3G için 10 yıl beklemişiz

  • Konbuyu başlatan agokalper
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde agokalper tarafından oluşturulan 3G için 10 yıl beklemişiz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,055 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı 3G için 10 yıl beklemişiz
Konbuyu başlatan agokalper
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
GSM dünyası için yepyeni bir dönüm olan 3G ya da "Third Generation" teknolojisine, standartların belirlediği tarihten yaklaşık 10 yıl sonra bugün, Türkiye'de de başlandı.

Finlandiya ve İsveç gibi yüzlerce kilometre fiyort ve binlerce adaya sahip Kuzey Avrupa ülkelerinin, söz konusu yerlere coğrafi koşullar yüzünden kablo döşemekte sıkıntı yaşayıp alternatif iletişim yöntemleri aramasıyla başlayan GSM macerası, bugün yeryüzünde yaklaşık 4 milyar kişinin bu teknolojiyi kullanması ile sürüyor.

GSM teknolojisini bir üst basamağa taşıyan 3G için, International Telecommunication Union (ITU) 1999 yılında bazı standartlar belirledi.

Dünyanın önde gelen GSM şirketlerinden Japon NTT DoCoMo tarafından 2001 yılında ilk ticari 3G hizmeti, tüm dünyaya tanıtıldı. Güney Koreli operatörlerden SK Telecom, 2002'nin Ocak, KTF de aynı yıl Mayıs ayında 3G hizmeti başlattı. Bu tarihte Güney Koreliler, rekabetin getirdiği fiyat indiriminden de yararlanmaya başladı.

Söz konusu hizmet Norveçli Telenor şirketi tarafından Aralık 2001 yılında kıta Avrupasında hizmete sokuldu. ABD'de ise Monet Mobile Networks, hizmeti abonelerine sunduysa da şirket bir süre sonra kapandı.

Bu şirketin ardından Verizon, Ekim 2003'de abonelerine 3G hizmeti vermeye başladı. Güney yarım kürede, Avustralya'da ise m.NET şirketi tarafından Şubat 2002 yılında "demo" olarak gösterilen 3G hizmeti, Mart 2003'de Hutchison Telecommunications tarafından ticari olarak pazara sunuldu.

Güney Afrika'da, Vodacom tarafından 3G üzerinden Kasım 2004 yılında yapılan görüşmeyle de kıta Afrikası da 3G hizmetiyle tanışmış oldu. Tüm dünyada Haziran 2009 itibarıyla 120 ülkede 284 operatör 3G hizmeti veriyor.

Ancak bu firmalardan 31 tanesi, aynı zamanda LTE (Long Term Evolution) olarak da adlandırılan 4G'ye geçiş için test çalışmalarını sürdürüyor.
 
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
osmanlıya matbaanın 300 sene kadar geç girdiğini düşünürsek batılalaşma konusunda 30 kat daha hızlandıgımızı söylemek pekte yalan olmaz sanırım...
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
10 yıldır merajtayız işte :d

Maç başladı, ama biz tezgahtayız. Sahada kart çıktımı çok meraktayız :d
Kızcağız dosya gönderecekken, damat varmı diye soruyor nine :d
Uzayda ölmek varken yerkürede sürünmek niye.
Merak ne güzel şey güzel şey merak nınınıınının nınıının nınıın.

Bu insanoğlu merak yüzünden gidicek gibi.
Tabi gsm şirketleride servetine servet katıcak vesselam.


 
S

spiritualsigns

Kullanıcı
20 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
3g den önce internete bağlanıyormuyduk cepten.. EVET
3g den önce ceplerimizde msn varmıydı ? EVET
3g den önce görüntülü konuşma yapılıyormuydu? EVET ama pahalı bir uygulama idi...

ee bu neyin 3g si yada neyin abartması ? Hızlı internet mi? Bence saçma.. internete bağlanmak için cep telefonlarına ne gerek var yahu.. bilgisayar bilgisayar gibi olmalı.. Cep telefonuda telefon gibi... Eski kafa diyen buyursun desin.. Bence saçma...

N95'in navigasyonu yolda giderken sizi denizin üzerinde yürüyor gibi gösteriyor... Yok ben almayayım...
 
Üst