4. Murat

• Konbuyu başlatan asukaki
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde En Son Okuduğum Kitap kategorisinde asukaki tarafından oluşturulan 4. Murat başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,461 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı En Son Okuduğum Kitap
Konu Başlığı 4. Murat
Konbuyu başlatan asukaki
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan asukaki
A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Oktay Tiryakioğlu'nun 4.Murat isimli kitabı

En sevdiğim Padişahlardan birisidir. Kendi hakkın tarih kitapları bir çok şey yazıp çizsede aslında o benimde düşündüğüm gibi kitapta yazandan çok daha iyi bir isimdir. Duraklama devri Padişahlarından.
Osmanlı'nın son fatihi IV MURAT.. Ödüllü yazar OkayTiryakioğlu'nun; Kumandan, Kuşatma 1453, Yavuz ve Kanuni'den sonra, beşinci tarihî romanı: IV MURAT- Gürz ve Zafer. 11 yaşında tahta geçti. Annesi Kösem Sultan'dan iktidarı zor devralabildi. Rüşveti, adam kayırmayı engelledi. Tütünü, alkolü yasakladı. Düzeni hem devlete hem sokaklara getirdi. Tarihin en muktedir liderlerinden oldu. "Bağdat'ı almaya çalışmak, Bağdat'ın kendinden daha mı güzeldi ne!" sözü tarihe geçti. Ordusunun başında sefere çıktı, 'Bağdat Fatihi' oldu. Hayallerini gcrçekleştiremeden 28'inde hayata veda etti. Osmanlı'nın her anı olaylarla dolu dönemi IV. A'lurat - Gürz ve Zafer'de.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bir çok şeyi kendisi hariç herkese yasaklamış insan kişisiydi Murat.  İşte bu kitap insanı gerebilir... Tabi gerçekler dile getirilmiş ise. Malum tarihi yalandan yazmaya bayılıyoruz vesselam.
Konu için teşekkürler...

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Zannımca sizde 4.Murat'ı içki ve tütün içenlerden biliyorsunuz ? yanılıyormuyum ?

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yanlış hatırlamıyorsam bir kaç farklı  kaynaktan öyle okumuştum... E inandım ve inanıyorumda vesselam...

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Bence yanlış düşünüyorsun tabi bana göre. Bu kaynak da doğruyu söylemiyor diyorum ben kendi mantığımla çıkardığım şeylerin sonucunda ve hiç bir tarih kitabına inanmadım hele ki padişahlar hakkında. ;)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsan aklına mantığına uygun gelene inanırmış. Ben inandım o dönemler... Tarihi yalanlarla dolduranlarımız çoktur vesselam... Ondan türk tarihine az önyargı ile bakıyorum desem yalan olmaz... Osmanlı tarihine de... Tabi bizim yazdıklarımızla sınırlı olan kısmına.

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Haklısın bu konuda tarih abartılmış anlatılmış sonra biraz çarpıtılmış sonra saptırılmış. Kendimce düşününce Halife olan bir insanın içki içeceğini hiç sanmıyorum ben bu yüzden öyle diyorum. Ha yokmuydu aralarında kullanan bilmiyorum son dönemde belki olmuştur ama 4.Murat hiç sanmıyorum.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İnsanların bir şey olması adına halife de ne dersen de,zaafları olmaması anlamına gelmiyor vesselam. Ha içki tütün bir zaaf mı orası bile tartışmalıdır bak. Ama osmanlı padişahlarının içerisin de içenler baya vardı. Bu yönde yazılar okudum. Esas bizim insanımıza da tarih yaz diyesin. Hakikaten tarihi yeniden yazıyorlar... Sonra dünya tarihini ile tanıştığında "hönk" diye ortada kalıyorsun :) Sağlık olsun. Şimdiler de her türlü objektif bilgiye ulaşmak mümkün her konuda tarih'te dahil...

A

asukaki

Kullanıcı
23 Eki 2009
En iyi cevaplar
0
0
Trabzon
Sonuçta isteyen istediğini yazıyor kimse doğruluğunu araştırmıyor :) ama olsun sen yinede kitabı oku :)