48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yapıldı..

• Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde crt tarafından oluşturulan 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yapıldı.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,885 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Yapıldı..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde dün sıkıyönetim ve 12 Eylül darbesi nedeniyle yapılamayan 1979 ve 1980 yılı festivallerinin ödülleri dağıtıldı. Gecede oyuncu Tarık Akan, "2011 ak mı kara mı?" diye sordu. Cem Davran ise ödülünü ataması yapılmayan öğretmenlere adadı.

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında dün gece, "Geç Gelen Altın Portakallar" ödül töreni yapıldı. Sıkıyönetim ve 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan festivallerin ödüllerinin dağıtıldığı gecede, festival açılışında olduğu gibi yine AKP iktidarına tepkiler dile getirildi.

Tarık Akan: 2011 ak mı kara mı?
1980 yılı "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü "Adak" ve "Sürü" filmlerindeki performansıyla Tarık Akan layık görüldü. Akan ödülü Zeki Ökten, Atıf Yılmaz ve Yılmaz Güney adına bu ödülü kabul ettiğini belirtti ve ardından şöyle konuştu:

"12 Eylül 1980 Türkiye’de karanlığın başladığı bir andı. Ama 2011. Silivri. Ergenekon. Balyoz. Adalet. Gençlik... Ya lütfen 2011 ak mı kara mı siz karar verin."

Cem Davran: Ödülü ataması yapılmayan öğretmenlere adıyorum
ömer Kavur'un yönetmenliğini yaptığı filmdeki 'Yusuf' rölü ile 1979 yılı "En İyi Çocuk Oyuncu Ödülü"ne layık görülen Cem Davran, ödülünü ataması yapılmayan öğretmenlere adadı. İktidarın bu yıl 55 bin öğretmen atama vaadinde bulunduğunu ancak vaadini yerine getirmediğini belirten Davran, "beni 32 yıl beklettiniz ama öğretmenlerimizi 32 yıl bekletmeyin" diye konuştu.

15 yaşında filmin neden sansürlendiğini ve sağcılar tarafından engellendiğini anlamaya çalışmasının hikayesini de anlatan Davran'ın konuşmasının videosu:

12 Eylül'ü eleştirmek kolay
1980 yılının "En İyi Film" ödülü Zeki Ökten'in yönetmenliğini yaptığı, Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı Sürü filmine verildi. Ödülü, Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney aldı.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak yaptığı ödül konuşmasında 12 Eylül dönemini "akıl tutulmasının olduğu yıllar" olarak niteleyerek "Keşke sinemayı yasaklayanlar, sansür uygulayanlar sadece sinemayı yasaklamakla kalsalardı da o genç bedenler kurtulabilseydi" dedi. Darbe yıllarında idam edilen gençlerin önder, zeki gençler olduklarına dikkati çeken Altıparmak, "O çocuklar bugün hayatta olsalardı, Türkiye’de sanat, ticaret, sanayi, bürokrasi ve siyaset çok farklı olacaktı diye düşünüyorum. Onları rahmetle anıyorum. Ailelerine sabır diliyorum. Bu akıl tutulması bir daha ülkemde yaşanmaz diye diliyorum" diye konuştu.

Vali, AKP döneminde, yasal bir eyleme katıldığı ya da duvara bir slogan yazdığı için "terör" suçundan mahkum olan gençlerden, örneğin yasal eylemleri "terör suçu" kapsamında değerlendiren Hopa iddianamesinden elbette ki bahsetmedi.

Fatoş Güney de konuşma yaptı
Fatoş Güney ise yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi:

"On yıl boyunca yasaklandı ve yeni kuşağın onu tanıması engellendi. Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı. Onu bu gece sevgiyle anıyorum ve diyorum ki, eğer Yılmaz Güney olmasaydı ne ’Düşman’, ne ’Sürü’, ne ’Yol’ filmi olurdu. O karanlık günlerde bu zorlu göreve dayanışma gösteren, onun bütün sevgili arkadaşları, siz olmasaydınız o filmler var olmazdı. Bu ödülü ben Türkiye halklarına, tüm faili meçhullere, işkencelerde ölenlere, hapishanelerde yatanlara ve onların yakınlarına, analarına, babalarına, kardeşlerine, eşlerine, dostlarına, arkadaşlarına adıyorum."

Geç gelen ödüller
1979 ve 1980 yılları Altın Portakal ödülüne değer görülen filmler ve sanatçılar şöyle:

1979 yılının en iyileri:

En İyi Film: Demiryol-Yavuz Özkan ile Yusuf ile Kenan-Ömer Kavur

En İyi Yönetmen: Yavuz Özkan-Demiryol

En İyi Senaryo: Onat Kutlar ve Ömer Kavur–Yusuf ile Kenan

En İyi Müzik: Arif Erkin - Kanal

En İyi Kadın Oyuncu: Sevda Ferdağ–Seninle Son Defa

En İyi Erkek Oyuncu: Fikret Hakan-Demiryol

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Sevda Aktolga-Bebek ve Demiryol

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kamuran Usluer–Kanal

En iyi Çocuk Oyuncu: Cem Davran-Yusuf İle Kenan

1980 yılının en iyileri:

En İyi Film: Sürü–Zeki Ökten

En İyi Yönetmen: Zeki Ökten–Sürü ve Düşman

En İyi Senaryo: Başar Sabuncu-Adak

En İyi Müzik: Zülfü Livaneli-Sürü

En İyi Kadın Oyuncu: Melike Demirağ–Sürü ile Güngör Bayrak-Düşman

En İyi Erkek Oyuncu: Tarık Akan–Adak ve Sürü ile Aytaç Arman-Düşman

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Fehamet Atila-Düşman

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz-Sürü

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Tarık Akan'ın
'Anne Kafamda Bit Var' kitabını okuduğumda inanamamış şok olmuştum..
Meğer Tarık Akan 'da 12 Eylül Darbesi'nden sonra inanılmaz işkencelerden geçmişti...
Nerden nereye .!