihanna’nın hayatı bu sayede tamamen değişmeye başladı. Başarılı bir şekilde müzik basamaklarını tırmandıktan sonra 2017’de müzik kariyeri dışına bir adım atarak “Fenty Beauty” kozmetik markasını kurarak bu markadan büyük bir başarı elde etti. Bununla kalmayarak bu markayı 2018’de “Savage X Fenty” adında yeni bir iç çamaşırı markasıyla devam ettirdi. Aynı zamanda bu marka için düzenlediği defile ile defile algısını resmen yeniden yaratmış oldu.

Vera Wang ( $460M )

Vera Wang, 27 Haziran 1949’da New York’ta doğu. Eski bir buz patencisi olan Wang, en genç moda editörü seçildiği dergi Vogue’da 15 yıl boyunca moda editörlüğü yaptıktan sonra Ralph Lauren için tasarım direktörlüğüne geçti. 1989’da Arthur Becker’ın düğününü planlarkeni kendini alışılmışın dışında bir gelinlik tasarlarken buldu. Bu gelinlik ona 10.000 dolara mal olsada bugün Vera Wang’ın bu denli tanınmasının ilk ve en büyük adımı oldu.

Yazan : İrem Tomaşan - Proje Yönetimi Okulu Editörü
 
Üst